Jenga classic – kultowa od 40 lat

Już w przyszłym roku słynna gra „Jenga” obchodzić będzie swoje 40 urodziny! Została ona bowiem wymyślona w 1983 roku przez brytyjskiego twórcę planszówek Leslie Scotta, a jej wydawcą stałą się firma Hasbro. Pomimo swej prostoty, bardzo szybko skradła serca fanów, a popularność swieci do dziś i raczej nic nie zapowiada, by to miało się zmienić. Jeśli dotychczas nie mieliście z nią większej styczności, nie bardzo wiecie o co w niej chodzi lub szukacie nowych pomysłów na rozgrywkę, to służymy pomocą!

 

jengaclassic

 

Zasady gry w „Jenga”

„Jenga” to gra niezwykle prosta, a sięgać po nią mogą zarówno młodsi jak i starsi gracze. Nadaje się zarówno na rodzinne spotkania jak i imprezy. Możecie bawic się przy niej samemu, w parach, ale i w znacznie większym gronie. Bez względu na to z kim gracie i w jakich okolicznościach, możecie być pewni, że rozgrywka zapewni Wam mnóstwo niezpomnianych emocji. Zacznijmy jednak od początku – jak grać w „Jengę”?

Zawartość pudełka z grą „Jenga” stanowią:

  • 54 drewniane klocki
  • instrukcja
  • specjalny rękaw ułatwiający budowę wieży

 Od tego zaczynamy zabawę - na stabilnym podłożu należy ustawić pionową wieżę. Każdy jej poziom składać się musi z trzech klocków, które układać będziemy naprzemiennie. Przed rozpoczęciem należy się upewnić czy jest ona równa i faktycznie nie przewróci jej byle dotknięcie.

 

jengafortinite

 

Grę rozpoczyna osoba, która jeszcze przed chwilą byłą budowniczym, a następnie poruszać się będziemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W swojej turze naszym zadaniem będzie wyjęcie jednego z klocków znajdujących się w wieży i położeniu go na szczycie konstrukcji. Do wykonania zadania możemy używać tylko jednej ręki. Ponadto nie wolno wyjmować klocków z najwyższego poziomu naszej wieży. I oczywiście najważniejsze – dopilnować, by podczas naszej rundy budowla nie runęła, bo to oznaczać będzie naszą porażkę.

Dozwolone jest przyglądanie się klockom, dotykanie ich i przesuwanie, aby sprawdzić jak reagować będzie wieża na nasze posunięcia. Nie możemy jednak pozostawić klocka w pozycji przesuniętej. Jeśli rezygnujemy z wcześniejszej poruszanego klocka, to musimy go przywrócić na jego miejsce nim podejmiemy się próby z innym bloczkiem. Jeszcze po dołożeniu części na najwyższy poziom powinniśmy odczekać 10 sekund, aby upewnić się, że konstrukcja się nie zawali. Następnie swój ruch rozpoczyna kolejny gracz.

Możemy zdecydować się, że gramy do rozpadu wieży i wyłonic tylko przegranego lub grać na zasadzie eliminacji, do momentu, aż w grze nie pozostanie tylko jedna osoba, którą ogłosimy Mistrzem Jengi!

 

jengamonoply

 

Klocki i „Jenga” – różne rodzaje popularnej gry

Jeśli „Jenga” classic to dla Was za mało i szukacie nowych wyzwań i rozwiązań to w Empiku znajdziecie kilka innych wariantów tej gry strategicznej. Wśród nich jest chociażby „Kolorowa Wieża”, w której tu rzuty kośćmi decydować będą jakie bloczki wyjmiecie. To z pewnością znacznie utrudni rozgrywkę. W „Jenga Pass Challenge” przyjdzie Wam nie tylko przekłądać klocki, ale jeszcze trzymać całą wieżę na włąsnej ręce i starać się jej nie przewrócić! Dacie radę tak balansować?

 

jengapasschallenge

 

„Wieżą imprezowa Jenga” dołoży Wam natomiast kolejnych zadań. Każdy z wyciągniętych klocków powie Wam, co takiego musicie zrobic. Przykłądowo pouadjecie kota, będziecie musieli zjeść coś zielonego czy pożyczyć część garderoby od sąsieada po lewej stronie.

 

kolorowawieza

 

Jak grać w „Jengę”? Inne wersje zabawy 

Choć zasady klasycznej „Jengi” są jasno wyjaśnione, a alternatywne wersje znaleźć można w sklepach, to oczywiście nikt nam nie broni korzystać z własnych pomysłów:

  • Jeśli macie podstawę podobnie jak ktoś z Waszych znajomych to połączcie obie czy nawet trzy i zbudujcie gigantyczną wieżę, aby jeszcze bardziej urozmaicić rozgrywkę.
  • Warto też skorzystać z rady twórców i wymyślać sobie zadania po wyjęciu kolejnych bloczków. Aby jeszcze bardziej wzmóc emocje ograniczcie czas na wyjęcie klocka. Dacie radę podjąć decyzję, wyjąć i dołożyć chociażby w 10 sekund?
  • A może warto zagrać, że pierwszy dotknięty bloczek musi być wyjęty? Ponoć czasem pierwsze decyzje są najlepsze!
  • A co jeśli nasza wieża zmieni kształt? Budujcie własne konstrukcje i sprawdzajcie jak sprawdzą się podczas zabawy.
  • Możecie też posłużyć się „Jengą” do nauki u dzieci. Zapiszcie na klockach np. angielskie wyrazy, które należy przetłumaczyć albo miasta do których należy dopasować państwo.

 

wiezapsipatrol

 

Poruszcie więc swoja wyobraźnię, kreujcie własne zasady gry „Jenga” i bawcie się!  

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Gram.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com