Pierwszy, sprawdzony i łatwy sposób, by zadbać o cebulki włosów: masowanie głowy! Na sucho, na mokro, w czasie mycia albo kiedy odpoczywasz na sofie – tak radzi mój fryzjer. I coś w tym jest, bo przecież masaż ekspresowo pobudza mikrocyrkulację krwi, a w konsekwencji wzmacnia cebulki i dostarcza im podstawowych składników odżywczych. I wszystko dzieje się naturalnie, ale niestety nie wszystkim to wystarczy.

Kondycja, tempo wzrostu i wypadanie włosów zależą od kilku ważnych czynników. Na najważniejszy z nich nie mamy większego wpływu, a chodzi tu o geny. Kolejna sprawa to mało optymistyczne dane statystyczne. Otóż w światowym rankingu jesteśmy na wysokim, bo ósmym miejscu wśród najbardziej łysiejących narodów (ciekawostka: na pierwszym miejscu są Czesi). Na szarym końcu są Chiny, Malezja, Tajwan. Lekarze twierdzą, że im bardziej rozwinięta cywilizacja, tym gorzej dla włosów jej mieszkańców. Wszędzie tam, gdzie pojawia się stres, kiepskiej jakości jedzenie i siedzący tryb życia, zaczynają się kłopoty z włosami. Badania pokazują, jak duży wpływ na stan włosów ma dieta. U Japończyków wraz ze wzrostem popularności fast foodów, odsetek łysiejących wzrósł o 200 procent! I to w ciągu zaledwie 20 lat.

 

dziewczyna z długimi włosami

 

Dlatego szukając sposobów na długie i gęste włosy, należałoby zacząć od zmian w diecie. Więcej warzyw i owoców to jedno, ale chodzi tu przede wszystkim o zdecydowane „nie” dla cukru. Dlaczego? Okazuje się, że ma on wpływ na przyspieszone wypadanie włosów. Pożegnanie słodyczy wpisujemy więc jako numer dwa na liście sposobów na zdrowe i mocne pasma. Co dalej? Patrz poniżej.

  1. Ampułki do włosów – koncentrat składników

Regularnie wcierane w skórę głowy mogą nie tylko zatrzymać nadmierne wypadanie włosów, ale przede wszystkim przyspieszyć ich wzrost i wzmocnić tkankę u samego źródła, czyli obszar wokół cebulki.

Składnikiem, którego należy szukać w składzie ampułek do włosów jest witamina B3 inaczej nazywana niacyną albo witaminą PP. Jest to ważny składnik kosmetyków i nie tylko, bo powinniśmy mieć jej pod dostatkiem w codziennym menu. Gdzie jej szukać? Między innymi w brokułach, pomidorach, otrębach pszennych i kaszy gryczanej. B3 działa na skórę regenerująco, przyspiesza odnowę komórek naskórka, poprawia ukrwienie oraz neutralizuje wolne rodniki. Dodana do ampułek w skoncentrowanej postaci, zahamuje nadmierne wypadanie włosów, wzmocni i przyspieszy ich wzrost.

By kuracja odniosła skutek, ampułki należy stosować regularnie i zgodnie z zaleceniami. Najczęściej w opakowaniu jest od 10 do 12 fiolek. Można wcierać ich zawartość w skórę głowy codziennie albo dwa razy w tygodniu. Kurację warto powtórzyć po trzech miesiącach, by wzmocnić jej efekt.

 

Specjalistyczne ampułki wzmacniające do włosów osłabionych i wypadających Farmona Professional  Trycho Technology

 

  1. Wcierki – codzienna pielęgnacja skóry głowy

Lekki, płynny kosmetyk zwykle zamknięty w buteleczce wyposażonej w pompkę albo niewielki spray do precyzyjnej aplikacji. Wcierka jest kosmetykiem przeznaczonym do pielęgnacji skóry głowy i jednocześnie cebulek włosowych. Są również wcierki z dodatkiem olejków, które można stosować na całą długość włosów, ale my skupimy się na tych, które przyspieszają zapuszczanie włosów i wzmacniają je u nasady.

W składzie dobrej wcierki można znaleźć całą listę ziół, roślin leczniczych i ekstraktów owocowych. Wśród najcenniejszych są ekstrakty z brzozy, rokitnika, konopii, kozieradki, lukrecji, jak tu w kosmetykach z linii Marion enjoy fruit, albo we wcierce stymulującej Sattiva. Zwykle można je stosować nawet codziennie, szczególnie te, które nie zawierają olejków, maseł i innych natłuszczających składników.

 

Wcierka stymulująca  do skóry głowy  Kozieradka   ​ Sattva  ​100ml

 

  1. Serum do włosów – kosmetyk specjalny

Jeśli chcesz, by włosy rosły szybciej, a jednocześnie były lśniące i sprężyste, sięgnij po serum do włosów. Skoncentrowany w składzie kosmetyk działa na dwa sposoby. Po pierwsze wzmacnia keratynę włosów, nawilża, uelastycznia i zmiękcza, a po drugie regeneruje skórę głowy i stymuluje cebulki do szybszego wzrostu.

Serum można stosować po każdym myciu głowy, na wilgotne lub suche włosy. W składzie kosmetyku znajdziesz miks roślinnych ekstraktów, witamin i lekkich olejków. Dobra będzie biotyna, olejek jojoba, kokosowy, arganowy oraz witaminy A i E.  Sprawdź serum marki Bioelixire oraz ofertę firmy Cztery Szpaki.

 

Serum do włosów wysokoporowatych Cztery Szpaki  30 ml

 

  1. Podcinaj i masuj regularnie

Włosy rosną własnym tempem, uśredniając statystyki jest to ok 3,5 mm dziennie. I choć podcinanie końcówek wcale tego nie przyspieszy, warto obcinać zniszczone i rozdwojone końcówki. Wtedy mamy pewność, że zniszczenia nie przesuną się dalej na łodygę włosa.

Poza tym, wspomniane już masowanie skóry głowy jest bardzo ważne. Dla ułatwienia, można skorzystać z masażerów. Te najprostsze wyglądają jak grabki i przydają się nie tylko do masażu, ale również ułatwią i przyspieszą wchłanianie kosmetyków nałożonych na skórę głowy.

 

Masażer do głowy  grabki do wcierek  na porost włosów

 

Mam nadzieję, że dzięki temu poradnikowi uda ci się zapuścić długie, piękne włosy i zdrowe włosy. Jeśli chcesz przeczytać więcej artykułów związanych z pielęgnacją, koniecznie odwiedź stronę poświęconą pasji Dbam o urodę.

Źródło zdjęcia okładkowego i ilustracji: Shutterstock