Spis treści:

  1. Czy baterię w telefonie trzeba formatować?
  2. Jak ładować baterię smartfona?
  3. Jaką ładowarkę wybrać do smartfona?
  4. Jakie czynniki mają wpływ na żywotność baterii?
  5. Jak sprawdzić, czy bateria jest zepsuta?
  6. Jak wymienić baterie w telefonie?

 

Współczesne telefony dają nam niesamowite możliwości. Wydaje się, że jedynym ograniczeniem smartfonów pozostaje bateria. Nawet w modelach posiadających akumulatory o pojemności ponad 5000 mAh czujemy się niewolnikami gniazdka elektrycznego. Problem nie jest duży kiedy akumulator w telefonie działa poprawnie. Jednak z czasem wydajność ogniw może spadać, co się przekłada na coraz krótszą pracę smartfona po ładowaniu. Szacunkowo średnia żywotność współczesnych baterii do smartfonów wynosi ok. 1000 cykli ładowania. Dzięki przestrzeganiu pewnych zasad utrzymamy tę wartość, a nawet wyjdziemy ponad średnią.

 

Szybka ładowarka do smartfona quick charge usb 3.1

 

Czy baterię w telefonie trzeba formatować?

W pamięci wielu osób pozostaje konieczność formatowania baterii przy pierwszym ładowaniu. Wynika to z faktu, iż baterie niklowo-wodorkowe (NiMH) posiadały tzw. efekt pamięciowy. Jeżeli rozpoczynaliśmy ładowanie kiedy bateria miała poziom 25% to ten stan był traktowany przez baterię, jako 0%. Konieczne było rozładowanie baterii do zera i wtedy podpięcie jej do ładowarki.

Obecnie w telefonach wykorzystuje się baterie litowo-jonowe (Li-ion) lub litowo-polimerowe (LiPo), które nie posiadają efektu pamięciowego. Co za tym idzie nie tyle nie trzeba formatować akumulatorów w smartfonie, co całkowite rozładowanie może im zwyczajnie zaszkodzić. Skoro mamy za sobą pierwszy kontakt z nową baterią to przejdźmy do codziennego użytkowania.

 

Baseus ładowarka do smartfona usb c

 

Jak ładować baterię smartfona?

Wydawałoby się, że temat ładowania telefonu jest prosty. Ot, wkładamy wtyczkę w odpowiednie gniazdo i sprawa załatwiona. Okazuje się jednak, że chcąc zadbać o baterię telefonu musimy podchodzić do ładowania bardzo rozważnie. Wspomniałem powyżej, że całkowite rozładowanie baterii Li-ion i LiPo może im zaszkodzić. Dotyczy to także doładowania do maksimum. Osiąganie granicznych wartości powoduje szybsze zużycie się ogniw baterii.

Nie bez przyczyny w smartfonach pojawia się komunikat o zbliżającym się rozładowaniu baterii. Zazwyczaj jest on wyświetlany w okolicach 15-20% poziomu naładowania akumulatora. Ten moment jest dobrym do podpięcia ładowarki. Producenci baterii zalecają ładowanie do poziomu 80-90%. W dużym uogólnieniu zaleca się ładowanie częstsze i krótsze. Oczywiście w ramach podanych wartości.

Przy tej okazji warto się rozprawić z dwoma mitami. Pierwszym jest to, że tryb oszczędzania baterii niszczy akumulator. Ten tryb pracy telefonu obniża jedynie wydajność smartfona, aby pobierał on mniej energii. Natomiast najczęściej korzysta się z niego, gdy bateria jest bliska rozładowania, a jak już wiemy niski poziom naładowania baterii prowadzi do spadku wydajności ogniw. Drugim mitem jest uszkodzenie baterii przez zostawianie smartfona na noc podpiętego do ładowarki. Ponownie podpięcie cały czas do ładowarki nie uszkodzi baterii, ponieważ smartfony wyposażono w systemy zabezpieczające przed przeładowaniem akumulatora. Jednak nagminne dobijanie do 100% poziomu naładowania baterii lub korzystanie z telefonu ciągle na podpiętym przewodzie zasilającym już wpływa na obniżenie wydajności ogniw.

 

Kabel do ładowania smartfona usb c tradebit

 

Jaką ładowarkę wybrać do smartfona?

Nie da się ukryć, że dobór ładowarki jest bardzo ważny w kontekście dbania o baterię w telefonie. Oczywiście najprościej byłoby powiedzieć, że warto korzystać z ładowarki dołączonej do telefonu. Jednak część producentów smartfonów nie dołącza już ładowarek do zestawu, a i nietrudno takie urządzenie zgubić.

W takiej sytuacji należy dobrać ładowarkę o odpowiedniej mocy. Należy zwrócić uwagę na napięcie określone w woltach (V) oraz natężenie wyrażane w amperach (A). Parametry powinny być dopasowane do danych zawartych na baterii lub w instrukcji telefonu. Warto korzystać z ładowarek renomowanych marek, ponieważ współpracują one lepiej z zabezpieczeniami smartfonów chroniącymi baterię przed przeładowaniem.

 

Samsung uchwyt ładowarka indukcyjna

 

Jakie czynniki mają wpływ na żywotność baterii?

Skrajne temperatury nie wpływają pozytywnie na baterie telefonów. Dotyczy to zarówno niskich, jak i wysokich temperatur. Mogłoby się wydawać, że elektronika lubi chłód. Tymczasem niższe temperatury spowalniają procesy chemiczne zachodzące w akumulatorach przez co te generują większą moc, aby zapewnić energię smartfonowi. Tym samym są bardziej wyeksploatowane. To dobry moment, aby obalić mit wkładania baterii do lodówki w celu zwiększenia jej wydajności. Takie działanie nie tylko nie pomaga, ale skraplająca się woda może doprowadzić do fizycznego uszkodzenia baterii.

Wysokie temperatury nie tylko obniżają wydajność baterii, ale mogą także w skrajnych sytuacjach doprowadzić do zapłonu. Dlatego nie powinno się zostawiać telefonu na słońcu, czy w pobliżu grzejników i innych źródeł ciepła. Ważne także, aby nie przeładować baterii ładowarką niskiej jakości.

Czynnik temperatury ma także wpływ na obniżanie wydajności baterii przez ładowanie indukcyjne. Bezprzewodowe ładowanie jest rozwiązaniem bardzo wygodnym, ale towarzyszy mu wysoka temperatura. W efekcie nadużywanie tej technologii prowadzi do nieświadomego skracania żywotności ogniw.

W końcu należy wspomnieć, że nie powinno się przechowywać urządzeń z całkiem rozładowanymi bateriami. Przed odłożeniem urządzenia powinno się zadbać, aby akumulator był naładowany przynajmniej do wartości 50%. Co jakiś czas powinno się sprawdzić, czy poziom baterii nie spadł do zbyt niskiej wartości. Podpięcie całkowicie rozładowanego akumulatora po długim czasie do ładowarki może doprowadzić do trwałego uszkodzenia ogniw.

 

Platinet ładowarka sieciowa do smartfona

 

Jak sprawdzić, czy bateria jest zepsuta?

Pierwszą oznaką awarii baterii może być szybkie rozładowywanie się telefonu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nagły spadek wydajności akumulatora nie zawsze oznacza problem techniczny. Smartfony z czasem są coraz bardziej prądożerne. Co zużywa najwięcej energii w telefonie? Najwięcej energii pobiera ekran i jego podświetlenie. Natomiast w miarę użytkowania na pokładzie znajduje się coraz więcej aplikacji, które pracując w tle pobierają energię. Także moduły WiFi, Bluetooth i GPS odpowiadają za zauważalny pobór prądu.

Jeżeli zmiana ustawień aplikacji i odinstalowanie niepotrzebnych programów nie przyniesie rezultatów w postaci wydłużenia pracy to faktycznie może być konieczna wymiana baterii. Natomiast w razie problemów warto też sprawdzić, czy przypadkiem nie doszło do spuchnięcia baterii. W takim przypadku należy natychmiast wyłączyć telefon i wymienić akumulator. Dalsze użytkowanie może doprowadzić do wybuchu. Dlaczego tak się dzieje? W bateriach dochodzi do reakcji chemicznych uwalniających gazy. W przypadku uszkodzenia ogniw gazy mogą się nadmiernie gromadzić i rozpychać się w obudowie akumulatora. Nawet jeżeli nie dojdzie do wybuchu to zwiększająca swoją objętość bateria może uszkodzić elektronikę telefonu.

 

Tecablemicrosk kabel do smartfona micro usb

 

Jak wymienić baterie w telefonie?

Obecnie smartfony dzielą się na te, które możemy samodzielnie otworzyć i wymienić baterię oraz pozbawione możliwości otwarcia. W pierwszym przypadku zadanie jest bardzo proste i wystarczy zdjąć tylną obudowę smartfona i wyjąć zużyty akumulator. Dobór baterii jest o tyle prosty, że ich producenci podają z jakimi urządzeniami są one kompatybilne. W zasadzie wystarczy zwrócić uwagę na pojemność nowego akumulatora, ponieważ część zamienników oferuje lepsze parametry pod tym względem, a to pozwoli wydłużyć czas pracy.

W przypadku telefonów pozbawionych możliwości samodzielnego otwarcia nie pozostaje nam nic, jak oddanie urządzenia do serwisu. Baterie do takich telefonów nie są też zazwyczaj dostępne w sprzedaży, więc usługa serwisowa wydaje się jedyną opcją.

 

Forever core ładowarka sieciowa wtyczka na usb do smartfona

 

Stosując się do powyższych zaleceń można zadbać o żywotność baterii w telefonie. Świadome ładowanie i korzystanie z baterii w należyty sposób nie tylko zapewni odpowiedni czas pracy smartfona, ale także pozwoli uniknąć nieprzyjemnych w skutkach awarii.

Więcej porad znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com