Coraz większym zainteresowaniem cieszą się sprzęty do ćwiczeń, z których można korzystać w domowym zaciszu. Możliwość wykonania efektywnego treningu w bez wychodzenia z domu to ogromne ułatwienie i doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto z wielu innych powodów nie ma czasu albo ochoty na odwiedzanie klubów fitness. Bardziej zaawansowane urządzenia będą pomocne w codziennym treningu nawet w przypadku profesjonalistów. A jak się okazuje, w domu można ćwiczyć niemal wszystko, również bieganie. Przyda się do tego odpowiednia bieżnia. Aby ułatwić sobie ten wybór, warto wcześniej dowiedzieć się najważniejszych rzeczy na temat tego rodzaju urządzeń do ćwiczeń.

 

Urbogym, Bieżnia elektryczna V550M

 

Dlaczego bieżnia w domu to dobry pomysł?

Zastanawiając się nad zakupem bieżni do domu, od razu na myśl nasuwa się pierwsza korzyść, jaka płynie z takiego rozwiązania – możliwość ćwiczenia w dowolnym momencie, bez względu na pogodę czy porę dnia. Bez wychodzenia z domu można zadbać o kondycję, kiedy tylko przyjdzie na to ochota albo nadarzy się dobra okazja. To bez wątpienia duża zaleta, ale nie jedyna. Jak się okazuje, bieżnia to często zdrowsza alternatywa dla biegania w terenie. Nie jest to regułą, ale jogging w plenerze może bardziej obciążać stawy, zwłaszcza gdy biegamy po asfalcie. W przypadku bieżni plusem jest nie tylko jej równa powierzchnia, ale też możliwość dostosowania do siebie poszczególnych parametrów.  

Rodzaje bieżni

Wiedząc już, że zakup bieżni to bardzo dobry pomysł, warto zastanawiać się nad jej rodzajem. Trzeba przy tym wiedzieć, że nie każdy nadaje się do domu.

  • Bieżnie mechaniczne – nazywane są również manualnymi. Już sama nazwa wskazuje, że nie ma tutaj żadnego wspomagania, a pas, po którym się biegnie, jest napędzany siłą naszych mięśni. To może być niemała trudność dla początkujących biegaczy. Plusem jest dość niska cena takiego sprzętu, ale w parze z równie niewielką funkcjonalnością.
  • Bieżnie elektryczne – jest to doskonałe rozwiązanie do domu. Bieżnie tego rodzaju są niezwykle popularne i lubiane przez użytkowników, ponieważ pozwalają regulować różne ustawienia w zależności od potrzeb i umiejętności, np. prędkość, intensywność, a nawet nachylenie pasa, który jest napędzany przez silnik elektryczny.
  • Bieżnie antygrawitacyjne – cechuje je największa cena ze wszystkich rodzajów urządzeń tego typu. Z tego powodu częściej można je spotkać w klubach niż w domach. Ich ogromną zaletą jest odciążenie organizmu podczas treningu. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko kontuzji, a sama bieżnia antygrawitacyjna świetnie sprawdza się np. podczas rehabilitacji.
  • Bieżnie ciśnieniowe – to kolejny sprzęt stworzony raczej z myślą o profesjonalnych miejscach do ćwiczeń niż o domowym zaciszu. Można spalić na niej więcej kalorii niż na innych bieżniach, przy tej samej intensywności ćwiczeń. Z tego powodu jest polecana osobom, które zmagają się z nadwagą.

Wiemy już, że w domu najlepiej sprawdzi się bieżnia elektryczna. Zatem jaką bieżnię wybrac do domu? Warto dowiedzieć się, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu.

 

Urbogym, Bieżnia elektryczna V450

 

Bieżnie elektryczne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Aby ćwiczenia przynosiły jak najwięcej korzyści, a same treningi były przyjemnością, warto przed zakupem wziąć pod lupę konkretne parametry sprzętów. W przypadku bieżni elektrycznych są to:

  • moc silnika – im większa, tym szybciej można biegać. Wyróżnia się dwie grupy silników ze względu na ilość koni mechanicznych: o znamionowej mocy do 2KM i powyżej 2KM. W pierwszym przypadku maksymalna prędkość bieżni może wynosić 16 km/h, a w drugim 20 km/h. Warto przy tym zwracać uwagę przede wszystkim na znamionową moc silnika (czyli ciągłą, z jaką pracuje silnik), a nie maksymalną (czyli chwilową). Jak je rozróżnić? Producenci bieżni często podają dwie liczby np. 1,5/3 KM, gdzie 1,8 to moc znamionowa, a 3 to moc maksymalna;
  • maksymalne obciążenie – najczęściej waha się w przedziale 100-200 kg. Nośność należy dostosować do swojej wagi, uwzględniając przy tym mały zapas;
  • pas biegowy – koniecznie powinien być antypoślizgowy. Jego powierzchnia ma ogromny wpływ na komfort biegania. Najwygodniejsze są długie i szerokie pasy, ale jeśli jesteś niską osobą i masz krótkie nogi, to śmiało możesz zdecydować się na bieżnię z krótszym pasem;
  • nachylenie pasa biegowego – ta funkcja nazywana jest również auto kątem lub incline i występuje jako dodatkowa opcja w wersji manualnej albo elektrycznej. Do czego służy? Umożliwia chodzenie i bieganie pod górę. Maksymalny kąt nachylenia różni się w zależności od konkretnego modelu bieżni. Zwróć na to uwagę, zwłaszcza jeśli przygotowujesz się np. do górskiego maratonu;
  • dodatki – to przede wszystkim takie elementy wyposażenia, które nie są niezbędne, ale znacząco ułatwiają korzystanie z bieżni i sprawiają, że treningi są przyjemniejsze, np. gniazdo słuchawkowe, moduł Bluetooth, dostęp do WiFi, masażer z uchwytem do robienia brzuszków, wyświetlacz LCD, wbudowany tablet czy pomiar pulsu.

 

Urbogym, Bieżnia elektryczna składana LIGHT

 

Jaką bieżnię wybrać do domu? Urbogym – rozwiązania dla każdego

W gąszczu produktów dobrze jest trzymać się sprawdzonych marek, które ręczą za swoje urządzenia. Bieżnie elektryczne Urbogym zaspokoją potrzeby każdego biegacza – zarówno początkującego, jak i zaawansowanego, a przy tym nie nadwyrężą jego domowego budżetu. Ważne jest to, że wszystkie podane parametry nie są sztucznie zawyżane, co czasem zdarza się przy tego rodzaju sprzętach, ale w 100% odpowiadają rzeczywistości. Zdecydowanie na plus jest także nowoczesny design oraz wydajny i cichy silnik w każdym modelu, co zwiększa komfort ćwiczeń, szczególnie gdy w pobliżu obecni są inni domownicy. Nie bez znaczenia jest również kompaktowość – system podnoszenia na gazowym siłowniku pozwala szybko i łatwo złożyć bieżnię, aby zajmowała zaledwie 1 metr kwadratowy powierzchni. To ważne, zwłaszcza gdy nie ma w domu stałego miejsca, w którym sprzęt mógłby stać, nie przeszkadzając w codziennym funkcjonowaniu.

 

Urbogym, Bieżnia elektryczna, składana, Flip

 

Urbogym V520S/V650S

Dla każdego, kto dopiero zamierza postawić pierwsze kroki na bieżni oraz dla średniozaawansowanych biegaczy, idealną propozycją jest bestsellerowa już bieżnia Urbogym V520S z 6-punktowym systemem amortyzacji, chroniącym stawy oraz z automatyczną regulacją nachylenia pasa aż do 15%. Maksymalna prędkość, jaką można osiągnąć podczas biegu to 15 km/h, co w połączeniu z 12 programami treningowymi do wyboru daje dużo możliwości treningów.

Jeśli zależy ci na nieco bardziej zaawansowanej bieżni, to model Urbogym V650S może okazać się strzałem w dziesiątkę. Różni się szczegółami, które jednak w praktyce mogą mieć spore znaczenie. Szerszy pas bieżni będzie wygodniejszy, szczególnie dla wyższych osób, a silnik o nieco większej mocy pozwala uzyskać maksymalną prędkość na poziomie 16 km/h. Większa jest także nośność urządzenia, o 10 kg, i wynosi 140 kg, a system amortyzacji ma 8 punktów. Natomiast bez zmian pozostaje regulacja kąta nachylenia od 0 do 15 poziomów.

 

Urbogym, Bieżnia elektryczna, V650S, czarny

 

Urbogym V620MS/V680MS/V720S

Urbogym V620MS to idealna bieżnia dla miłośników multimediów. Umieszczony na nowoczesnej konsoli 7-calowy tablet z systemem operacyjnym Android oraz dostęp do WiFi pozwala na oglądanie filmów podczas treningów, słuchania muzyki i przeglądania stron internetowych. Tablet może też posłużyć do wyświetlania ważnych parametrów np. czasu trwania ćwiczeń, prędkości, pulsu czy spalonych kalorii. Pod tym względem to jedna z najbardziej multimedialnych bieżni na polskim rynku. Ale to nie wszystko. Model ten wyposażono w masażer oraz uchwyt do robienia brzuszków. Oczekiwania wielu osób z pewnością zaspokoi też szeroki pas bieżni, maksymalna prędkość 16 km/h oraz 8-punktowy system amortyzacji.

Te same parametry można znaleźć w klasycznym modelu Urbogym V680MS. Bieżnia umożliwia wykonanie takiego samego treningu, choć bez tak zaawansowanych multimedialnych udogodnień, jak wbudowany tablet z systemem Android.

Bardziej zaawansowani biegacze z pewnością szybko odczują i docenią zalety bieżni Urbogym V720S. Ten nowoczesny model ma wyjątkowo szeroki pas, który zwiększa komfort ćwiczeń, a maksymalna prędkość to aż 20 km/h.

Wiesz już, która bieżnia będzie dla ciebie najlepsza i sprawdzi się w twoim domu? Nie zwlekaj z jej wyborem do kolejnych noworocznych postanowień. Już teraz zacznij treningi, a szybko wyjdzie ci to na zdrowie.

 

Urbogym, Bieżnia elektryczna V620MS

 

Więcej artykułów o sprocie znajdziesz w pasji Trenuję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock