Kopytka to kluski ziemniaczane, zupełnie podobne do włoskich gnocchi. Przygotowuje się je z ugotowanych i tłuczonych ziemniaków, mąki, jajek oraz soli. Powstałe ciasto formuje się w wałki, z których wycinane są małe kawałki w kształcie kopytek. Z czym jeść kopytka? Najlepiej z sosem, np. grzybowym, pomidorowym, śmietanowym czy duszonym mięsem. Kopytka są smaczne, sycące i często uznawane za tradycyjne danie domowe w Polsce.

Przepis na kopytka – tradycyjne, z serem, bez jajek, bezglutenowe

Przepis na tradycyjne kopytka

Tradycyjne kopytka to najprostsze kluseczki z ziemniaków. Nie wymagają ani zbyt wielkich zdolności kulinarnych, ani zbyt dużo pracy. Robi je się bardzo szybko. Można je zjeść z masłem i solą, cukrem, serkiem waniliowym, a także wytrawnymi sosami czy pieczonymi mięsami. Świetnie smakują odsmażone na chrupko z jajkiem sadzonym.

Liczba porcji: 5

Składniki:

  • 1200 g ziemniaków
  • 200 g mąki pszennej
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka soli

Sposób przygotowania:

  1. Ziemniaki gotujemy w mundurkach. Obieramy, przeciskamy przez praskę i porządnie studzimy.
  2. Do ziemniaków dodajemy mąkę, sól i jajko. Wyrabiamy masę, aż będzie jednolita.
  3. Blat delikatnie oprószamy mąką. Masę dzielimy na 6 części.
  4. Z każdej części formujemy wałeczek. Kroimy go w poprzek, tworząc kopytka.
  5. Wrzucamy je do osolonego wrzątku – woda powinna smakować jak woda morska. Po wypłynięciu gotujemy przez 1 minutę. Podajemy od razu lub zostawiamy do odsmażenia. Ugotowane i ostudzone kopytka możemy też zamrozić.

 

przepis na kopytka

 

Przepis na kopytka z serem

Kopytka z serem to nic innego jak kluski leniwe. Chociaż tutaj niektórzy głośno mogliby protestować, twierdząc, że w kluskach leniwych nie ma żadnych ziemniaków. Rzeczywiście, są tacy, którzy do leniwych dodają ziemniaki i tacy, którzy ich nie dodają. W tym przepisie kopytka z serem to właśnie kluseczki leniwe z ziemniakami. A może pierogi leniwe, bo tak też niektórzy je nazywają.

Liczba porcji: 5

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków
  • 200 g twarogu półtłustego w kostce
  • 200 g mąki pszennej
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka soli

Sposób przygotowania:

  1. Ziemniaki gotujemy w mundurkach, a po ugotowaniu obieramy. Następnie przeciskamy przez praskę i studzimy.
  2. Do ziemniaków dodajemy twaróg, mąkę, sól i jajko. Wyrabiamy masę, aż będzie jednolita.
  3. Blat oprószamy mąką. Ciasto dzielimy na sześć części.
  4. Z każdej części formujemy wałeczek. Kroimy go na kopytka.
  5. Kluseczki wrzucamy do osolonego wrzątku i czekamy, aż wypłyną. Podajemy od razu na słodko z masłem i cukrem lub na słono ze świeżo otartym długo dojrzewającym serem, masłem i listkami szałwii.

 

kopytka z serem

 

Kopytka z serem bez jajek

Kopytka z serem bez jajek są delikatniejsze niż te z jajkami. Przepis wcale się nie zmienia – po prostu musimy pominąć jajko. Jeśli używamy mąki z glutenem (np. pszennej), to takie kluseczki będą świetnie się kleiły i nawet nie zauważymy braku jajka.

A z czym podawać takie kopytka z serem? Na patelni na 2 łyżkach oliwy przesmażamy 2 przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, dodajemy 5 plasterków boczku posiekanego w mniejsze paseczki i chwilę przesmażamy – boczek powinien stać się delikatnie chrupiący. Na patelnię dorzucamy 5 garści szpinaku i przesmażamy, aż szpinak odrobinkę zwiędnie. Dorzucamy garść posiekanych orzechów laskowych, 2 łyżki suszonej żurawiny, kopytka i wszystko mieszamy. Podajemy w głębokich talerzach.

Przepis na kopytka bezglutenowe

Kopytka z dodatkiem mąki bezglutenowej i soli są tak samo smaczne, jak klasyczne kopytka z mąką pszenną. Wystarczy do nich dodać mąkę ryżową, owsianą lub klasyczną mieszankę mąk bezglutenowych. Kupując ziemniaki, trzeba upewnić się, że są to ziemniaki na kluski. Po ugotowaniu trzeba je porządnie ostudzić.

Liczba porcji: 5

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków
  • 200 g mąki bezglutenowej
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1 jajko opcjonalnie
  • 1 łyżeczka soli

Sposób przygotowania:

  1. Ziemniaki czyścimy i gotujemy. Po ugotowaniu obieramy, przeciskamy przez praskę i porządnie studzimy.
  2. Do ziemniaków dodajemy oba rodzaje mąki, sól i opcjonalnie jajko. Wyrabiamy masę, aż będzie jednolita.
  3. Blat delikatnie oprószamy mąką, a masę dzielimy na 6 części.
  4. Z każdej części formujemy długi wałek. Kroimy go, tworząc kopytka.
  5. Zagotowujemy osoloną wodę. Do wrzątku wrzucamy kopytka i gotujemy przez ok. 1 minutę od wypłynięcia.

Z czym podawać kopytka?

Kopytka to bardzo uniwersalne kluski, które pasują zarówno do słodkich, jak i słonych dań. W wersji na szybko można je podać z masłem, zasmażaną na złoto cebulką lub posiekanym i podsmażonym boczkiem. Wspaniale smakują z wędzoną makrelą i różowym pieprzem. Najprościej podać je z tartym parmezanem i posiekanymi orzechami laskowymi.

Kopytka z sosem

Najwspanialszym sosem do kopytek dla mięsożerców jest aromatyczny sos z wieprzowiną i kawałkami warzyw. Przygotowuje się go w mgnieniu oka – resztę robi czas i temperatura. Warto przygotować taki sos wieczorem, by następnego dnia móc go szybko odgrzać, przygotowując kopytka.

Składniki na 6 porcji:

  • 1 porcja kopytek z poprzedniego przepisu
  • 1 cebula, posiekana
  • 2 marchewki
  • 1 papryka
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 500 ml wody
  • 1 kg wieprzowiny (łopatki)

Sposób przygotowania:

  1. W rondelku rozgrywamy 3 łyżki oleju. Wrzucamy cebulę i smażymy do miękkości. Dodajemy posiekane w kosteczkę marchewki, paprykę, czosnek. Smażymy minutę.
  2. Dodajemy pokrojone w kostkę mięso. Przesmażamy, aż się zazłoci.
  3. Dodajemy koncentrat, wodę, 1 łyżkę soli, 1 łyżeczkę pieprzu, 1 łyżkę majeranku i gotujemy na małym ogniu przez godzinę.
  4. Sos doprawiamy do smaku solą. Podajemy z kopytkami.

 

kopytka z sosem

 

Kopytka z sosem pieczarkowym

Każde kluseczki świetnie smakują z sosem pieczarkowym! Kopytka nie są tutaj żadnym wyjątkiem. Sos cudownie oblepia kluseczki, nadaje im głębokiego smaku i aromatu. Przygotowuje się go z łatwo dostępnych składników, więc może być opcją na bardzo szybki obiad.

Składniki na 6 porcji:

  • 1 porcja kopytek z poprzedniego przepisu
  • 1 kg pieczarek
  • 2 cebule
  • 3 ząbki czosnku
  • 4 łyżki masła
  • 200 ml śmietanki 30%
  • sól
  • natka pietruszki lub koperek

Sposób przygotowania:

  1. W garnku rozgrzewamy masło i wrzucamy posiekane w kosteczkę cebule. Smażymy do miękkości.
  2. Dodajemy zmiażdżone ząbki czosnku i smażymy minutę.
  3. Dodajemy pokrojone w plasterki i umyte pieczarki, 1 łyżeczkę soli. Smażymy grzyby, aż zmiękną.
  4. Dodajemy śmietankę i zagotowujemy. Doprawiamy solą i pieprzem.
  5. Do gorącego sosu dodajemy kopytka i chwilę je razem podgrzewamy. Podajemy oprószone natką pietruszki lub koperkiem.

Kopytka na słodko

Kopytka na słodko wymagają masełka, cukru, szczypty soli i cynamonu. Najlepiej oprószyć je dodatkami tuż po gotowaniu, już na talerzu.

Najczęściej kopytka na słodko są okraszone bułką tartą z cukrem. Jak ją zrobić? Na patelni rozpuszczamy 50 g masła, dodajemy 4 łyżki bułki tartej. Smażymy, aż się zazłoci. Na koniec wsypujemy 1 łyżkę cukru, mieszamy. Powstałą bułką dekorujemy kopytka.

Kopytka świetnie smakują też z jogurtem naturalnym i odrobiną miodu. Jeśli ktoś lubi, może na wierzch wrzucić kilka posiekanych pistacji. Kopytka nie pogardzą też musem jabłkowym czy karmelizowanym bananem usmażonym na 2 łyżkach masła z 1 łyżką cukru.

Jak się robi kopytka? Najlepsze ziemniaki na kopytka

Przygotowując kopytka, trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Ich kluczowym składnikiem są ziemniaki. Ważne jest, żeby były to mączyste ziemniaki idealne na kluski. W sklepie na opakowaniu powinno być napisane „typ C mączysty”. Gatunki, z których wyjdą świetne kluski i kopytka, to Bryza, Tajfun, Ibis, Gracja, Bursztyn, Etiuda, Legenda. Mają dużo skrobi i dzięki niej kluseczki są miękkie oraz zwarte. Najgorsze będą ziemniaki sałatkowe – z nich nie wyjdą nam żadne kluski.

Kopytka należy przygotować z ziemniaków ostudzonych. Najlepiej jest ziemniaki ugotować w mundurkach, jeszcze ciepłe obrać i przecisnąć przez praskę. Następnie trzeba dać im porządnie ostygnąć. Ciepłe ziemniaki będą wchłaniały nieprawdopodobną ilość mąki, będą się kleiły i zamiast idealnych kluseczek pozwolą nam się cieszyć nieidealną papką. Dlatego właśnie kopytka to dobre danie z ziemniaków z obiadu – pod warunkiem, że były to ziemniaki z wody bez dodatków.

Kopytka gotujemy od razu po przygotowaniu masy, wrzucamy je na wrzątek. Do garnka możemy wlać 1 łyżkę oleju i wrzucić wszystkie kluski, które się zmieszczą. Trzeba je tylko delikatnie zamieszać i poczekać, aż zaczną wypływać. Minutę po wypłynięciu możemy je odcedzać.

Gotując kopytka, warto zaopatrzyć się w łyżkę cedzakową. Dzięki niej wyłowimy z wody wszystkie kopytka bez uszczerbku na ich wyglądzie. Odcedzanie prosto do durszlaka czy przez pokrywkę może sprawić, że część kopytek się zmiażdży.

Jak zrobić kopytka, żeby nie były twarde?

Przyczyną nieprzyjemnej konsystencji kopytek są jajka i zbyt duża ilość mąki. Jedno jajko na porcję w zupełności wystarczy – pozwoli związać kluseczki, ale nie sprawi, że będą chłonęły mąkę. Masa na kluski nie powinna być twarda i bardzo mączysta. Kluseczki powinny dać się wywałkować i oderwać, ale nie muszą odchodzić od ręki jak porządnie wyrobione ciasto. Muszą się delikatnie kleić. Można je podsypać mąką, ale podsypać, a nie wcisnąć w nie kolejną szklankę mąki. Jeśli będziemy przestrzegać przepisów, wyjdą nam pyszne kopytka. Warto zapamiętać konsystencję ciasta i kolejnym razem, już bez przepisu, dążyć właśnie do niej.

Więcej sprawdzonych przepisów znajdziecie w pasji Gotuję.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock