Sprzęty, które ułatwią zdalne nauczanie

Największym wyzwaniem w wyposażeniu domowego biura nauczyciela, prawdopodobnie jest zakup sprzętu elektronicznego, który ułatwi kontakt z uczniami i pracę on-line. Chcąc dobrze wykorzystać środki z dofinansowania dla nauczycieli, warto wydatek zaplanować wsześniej i kompletowanie niezbednych urządzeń rozpocząć od tych elementów, których brakuje nam najbardziej.

Nauczanie z domu polega w dużej mierze na przekazywaniu tej samej wiedzy co w szkole, tyle że za pośrednictwem internetu. Może się zatem okazać, że domowe łącze, które do tej pory nie było aż nadto eksploatowane, potrzebuje podrasowania. W takim wypadku można zakupić dwa urządzenia:

Zapewnią one ciągłość sygnału wysokiej jakości, a co za tym idzie komfort pracy przez internet.

 

Router TP-LINK  Archer C6 AC1200

 

Jeśli natomiast zastanawiamy się nad zakupem nowego komputera stacjonarnego lub laptopa, pamiętajmy o tym, że parametry tego sprzętu nie muszą być na najwyższym poziomie. Ważne, byśmy mieli dostęp do pakietu MS Office.

Podstawowe parametry, na które warto zwrócić uwagę w czasie zakupu sprzętu komputerowego to:

  • rodzaj procesora – do codziennych czynności wystarczy taki o 3-5 rdzeniach (Procesor INTEL Core i5 albo Procesor AMD Ryzen 5),
  • ilość pamięci RAM – polecam zdecydować się na 8GB. To zdecydowanie wystarczy do płynnego korzystania i jest to ilość, którą znajdziecie już w urządzeniach ze średniej półki cenowej,
  • karta graficzna – jeżeli komputer nie będzie służył do obróbki filmów lubb zdjęć, wystarczy podstawowa karta graficzna, chociażby MSI GeForce GT 730. Jeśłi jednak szukacie czegoś mocniejszego, proponuję model GIGABYTE GeForce GTX 1050 lub dla bradzo wymagających ASROCK Radeon RX 5700 XT.
  • dysk twardy – najlepiej typu SSD, pojemność 500 GB powinna wystarczyć.

Niezależnie od tego, na który rodzaj komputera się zdecydujemy, weźmy pod uwagę, że będziemy potrzebować również akcesoriów do komunikowania się z uczniami. Do tego przydadzą się:

 

Laptop HP  Windows 10 Home

 

Planowanie wydatków dotyczących sprzętu elektronicznego, warto zacząć od sprawdzenia możliwości zakupu w systemie ratalnym

Jaki monitor do pracy w domu będzie najlepszy?

Szukając monitora do domowego biura, kierujmy się przede wszystkim tym, jaką pracę będziemy wykonywać za jego pomocą i jak dobrej jakości obrazu w związku z tym potrzebujemy. Te dwie zmienne determinują pozostałe parametry monitora. Najpopularniejsza wielkość monitora biurowego to około 23-24 cale. Oznacza to całkiem dużo przestrzeni roboczej, ale pytanie, czy jeśli naszym zajęciem jest nauczanie zdalne i chcemy mieć możliwość łączenia się jednorazowo z dużą liczbą osób (uczniów) to czy taki wymiar wystarczy? Warto pamiętać, że duży monitor zajmie sporo miejsca, dlatego polecam wybierać modele o ergonomicznym kształcie. Ciekawym wyborem wydaje się monitor 273V7QDAB/00 marki PHILIPS. Ma 27 cali, wbudowane głośniki i przemyślany design – przy całkiem pokaźnych gabarytach posiada stosunkowo wąską podstawkę i można w prosty sposób regulować jego kąt nachylenia.

 

Monitor PHILIPS 273V7QDAB/00 27"

 

Bardzo ważną funkcją, na którą polecam zwrócić uwagę podczas wybierania monitora do pracy w domu, jest opcja Flicker-free. To technologia pozwalająca na eliminację migotania ekranu. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ długotrwała ekspozycja na migoczące światło bardzo męczy nasze oczy i w konsekwencji osłabia wzrok. Podobnie istotna jest funkcja LowBlue – dzięki niej ograniczana jest emisja niebieskiego światła (krótkich promieni niebieskich), które ma równie zgubny wpływ na nasze oczy.

Dobrze, by monitor do codziennej pracy umożliwiał wyświetlanie w jakości Full HD – to poprawia komfort pracy i zwiększa możliwości działania. Taki monitor może się okazać nie tylko świetnym narzędziem do wykonywania obowiązków służbowych, ale także umili oglądanie filmów czy przeglądanie zdjęć lub prezentacji. 

Pokój nauczycielski w salonie?

Nauczanie zdalne to nie tylko wykłady online, ale również elementy pracy biurowej, a tę nawet w warunkach domowych trudno sobie wyobrazić bez porządnych mebli biurowych. Zastanówmy się zatem, czego będziemy potrzebowali podczas nauczycielskiej pracy zdalnej?

Podstawą wyposażenia każdego gabinetu jest oczywiście biurko oraz wygodne krzesło.

 

Biurko narożne 120x126x79 cm

 

Wybór idealnego blatu warto uzależnić od ilości rzeczy, które muszą się na nim pomieścić oraz przestrzeni, jaką może zająć w naszym domu. Kierujmy się praktycznymi aspektami i uwzględnijmy wszystkie nasze potrzeby. Jeśli będziemy przechowywać dużo dokumentów, przydatne okaże się biurko z szafką, w innym wypadku wystarczy nam tylko niewielki organizer. Jeżeli natomiast w trakcie pracy lubimy zmieniać pozycję lub prowadzimy przedmiot wymagający zaprezentowania jakiegoś modelu, rozważmy zakup biurka regulowanego, pozwalającego dostosować wysokość blatu.

Do biurka warto dobrać jeszcze fotel obrotowy. Ważne, by miał opcje regulowania wysokości i głębokości siedziska oraz poziomu odchylenia i bujania się na boki. Jeśli chcemy wygodnie siedzieć w nim przez co najmniej kilka godzin, szukajmy dobrze wyprofilowanych oparć i podłokietników.

 

Fotel biurowy  HUZARO 133x60x53 cm

 

Drobiazgi, o których nie można zapomnieć!

Organizując swoją przestrzeń do pracy zdalnej często skupiamy się na tych największych przedmiotach i zapominamy o istotnych szczegółach. Co jest nieodzownym elementem pracy przy biurku i przed ekranem komputera? Lampa! To właśnie dzięki tej odrobinie źródła światła nasze oczy nie męczą się tak bardzo podczas kilkugodzinnego wpatrywania się w monitor lub dokumenty. Pamiętajmy, by szukać do lampy takiej żarówki, która nie będzie miała zbyt zimnego i zbyt ciepłego odcienia – szukajmy neutralnych tonów i ustawmy lampkę w taki sposób, by blask nie odbijał się w ekranie lub nie raził nas w oczy.

 

Lampka biurkowa KANLUX   40 W

 

Nauczanie z domu oznacza również przeniesienie do domowej przestrzeni tak prozaicznych czynności, jak poranna kawa, którą wcześniej zwykliśmy pijać w miejscu pracy. Pomyślmy zatem nad zakupem ekspresu, który pozwoli nam cieszyć się aromatycznym napojem również „po godzinach”. Ta drobnostka bardzo zwiększa komfort i pozytywnie nastraja na resztę dnia. Jeśli szukacie wskazówek dotyczących zakupu ekspresu kawowego, znajdziecie je w artkule „Ciśnieniowy, przelewowy, na kapsułki? – jaki ekspres będzie dla Ciebie najlepszy?”.

 

Ekspres ciśnieniowy kolbowy  ADLER

 

Centralnym punktem każdej klasy jest tablica. Co ciekawe, bardzo wiele osób pracujących zdalnie decyduje się na jej zakup za względu na możliwość porządkowania informacji, zadań czy planowania kolejnych czynności. Jeśli zatem stajemy przed wyzwaniem zdalnego nauczania, taka tablica może okazać się przydatna zarówno dla nas, jak i dla uczniów siedzących po drugiej stronie kamerki. 

 

Tablica magnetyczna suchościeralna

 

Wszystkim osobom, które w nowej rzeczywistości mierzą się z trudem nauczania i uczenia się za pośrednictwem internetu, życzymy powodzenia. Mamy nadzieję, że zanim powrócimy w szkolne mury, nasze poradniki pomogą w urządzeniu domowego biura i ułatwią pracę zdalną. Zachęcamy do zapoznania się z poradami dotyczącymi urządzania pokoju ucznia oraz jego nauki zdalnej.