Wraz z nadejściem wiosny do życia budzi się cała przyroda, nie wykluczając istot, takich jak pasożytnicze kleszcze, które wolelibyśmy, żeby się nigdy nie przebudzały. Jednak kleszcze też mają swoje miejsce w ekosystemie, a nasza w tym głowa by ochronić przed nimi siebie i bliskie naszemu sercu zwierzęta.

Czym są kleszcze? Poznaj wroga!

Kleszcze to roztocza z gatunku pajęczaków, które ze względu na choroby, jakie przenoszą stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla wszelkiego stworzenia. Postępujące ocieplenie klimatu sprzyja namnażaniu się tych pasożytów. Choroby, jakie mogą wywoływać u zwierząt to m.in. babeszjoza, borelioza, erlichioza. My, ludzie w ramach dbania o swoje zdrowie w okresie letnim spryskujemy się środkami odstraszającymi komary, kleszcze i meszki przed wycieczką do lasu. Tymczasem nasze zwierzęta domowe powinniśmy obejmować ochroną przeciw kleszczową przez cały rok, a obowiązkowo w okresie wiosennym i letnim, kiedy pasożyty te są najbardziej aktywne i co roku przynoszą krwawe żniwo w postaci ciężkich chorób u psów i wychodzących kotów.

 

Zawieszka na obrożę na kleszcze i pchły do 10 miesięcy TickLess


Zainteresował cię temat? Zapoznaj się z naszym artykułem „Co gryzie w lesie? Jak unikać ukąszeń i na jakie owady uważać?”   


Ochrona przed kleszczami: jaki preparat na kleszcze dla psa i kota wybrać?

Na rynku mamy dostępne różne preparaty dla zwierząt odstraszających kleszcze. Jedne są bardziej przystępne cenowo, inne wiążą się z większym wydatkiem, ale starczają na dłużej. Poniżej prezentuję zestawienie najpopularniejszych preparatów na kleszcze u psów i kotów wraz z ich wadami, zaletami, skutecznością, trwałością i ceną.

 

Szampon przeciw pchłom i kleszczom dla psa - Wildwash UK

 

5 najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyborem ochrony przed kleszczami

  1. Zanim dobierzemy ochronę przed kleszczami dla psa musimy poznać jego wagę. U kotów sprawa jest prostsza, ponieważ kupuje się po prostu preparat dla kota, ponieważ waga w ramach gatunku nie waha się tak bardzo jak u psów, z których jedne potrafią zmieścić się w torebce, drugie z kolei mają wagę małego lwa.
  2. Obowiązkiem każdego opiekuna zwierzęcia jest sprawdzenie czy zwierzak nie jest uczulony na któryś ze składników preparatu. Jest to bardzo istotne zwłaszcza przy podaniu tabletek - nie ma możliwości cofnięcia decyzji. Podanie tabletki z środkiem, na który pies jest uczulony, może zaowocować m.in. zapaleniem żołądka.
  3. Jeśli w twoim domu mieszka pies i kot, w takim wypadku powinno się stosować tylko takie środki, które są bezpieczne zarówno dla psa, jak i dla kota. O radę odnośnie dobrania preparatu najlepiej zapytać lekarza weterynarii.
  4. Pies lub kot, który nosi obrożę na kleszcze lub jest zakropiony, nie powinien spać z nami w pościeli, a po każdym kontakcie powinniśmy umyć ręce. Jeśli w domu mamy małe dziecko, należy poświęcić szczególną uwagę higienie. Obroża i krople na kleszcze posiadają trujące środki, nieobojętne dla człowieka.
  5. Niektóre obroże na kleszcze wymagają zdjęcia z szyi psa na czas kąpieli w jeziorze czy stawie ze względu na trujące właściwości lub z uwagi na możliwość wypłukania się specyfiku. Zastanów się, czy spacery nad wodą będą odbywać się sporadycznie, czy często.

Obroże nasączone specyfikiem, jakie zakładamy zwierzakom na szyję czy zakraplamy na grzbiet, zawierają truciznę, co może wzbudzać naszą niechęć. Pamiętajmy jednak, że z dwojga złego mniejszym zagrożeniem dla zwierzaka są te trucizny, niż choroby odkleszczowe!
 

Obroża przeciw kleszczom i pchłom dla kociąt - Over Zoo

 

Krople na kleszcze dla psa i kota

Jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod zabezpieczenia zwierzęcia przed ukąszeniem kleszcza. Dobierana do gatunku zwierzęcia (kot lub pies) oraz do wagi w przypadku psa. Krople na kleszcze dla psa i kota zazwyczaj starczają na miesiąc (ok. 4 tygodnie). Aplikuje się je na grzbiet, jako miejsce, do którego zwierzę nie może dosięgnąć. Podczas stosowania tego preparatu na kleszcze powinniśmy ograniczyć kąpanie psa. Cena kropli waha się zazwyczaj od 10 zł do 30 zł.

 

Krople na pchły i kleszcze dla psów i kotów - PESS

 

Obroża na kleszcze dla kotów i psów

Obroża na kleszcze to wygodny sposób na długotrwałą ochronę. Obrożę kupujemy kierując się gatunkiem (kot czy pies) oraz wagą w przypadku psiaka. Po rozpakowaniu dopasowujemy obwód do zwierzęcej szyi i ucinamy za długi pasek. Obróżka jest popularnym wyborem, a jej aplikacja nie wymaga specjalnych umiejętności (np. moje psy się odsuwają podczas aplikacji kropelek, bywa to uciążliwe). Do wyboru mamy obroże na kleszcze zwykłe lub wodoodporne - te drugie kosztują więcej, ale dają nam komfort i święty spokój, bo nie musimy pamiętać o ściąganiu obroży przed każdym wejściem psa do jeziora czy fontanny w obawie przed wypłukaniem środka. Dodatkowo na rynku dostępne są obroże działające przez okres 8 miesięcy - wystarczy kupić jedną na sezon, nie musimy wtedy pamiętać o regularnym zakraplaniu, jak to ma miejsce w przypadku kropelek. Ceny obroży mieszczą się w zakresie od 8 zł do 100 zł.

 

Off-Tick, Ultradżwiękowy odstraszacz na pchły i kleszcze dla zwierząt domowych
 

Tabletki na kleszcze dla psa i kota

Są na rynku od niedawna, a już wywołały ogromne emocje. Mają swoich gorących zwolenników i przeciwników – jest to bardzo wygodny sposób zabezpieczenia przed pasożytami, jednak w przypadku uczulenia zwierzęcia na któryś składnik, jego zażycie może skończyć się tragicznie. Tabletkę na kleszcze dla psa - dostosowaną do masy ciała - podaje się do połknięcia, można ją kupić u lekarzy weterynarii. Okres działania to ok. 3 miesiące. Cena wynosi ok. 100 zł.

Nic nie zastąpi naszej uwagi i czujności

Nic tak nie ochroni psa czy kota, jak nasza czujność i poświęcona uwaga. Po każdym spacerze czy wyjściu do ogrodu warto dokładnie przejrzeć jego sierść na wypadek obecności pasażerów na gapę. Ręczne zdejmowanie kleszczy połączone z kropelkami, obróżką lub tabletkami znacznie zwiększy skuteczność ochrony. Nawet najlepsze środki mogą zawieść przy poszczególnych gatunkach pasożytów w różnych regionach Polski. Niektórzy dodatkowo w trosce o zwierzaka stosują też podawanie zwierzęciu do picia naparu z czystka, o którym uważa się, że ma właściwości odstraszające kleszcze.

 

Obroża przeciw kleszczom i pchłom dla psa DR. SEIDEL Sabunol Plus

 

Co na kleszcze u psów i kotów wybierają inni?

Zadałam na Instagramie pytanie do osób śledzących moje konto: Jakie stosujecie środki ochrony przeciw kleszczom? Odpowiedzi udzieliło 51 właścicieli psów (wybaczcie, kociarzy u mnie tyle, co kot napłakał). Z wyników tej małej ankiety wynika, że najpopularniejszym środkiem ochrony jest obroża – takiej odpowiedzi udzieliło 26 osób (przeważa obroża Foresto). W następnej kolejności plasują się tabletki (13 osób) oraz kropelki (12 osób).

Co sprawdza się u twojego kota lub psa? Masz swoje sprawdzone środki na kleszcze? Daj znać w komentarzu!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock