Czy zakup komórki dla dziecka jest potrzebny?

Posiadanie telefonu przez naszą pociechę w dzisiejszych czasach to nie tylko kwestia mody czy chęci przypodobania się rówieśnikom. Telefon komórkowy to podstawa kontaktu z nami oraz przyjaciółmi. Gwarantuje możliwość szybkiego przekazania i weryfikowania ważnych informacji – kwestie bezspornie ważne dla dziecka oraz rodzica.

Komórka dla dziecka znaczy znacznie więcej niż dla nas samych – oprócz funkcji komunikacyjnych, gwarantuje poczucie bezpieczeństwa, przynależności oraz możliwość uczestniczenia w pewnych rytuałach właściwych dla społeczności, w których dziecko funkcjonuje. Ponadto, smartfon dla dziecka może okazać się również narzędziem do nauki! Rodzice mogą zainstalować wiele dodatkowych programów edukacyjnych, na przykład do nauki języków obcych lub do pomocy organizacji dnia. Czy wiedzieliście, że istnieją aplikacje, które ułatwiają stworzenie listy zakupowej? Może zachęcicie w ten sposób dziecko to częstszej  pomocy w codziennych obowiązkach!

 

 

Ostatnim aspektem posiadania przez dziecko smartfona jest oczywiście rozrywka w postaci grania w gry mobilne. Niektóre z nich oprócz zabawy oferują możliwość rozwijania wyobraźni, zręczności czy logicznego myślenia, dlatego warto wspólnie z dzieckiem wybrać kilka tytułów spośród szerokiej oferty i w wolnym czasie wspólnie pobijać rekordy!

Jak wybrać smartfon dla dziecka?

Stając przed wyborem pierwszego smartfona dla dziecka, warto przeanalizować jego parametry pod kątem realnych potrzeb naszej pociechy oraz wygody korzystania z urządzenia. To ostatnie powinno nam być łatwo oszacować, gdyż kryteria związane z komfortem pracy na telefonie komórkowym są bardzo podobne dla użytkowników w każdym wieku.

Oto, co warto wziąć pod uwagę, wybierając pierwszy smartfon dla dziecka:

 • chcąc mieć pewność, że telefon będzie dla dziecka odpowiedni pod każdym względem, włączmy pociechę w proces wybierania,
 • jeśli zamierzamy kupić dziecku pierwszy smartfon, szukajmy urządzeń z niższej półki cenowej,
 • szukajmy telefonów wytrzymałych: z szybko ładującą się, silną baterią – zalecana wielkość baterii to 6,000 mAh,
 • telefon dla dziecka powinien być tak samo sprawny operacyjnie, jak aparat dorosłego użytkownika. Dlatego wybierzmy model z dużą ilością pamięci RAM – by telefon działał płynnie potrzebne będą minimum 2 GB pamięci operacyjnej,
 • zadbajmy o to, by telefon miał zainstalowane w miarę aktualne oprogramowanie i aplikacje posiadające wsparcie producenta,
 • wybierzmy telefon z dobrym aparatem (nawet do 8 Mpix) – dziecko będzie mogło robić zdjęcia i kręcić za jego pomocą filmy, a to rozwija kreatywność i umiejętności techniczne,
 • dopasujmy wielkość ekranu do możliwości naszego dziecka. Zbyt duży telefon będzie ciężki i nieporęczny, zbyt mały niewygodny i może łatwo się zgubić. Szukajmy modeli od 5 do 7 cali.

 

Poznaj naszą ofertę smartfonów

 

Jakie akcesoria dobrać do komórki dla dziecka?

Oprócz standardowych akcesoriów peryferyjnych, takich jak ładowarka czy słuchawki, dziecku przydadzą się inne elementy. By urządzenie dłużej przetrwało, zastanówmy się nad zakupem etui lub pokrowca na telefon. Jeśli nasza pociecha ma swojego ulubionego superbohatera albo postać z bajki to takie etui ozdobione jego podobizną będzie również piękną ozdobą aparatu.

Kolejną rzeczą, która sprawi, że smartfon będzie bezpieczny to szkło hartowane na ekran. Nawet jeśli dziecko upuści telefon, jest szansa, że stłucze się jedynie szybka ochronna, a nie wyświetlacz.

Bardzo dobrym pomysłem będzie dokupienie do telefonu dla dziecka mocnego powerbanka. W razie rozładowania się baterii w ciągu dnia, dziecko będzie mogło samodzielnie podładować telefon, nawet jeśli w pobliżu nie będzie żadnego gniazdka. Powerbank sprawdzi się również na wszelkiego rodzaju wycieczkach szkolnych, dzięki czemu zawsze będziemy mieć pewność, że dodzwonimy się do naszej pociechy.

 

Powerbank 10400 mAh HAMA

 

Jak przygotować dziecko na posiadanie telefonu komórkowego?

Telefon komórkowy dla dziecka jest dużym krokiem w dorosłość. Prawie jak pierwsze zwierzątko. Dlatego bardzo ważne jest, by przygotować naszą pociechę na wszystkie ewentualności oraz nauczyć dbania o smartfon. Dla dzieci istotne są funkcje rozrywkowe, a dla rodziców możliwość łatwego kontaktu i ewentualna możliwość nauki odpowiedzialności. Niech nasze dziecko ma tego świadomość. Nauczmy je zatem korzystania z telefonu w rozsądny sposób i jeśli jest to pierwszy telefon, wytłumaczmy dziecku działanie podstawowych funkcji:

 • jak wybierać/zapisywać/usuwać numer telefonu,
 • jak wyłączać i włączać komórkę,
 • jak robić zdjęcia i nagrywać filmy,
 • jak zapisywać ważne informacje w notatkach,
 • jak pisać wiadomości,
 • jak korzystać z Internetu.

Ten ostatni podpunkt jest szczególnie ważny. Niektórzy rodzice decydują się na zakup telefonu dla dziecka bez dostępu do Internetu. O ile w przypadku małych dzieci jest to uzasadnione, o tyle te starsze prawdopodobnie nie byłby zadowolone. Brak Internetu w telefonie to nie tylko brak dostępu do niektórych rozrywek, ale także ograniczony dostęp do pewnych funkcjonalności telefonu oraz aktualizacji oprogramowania. Jeśli nie chcemy by nasze dziecko miało dostęp do niektórych treści, ale jednocześnie nie chcemy mu odbierać możliwości pełnego korzystania ze smartfona, zastanówmy się nad założeniem kontroli rodzicielskiej oraz wytłumaczmy dziecku, jak należy poruszać się w cyfrowym świecie. Niech pozna pojęcie netykiety i nauczy się prawidłowo reagować w sytuacjach zagrożenia.

Smartfony dla dzieci – różny przedział cenowy

 • telefon dla dziecka do 400 zł

 

Smartfon HUAWEI Y5p

 

 • telefon dla dziecka do 600 zł

 

Smartfon HUAWEI Y6p

 

 • telefon dla dziecka do 1000 zł

 

Smartfon SAMSUNG Galaxy M21

 

 • telefony dla dziecka powyżej 1000 zł

 

Smartfon SAMSUNG Galaxy A31

 

 

 

Smartfon SAMSUNG Galaxy A51

 

Pamiętajmy o tym, by zakup pierwszego smartfona dla dziecka potratować jako wstęp do nauki odpowiedzialności. Każdy kolejny telefon, jaki nasza pociecha otrzyma, będzie dzięki temu dłużej służył młodemu użytkownikowi. Uczmy dziecko obsługi sprzętu i uświadamiajmy, jak działają poszczególne aplikacje czy funkcje. Wspólne granie w gry, nauka robienia zdjęć czy filmów to też doskonała okazja do zacieśniania więzi rodzinnych!

Podsumujmy, co udało nam się ustalić. Na co zwracać uwagę, przy zakupie komórki dla dziecka:

 • sprawdzajmy wszystkie istotne parametry: ilość pamięci RAM, jakość aparatu, bateria z funkcją szybkiego ładowania, wielkość ekranu do 7cali,
 • zastanówmy się nad zakupem etui lub pokrowca,
 • omówmy z dzieckiem zasady poruszania się w sieci,
 • nauczmy dziecko obsługi najważniejszych aplikacji.

Jeśli szukacie innych porad technologicznych dla rodziców, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł „Jak wybrać komputer dla dziecka?”.