Defragmentacja dysku to – w największym skrócie – porządkowanie danych znajdujących się na urządzeniu i usuwanie przerw między nimi. Co do zasady fragmentacja sprawia, że dysk jest zmuszony do wykonania dodatkowej pracy, czego wynikiem jest wolniejsze i mniej wydajne działanie komputera. Konieczna staje się więc defragmentacja – dzięki niej, zawartość nośnika zostaje zoptymalizowana, co umożliwia sprawniejszą pracę dysku. Aby przeprowadzić ten proces, nie potrzebujesz pomocy doświadczonego informatyka.

dysk ssd goodram

Co to jest defragmentacja dysku?

Proces defragmentacji dysku to pewnego rodzaju przearanżowanie danych w pamięci, aby uzyskać optymalne ich ułożenie. Defragmentacja polega na przenoszeniu danych z jednego obszaru dysku na drugi.

W przypadku dysków mechanicznych HDD takie porządkowanie zajętej przestrzeni daje wyraźne poprawienie szybkości pracy urządzenia. Mniejsze znaczenie ma defragmentacja dysku SSD, ponieważ wykorzystywana w nich technologia Flash sprawia, że odczyt danych jest szybszy i płynniejszy w porównaniu z dyskami HDD. Przenośne SSD firm takich, jak ADATA, SanDisk lub Samsung to lekkie i niezawodne nośniki danych, dla których defragmentacja jest opcjonalnym sposobem na zwiększenie komfortu użytkowania.

dysk adata

Co daje defragmentacja dysku i po co ją robić?

Regularnie przeprowadzana defragmentacja usuwa skutki fragmentacji, która polega na zapisywaniu danych z zachowaniem odstępów. Nawet wtedy, gdy wgrywasz jeden duży plik, urządzenie dzieli go na części. Takie przerwy prowadzą do zmniejszenia sprawności pracy, a także spowolnienia komputera, ponieważ potrzebuje on więcej czasu, aby złożyć pocięte fragmenty w jeden plik docelowy.

Defragmentacja dysku z użyciem narzędzi systemowych

Jak zatem samodzielnie przeprowadzić ten proces na swoim komputerze? Wyróżnia się dwa sposoby porządkowania dysku: defragmentacja dysku za pomocą narzędzi Windows oraz z użyciem programów.

  • Defragmentacja dysku – narzędzia Windows

Aby wykonać defragmentację dysku za pomocą narzędzi Windows, musisz uruchomić służącą do tego aplikację. Jak ją znaleźć? Są na to dwa sposoby. W wyszukiwarce systemowej wpisz słowa „Defragmentacja i optymalizacja dysków”. Kliknij ikonkę aplikacji i przejdź do zarządzania procesem. Możesz też wyszukać ją w rozwijanym menu Start, Narzędzia administracyjne systemu Windows. W nowym okienku musisz odnaleźć ikonę defragmentacji.

Gdy aplikacja uruchomi się, w okienku wyświetli się lista dysków w urządzeniu. Możesz zoptymalizować niektóre z nich lub od razu przejść do defragmentacji wszystkich dostępnych dysków.

  • Defragmentacja dysku – specjalne programy

Do przeprowadzenia defragmentacji możesz także użyć specjalnego programu. Różne programy mają zazwyczaj funkcje porządkowania poszczególnych partycji, folderów lub plików. Często też wyświetlają mapę dysku twardego lub dają dodatkowo możliwość jeszcze lepszej organizacji plików – np. ponownego ich zapisania. Możesz ustawić harmonogram uruchamiania się programu albo włączyć go w tle.

dysk ssd adata

Jaki program do defragmentacji dysku? Przykładowe programy

Kiedy szukasz darmowych programów do defragmentacji, zwróć uwagę na prosty i intuicyjny Defraggler, który świetnie nadaje się nawet dla laików – każdy z łatwością poradzi sobie z porządkowaniem przestrzeni na dysku. Cechą, która wyróżnia go na tle innych tego typu programów, jest możliwość porządkowania wolnego miejsca na dysku twardym, w ten sposób zapobiegając fragmentacji danych.

IObit Smart Defrag Free to kolejny darmowy program, który umożliwi defragmentację SSD i HDD twojego komputera. Ten program może działać uruchomiony w tle, dzięki czemu nie zakłóci twojej pracy. Nieco więcej możliwości daje MyDefrag – użytkownik może przeanalizować dane dysku, ustawić czas defragmentacji i ponownie zapisywać pliki w danym miejscu.

dysk ssd kingston

Defragmentacja – jak długo trwa i jak często należy ją przeprowadzać?

Porządkowanie przestrzeni na dysku trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Długość czasu, jaki upłynie od zainicjowania do zakończenia procesu, zależy od tego, ile danych znajduje się na dysku, ile pamięci zajmują i jak są one ułożone.

Nowoczesne dyski HDD można poddawać defragmentacji nie częściej niż raz w miesiącu lub nawet co dwa miesiące. Jeśli chodzi o dyski SSD, system Windows 10 przeprowadza defragmentację około 1 raz w miesiącu. Częstotliwość przeprowadzania procesu dobierz do ilości danych oraz wielkości twojego dysku.

Czy można przeprowadzać defragmentację SSD?

Dyski SSD to obecnie standardowe urządzenie do przechowywania danych. Charakteryzują się odmienną budową niż dyski HDD. Użytkownicy SSD często podnoszą kwestię, że defragmentacja jest niepotrzebna, a nawet szkodliwa. Specjaliści wskazują jednak, że korzyści wynikające z tego procesu nie są powiązane z rodzajem nośnika, ale z systemem plików przechowywanych w pamięci.

dysk ssd verbatim

Jakie korzyści przynosi defragmentacja dysku?

Defragmentacja prowadzi do szybszego otwierania się plików, aplikacji i programów. Różnica będzie zauważalna zwłaszcza wtedy, gdy używasz zaawansowanych programów, które w znacznym stopniu obciążają komputer. Należą do nich programy służące do obróbki filmów lub muzyki, programy graficzne i takie, które zostały stworzone do projektowania. Bez względu na to, który defragmentator wybierzesz, z pewnością zauważysz wyraźną poprawę działania programów i aplikacji, które do tej pory uruchamiały się znacznie dłużej. Uporządkowanie zawartości dysku zmniejszy także ryzyko utraty danych związane z ewentualną awarią systemu.

Teraz już wiesz, co to defragmentacja dysku, jakie ma ona znaczenie dla szybkości odczytu danych oraz działania komputera. Jesteś gotowy samodzielnie usprawnić pracę twojego urządzenia. Wykorzystaj nasze podpowiedzi i uporządkuj swoje dane na dysku za pomocą narzędzi systemowych albo specjalnego programu.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com