Wyprawka dla pierwszoklasisty to temat budzący niezmiennie ogromne zainteresowanie rodziców, których pociechy właśnie odebrały dyplom ukończenia zerówki i czekają na pierwszy szkolny dzwonek. Niezależnie od tego, czy we wrześniu dzieci wrócą do szkoły czy nie ‒ szkolne przybory będą i tak potrzebne.

 

BTS

 

By dobrze przygotować się do tak dużej zmiany w życiu naszego dziecka, listę potrzebnych artykułów szkolnych powinniśmy zacząć kompletować jeszcze na długo przed tym, zanim wybrzmi pierwszy dzwonek. Wtedy nie tylko dokonamy wszystkich zakupów na spokojnie, ale i będziemy w stanie rozłożyć wydatki, co będzie korzystniejsze dla domowego budżetu – szczególnie w przypadku, w którym debiutujący uczeń ma starsze rodzeństwo, które przed 1 września także trzeba odpowiednio zaopatrzyć.

 

Tornister szkolny, My Little Friend, St.Majewski

 

Wyprawka dla pierwszoklasisty – co musi się w niej znaleźć?

Niezależnie od tego, czy debiutujemy w roli rodzica dziecka szkolnego, czy mamy już w tym temacie doświadczenie, stworzenie wyprawki może nastręczać pewnych problemów. Zacznijmy więc od tego, co na pewno musi się w niej znaleźć:

  • Tornister ‒ dostosowany do wieku i wzrostu dziecka, ergonomiczny i zapewniający prawidłową postawę,

  • Piórnik ‒ saszetka bądź taki, który ma gumki i możliwość poukładania w nim rzeczy, w zależności od potrzeb,

  • Buty na zmianę, strój na WF ‒ najczęściej to jasna koszulka i ciemne spodenki, szkoły mogą też dostosować barwy do barw szkoły. Przyda się też worek, w który można spakować strój,

  • Podręczniki ‒ zgodne z wykazem udostępnionym przez szkołę,

  • Zeszyty ‒ 16-kartkowy w linię i 16-kartkowy w kratkę.

 

Derform, Piórnik z wyposażeniem

 

W rolach głównych: tornister i piórnik

Od czego zacząć kompletowanie wyprawki? Po pierwsze potrzebujemy ergonomicznego i doskonale skonstruowanego tornistra, który nie tylko pomieści niezbędne podręczniki i całe bogactwo przyborów szkolnych, lecz także zapewni naszemu dziecku komfort, bezpieczeństwo i umożliwi utrzymanie właściwej postawy ciała. Wybierając idealny model tornistra, zwracajmy uwagę na wzmocnienie i wyprofilowanie pleców tornistra, a także szerokość szelek i możliwość ich regulacji. Pojemność plecaka nie powinna być czynnikiem decydującym o zakupie. Warto pamiętać, że im większy tornister, który dziecko z pewnością chętnie wypakuje po brzegi swoimi skarbami, tym większe obciążenie dla pleców.

 

St.Majewski, Hot Wheels, Tornister szkolny

 

W rankingu najpotrzebniejszych rzeczy miejsce tuż za plecakiem zajmuje piórnik - absolutny must have każdego świeżo upieczonego ucznia! I tu zaczyna się kolorowy zawrót głowy, mnogość wzorów i kształtów może utrudnić dokonanie wyboru. Najłatwiejszym rozwiązaniem byłby zapewne zakup piórnika z wyposażeniem, w skład którego wchodzą zazwyczaj kolorowe pisaki, długopis, kredki ołówkowe, temperówka, gumka do ścierania oraz linijka.

Jeżeli zakupiliśmy już część lub całe wyposażenie, możemy po prostu zdecydować się na piórnik bez żadnych akcesoriów w komplecie.

 

Piórnik z wyposażeniem BackUp

 

Trudna sztuka pisania

Decydując się na standardowe wyposażenie piórnika, nie mamy niestety możliwości wyboru jakości i rodzaju poszczególnych przyborów do pisania. Dlatego jeśli zależy nam na zapewnieniu dziecku ergonomicznych akcesoriów i zadbaniu o jego komfort podczas nauki pisania, powinniśmy raczej wybrać piórnik bez wyposażenia i samodzielnie skompletować najpotrzebniejsze elementy. Czyli dokładnie co?

Wszystko! Począwszy od ołówków i długopisów, przez kolorowe pisaki żelowe, na piórze wiecznym lub kulkowym skończywszy. Dla pierwszoklasisty, który dopiero rozpoczyna naukę pisania, najlepsze będą ołówki i długopisy o specjalnie wyprofilowanym lub trójkątnym uchwycie. Jak wiadomo, początki bywają trudne ‒ łatwe poprawianie pomyłek umożliwiają usuwalne długopisy, wyposażone w gumkę, która bez problemu ściera tusz.

 

Ołówek do nauki pisania, 3 sztuki, Kores

 

Jeśli twoje dziecko jest leworęczne, wybierz ołówek i pióro zaprojektowane specjalnie z myślą o osobach leworęcznych. To znacznie ułatwi mu naukę kaligrafowania, poprawi komfort pisania oraz zapobiegnie zmęczeniu dłoni i zniechęceniu do nauki tej trudnej sztuki. Do rysowania kolorowych szlaczków i podkreślania przydadzą się długopisy żelowe. Dzięki nim każda strona będzie wyglądała pięknie!

Do nauki pisania potrzebne będą oczywiście zeszyty ‒ najlepiej 16‒kartkowe w kratkę i trzy linie, a do tego dzienniczek ucznia.

 

Zeszyt Oxford do nauki pisania, A5, Hamelin

 

Rysujemy, wycinamy, malujemy i kleimy

W ślad za pisaniem idzie rysowanie oraz nieograniczona ekspresja twórcza w postaci malowania farbami, lepienia z plasteliny, robienia wycinanek i wyklejania z kolorowego papieru. Czego będzie potrzebowało twoje dziecko?

Przede wszystkim kredek, zarówno świecowych, jak i ołówkowych.

  • Kredki

Mając na uwadze wygodę dziecka i wyrabianie u niego prawidłowego chwytu, warto zaopatrzyć się w kredki trójkątne, które doskonale leżą w dziecięcej dłoni i ułatwiają sprawne operowanie narzędziem. Jeśli kupujemy flamastry z łatwo usuwalnym tuszem. Do tego temperówka z pojemniczkiem na strużyny, dobra gumka do ścierania ‒ najlepiej od razu kupić kilka sztuk, bo te drobne przedmioty niestety uwielbiają się gubić.

 

Kredki trójkątne, 18 kolorów, Stabilo

 

  • Papier

Pierwszoklasiście potrzebny będzie także papier ‒ i to w najrozmaitszej postaci: począwszy od klasycznego bloku rysunkowego, przez blok techniczny z kartonowymi stronicami, aż po papier kolorowy i wielobarwną bibułę, z której nasza pociecha wyczaruje fantastyczne kwiaty, zwierzątka i dekoracje.

 

Interdruk, Blok Rysunkowy, A4

 

  • Nożyczki

Do wycinanek i wyklejanek niezbędne są bezpieczne nożyczki, najlepiej takie z miękką rączką i zaokrąglonymi końcówkami. Pamiętajmy, że dla dzieci leworęcznych dostępne są ergonomiczne nożyczki z przestawionym ostrzem, które znacznie poprawiają komfort ich użytkowania. Podczas zajęć z edukacji artystycznej mogą się także przydać nożyczki dekoracyjne ze specjalnie wyprofilowanymi ostrzami, pozwalającymi na łatwe wycinanie w papierze efektownych wzorków. Uzupełnieniem zestawu wycinankowego będzie klej w sztyfcie.

 

Maped, Nożyczki, Mini Cute Kids

 

  • Zestaw do malowania

Zwieńczeniem szkolnego ekwipunku pierwszoklasisty będzie zestaw do malowania, zawierający farby akwarelowe i plakatowe, a także pędzelki, pojemniczek na wodę z przykrywką zapobiegającą przypadkowemu rozlaniu oraz teczka na gumkę do przechowywania rysunków. Nie zapomnijmy też o plastelinie, którą pierwszoklasiści wprost uwielbiają!

 

Nalepki na zeszyty, mix wzorów, 1 arkusz, Derform

 

Sami przyznacie, że jest tego dosyć sporo, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że wraz z początkiem września nasz maluch rozpocznie nowy etap w intensywnym poznawaniu i uczeniu się świata, wtedy zrozumiemy, że w tej sytuacji najlepiej będzie zrobić pokaźne zapasy szkolnych przyborów i akcesoriów. Zwłaszcza jeśli nie chcemy za jakiś czas usłyszeć w środku nocy: „Maaamoo, a pani kazała przynieść na jutro bibułę, plastelinę, papier kolorowy i cztery tubki zielonej farby!”.

Więcej porad dotyczących szkolnych niezbędników znajdziesz w naszym dziale Back to school.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock