Bullet Journal, czyli jak lepiej się zorganizować?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest organizacja osobista. Każdy z pewnością zna spersonalizowane harmonogramy, listy zadań czy różne formy przypomnień. Sposobów na zapamiętywanie i poprawę koncentracji, a co za tym idzie – lepsze zorganizowanie się w pracy, na uczelni, a nawet w domu – jest wiele. Ten, który określa się mianem Bullet Journal, opracował Ryder Carroll. To sposób, który polega na zebraniu wszystkich pojedynczych metod organizacji osobistej (wspomniane harmonogramy, listy, przypomnienia itp.) w jednym notatniku.


Nazwa Bullet Journal pochodzi od bullet points, co oznacza wypisywanie punktów.


Ten innowacyjny wówczas system został udostępniony publicznie w 2013 roku, chociaż Carroll pracował nad nim od końca lat 90. XX wieku. Dziś jest niezwykle popularną metodą, w której wykorzystywane są modne i praktyczne notatniki, nazywane plannerami.

Zalety korzystania z plannerów

Korzyści stosowania na co dzień metody Bullet Journal można szybko zauważyć. Z reguły niepozorny notatnik może poprawić jakoś życia. Jak? Planner finansowy pomoże zapanować nad domowym budżetem. Planner biznesowy pozwoli lepiej wypełnić każdy dzień pracy. Z kolei organizer z metodami relaksacyjnymi sprawi, że nauczysz się panować nad stresem, a tym samym lepiej spędzisz każdy dzień. Tego rodzaju notatniki pozwalają planować w perspektywie dnia, tygodnia, miesiąca, a nawet roku. Jest większa szansa na to, że zrealizujesz zadanie, które wcześniej zapiszesz i przydzielisz mu mniej lub bardziej konkretną datę.

Jaki planner wybrać?

Istnieje mnóstwo wzorów plannerów. Często już sam ich wygląd i projekt inspirują i motywują do tego, by lepiej się zorganizować. Warto wybrać tego rodzaju notatnik, dopasowując go do swoich potrzeb. Czego innego oczekuje bowiem zabiegany rodzic, który każdego dnia ogarnia dom, zakupy i dzieci, a czego innego ktoś wykorzystujący planner typowo do biznesu.

  • Planner biznesowy

Pozwala stworzyć listę codziennych priorytetów i biznesplan oraz określić cele biznesowe. Pozwala zastanowić się nad tym, co dobrze robisz, prowadząc firmę, a nad czym warto popracować. Planner biznesowy Make it Easy na każdej stronie zawiera motywujący cytat, a poszczególne miesiące w nim są poprzedzone najważniejszymi zasadami przedsiębiorczości. W sumie jest ich 6, bo cały planner biznesowy jest przeznaczony na pół roku planowania. Jest w nim także bardzo ważna przestrzeń na to, by przyjrzeć się finansom firmy i lepiej zorganizować tę sferę. Jest tu też kalendarz ćwiczeń, projekt plany, karta dobrych nawyków, aż 58 stron na notatki i oczywiście kalendarium na bieżący i przyszły rok. Słowem – jest tu wszystko, co niezbędne, by móc lepiej odnaleźć się w biznesie.

 

planer biznesowy

 

  • Planner finansowy

Dziennik, który pomoże zapanować nad domowym budżetem, pozwoli lepiej planować wydatki, a tym samym wprowadzić pewne oszczędności. Planner finansowy, Budżet domowy, Oszczędności służy do planowania każdego miesiąca. Specjalne strony pozwalają określić cele i strategię finansową na cały rok, ze specjalnym uwzględnieniem świąt i wakacji. Jest także wyodrębnione miejsce na zapisywanie cyklicznych płatności, by niczego nie pominąć w swoich comiesięcznych wydatkach. Podsumowanie po każdym miesiącu pozwala lepiej zobaczyć sposób zarządzania domowym budżetem i wyciągnąć wnioski przed kolejnym miesiącem.

 

planer finansowy

 

  • Planner niedatowany

Wiele plannerów jest niedatowany po to, by nie czuć presji organizacyjnej i móc zacząć w dogodnym dla siebie momencie – czyli w każdej chwili. Notatnik z serii Make it Easy pomoże zapanować nad codziennym chaosem i uporządkować burzę myśli. Dzięki niedatowanym stronom to ty decydujesz, kiedy rozpoczniesz planowanie i realizację postawionych sobie zadań. Zakładki organizacyjne oraz mnóstwo miejsca na notatki pomogą wyrobić w sobie dobre nawyki.

 

planer niedatowany

 

  • Kolorowy planner w formie bloku z wyrywanymi kartkami

Planner nie zawsze musi mieć formę kalendarza książkowego. Równie popularne i bardzo wygodne na co dzień są organizery na biurko albo ścienne w formie plansz z wyrywanymi kartami. Kolorowy planner tygodniowy z 52 arkuszami na każdej stronie ma 7 dni tygodnia z miejscem na odręczne notatki. Może przydać się rodzinie w planowaniu zadań i aktywności wszystkich jej członków. Zajęcia dodatkowe dzieci, wycieczki szkolne, wizyta u dentysty, zakupy, urodziny koleżanki dziecka – wszystko to można zapisać, a potem wystarczy jeden rzut oka, by wiedzieć, jak kształtuje się dzisiejszy dzień. Planowanie i zapamiętywanie ułatwiają kolorowe, zabawne naklejki.

 

planer z naklejkami

 

  • Niedatowany planner dwuletni

Kto powiedział, że planować można tylko najbliższą przyszłość? Planner dwuletni pozwala stworzyć harmonogram na 24 miesiące! Pięknie wydany notatnik w pastelowej okładce ze złotym nadrukiem sprawia, że aż chce się zacząć organizować swoją codzienność. Aż 128 kartek do samodzielnego wypełnienia pozwala zaplanować dosłownie wszystko – domowy budżet, codzienne obowiązki, biznesplan, ważne spotkania i wydarzenia. Notatnik nie narzuca dat, które należy samemu wpisywać. Dzięki temu ten niedatowany planner może służyć w konkretnych momentach i znacznie dłużej niż 2 lata.

 

planer dwuletni

 

  • Planner z technikami relaksacyjnymi

W dzisiejszych czasach stres towarzyszy każdemu z nas. Jedni zmagają się z nim przewlekle, inni od czasu do czasu muszą mierzyć się ze stresującymi sytuacjami. Jednak nie ulega wątpliwości, że nerwowe sytuacje nie służą ani naszemu zdrowiu, ani dobrej organizacji osobistej. By to się zmieniło, można zacząć korzystać z notatnika z kalendarzem, który ułatwia planowanie i uczy metod relaksacyjnych. Projekt Relax, czyli jak zapanować nad codziennym chaosem to wyjątkowy planner. Jest w nim mnóstwo miejsca na notatki, przydatne checklisty, przegląd technik relaksacji, kalendarium na każdy miesiąc roku i wiele więcej.

 

planer relaks

 

Masz już swój planner osobisty? A może po przeczytaniu tego tekstu zapragnąłeś zacząć porządkować swoją codzienność? Daj znać w komentarzu, który organizer jest dla ciebie!

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com