Spis treści:
- RAM do laptopa – na co zwrócić uwagę?
- Jaka pamięć do laptopa – 8, 16 czy 32 GB RAM?
- RAMy do laptopa – jaki standard DDR wybrać?
- System operacyjny laptopa a RAM – jak dobrać?
- RAMy do laptopa z małymi opóźnieniami pamięci
- Na co jeszcze zwrócić uwagę, gdy dobierasz pamięć RAM do laptopa
- Dodatkowa pamięć do laptopa – jak ją zamontować?
RAM do laptopa – na co zwrócić uwagę?
Pamięć RAM to tzw. pamięć ulotna czy też operacyjna. Oznacza to, że po wyłączeniu zasilania dane przechowywane na niej są tracone. Uruchomione programy i aplikacje mogą działać szybko i płynnie. Co zrobić w sytuacji, gdy pamięć, którą już zainstalowano w laptopie, nie jest wystarczająca? Aby zwiększyć wydajność pracy twojego sprzętu, warto rozważyć zakup dodatkowej pamięci RAM. Poniżej znajduje się lista parametrów, na które musisz zwrócić uwagę podczas poszukiwań:
- liczba GB,
- wersja DDR,
- system operacyjny laptopa,
- częstotliwość,
- opóźnienia.
Gdy sprawdzisz powyższe wartości i dopasujesz je do swojego laptopa i oczekiwanych efektów, sprawisz, że komputer będzie działał szybciej i bardziej wydajnie.
Jaka pamięć do laptopa – 8, 16 czy 32 GB RAM?
Jeśli chodzi o wielkość pamięci, czyli liczbę GB RAM, należy ją dopasować do indywidualnych potrzeb, a także oprogramowania, które znajduje się na komputerze. 4 GB pamięci RAM to minimum do domowego użytku. Gdy chcesz używać swojego sprzętu do gier 8 GB RAM to absolutne minimum, choć i to już powoli staje się zbyt mało. W przypadku, kiedy korzystasz z profesjonalnych programów i najnowszych gier, które wykorzystują dużo pamięci, warto sięgnąć po jeszcze większą kość. Dla takich zaawansowanych zastosowań nadaje się laptop z 32 GB RAM.
RAMy do laptopa – jaki standard DDR wybrać?
Z uwagi na to, że poszczególne typy pamięci DDR: DDR2, DDR3 i DDR4 różnią się od siebie ułożeniem pinów, musisz dopasować rodzaj złącza twojego laptopa do dodatkowego RAMu. Pamiętaj o tym, ponieważ nie da się wpiąć pamięci do laptopa w standardzie DDR4, gdy slot twojego urządzenia ma DDR3. Oprócz tego istnieje także różnica w wydajności i pojemności tych standardów. Obecnie najczęściej spotykany w nowych komputerach jest DDR4, chociaż nadal zdarzają się wersje DDR3, a nawet DDR2 w najstarszych modelach.
System operacyjny laptopa a RAM – jak dobrać?
Istnieją dwa podstawowe rodzaje systemów operacyjnych: 32 i 64-bitowy. Znajomość tego parametru jest bardzo istotna, ponieważ decyduje ona o tym, jaką pamięć RAM obsłuży twój sprzęt. System 32-bitowy jest obecnie dość rzadko spotykany, ale warto pamiętać o tym, że rozpozna on maksymalnie 4 GB pamięci, a więc tyle, ile wynosi minimum do użytku domowego. 64-bitowy system operacyjny spotykany na większości urządzeń umożliwia zainstalowanie większej pamięci RAM.
RAMy do laptopa z małymi opóźnieniami pamięci
Opóźnienia oznaczone jako CL to czas, który upływa pomiędzy wysłaniem żądania a odczytaniem danych. Im niższa jest ta wartość, tym szybciej będzie działać laptop z zamontowanym dodatkowym RAMem. Zwykle wartość opóźnień wzrasta wraz z wartością taktowania, aczkolwiek same opóźnienia nie mają aż tak dużego wpływu na szybkość działania sprzętu.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, gdy dobierasz pamięć RAM do laptopa
Przed ostatecznym wyborem musisz uważnie przeczytać specyfikację techniczną swojego laptopa. Znajdziesz w niej polecaną konfigurację kości pamięci, a także maksymalną jej wartość, powyżej której urządzenie nie będzie rozpoznawało RAMu. W komputerze może znajdować się 1, 2, 3 lub nawet 4 gniazda na pamięć ulotną. Dlatego przed zakupem warto się zastanowić, ile i jaki RAM będziesz mógł umieścić w laptopie.
Z typami pamięci DDR wiąże się zagadnienie napięcia pamięci RAM. Dla DDR3 odpowiednie napięcie 1,5V, a dla DDR4 – 1,2V. Warto jest uwzględnić ten parametr, jeśli nie chcesz narazić się na problemy wynikające z niedopasowania standardu do napięcia.
Gdy chcesz dokupić dodatkowy RAM, który poradzi sobie z grami komputerowymi, wybieraj kości o wysokim taktowaniu. Niektóre modele pamięci RAM o wysokiej częstotliwości są dodatkowo wyposażone w radiatory, które umożliwiają odprowadzenie ciepła i nie dopuszczają do przegrzania sprzętu.
Warto również wspomnieć o RAM z ECC, czyli funkcją wychwytania i naprawiania błędów pamięci. Taki rodzaj kości jest polecany do zastosowań profesjonalnych, np. w serwerowniach.
Dodatkowa pamięć do laptopa – jak ją zamontować?
Aby zamontować prawidłowo dodatkową pamięć RAM, musisz wyposażyć się w mały śrubokręt krzyżakowy i opaskę antystatyczną. Po odkręceniu pokrywki pamięci RAM łatwo zlokalizujesz złącza. Jeśli musisz usunąć znajdujące się tam RAMy, najpierw delikatnie popchnij zaczepy trzymające, a następnie chwyć po obu bokach i wyciągnij. Żeby zamontować dodatkową pamięć, przyłóż ją do złącza pod kątem 45 stopni, a następnie naciśnij równomiernie kość, aż wejdzie ona na miejsce.
Pamiętaj, aby zadbać o odpowiednie uziemienie podczas pracy z podzespołami elektronicznymi. Użyj specjalnej opaski, załóż jedną jej część na rękę, a drugą przypnij np. do metalowego kaloryfera. Po skończonej pracy zamknij pokrywkę i wkręć z powrotem śrubki. W BIOS-ie sprawdzisz, czy laptop odnajduje dodatkowy RAM.
Wybierz odpowiednią pamięć RAM do laptopa – 8, 16 lub 32 GB. Dopasuj standard kości do złącza, które znajduje się w twoim laptopie. Ciesz się płynną pracą aplikacji oraz programów, a także szybkim działaniem gier, dzięki zwiększonej pamięci RAM.
Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.
Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com
Komentarze (0)