Podobnie jak w przypadku wielu serii fantasy, również Jacek Piekara nie prowadził linearnie wydarzeń w świecie przedstawionym w cyklu inkwizytorskim. Chronologia bywa czasem niespójna, dlatego oprócz kolejności wydań poszczególnych tomów, warto również znać kolejność czytania według biegu wydarzeń fabularnych.

 

Młot na czarownice. Ja, inkwizytor. Tom 8 Autor:Piekara Jacek

 

Jacek Piekara „Ja Inkwizytor” – kolejność czytania

Autor serii w dużej mierze bazuje na krótkich historiach i nawet powieści podzielone są na stosunkowo krótkie epizody. Dlatego też cykl inkwizytorski to wyjątkowo wartka lektura, przez którą mimo dużej liczby tomów, można całkiem szybko przebrnąć. Ale od czego zacząć? 

Można wybrać kolejność zgodną z datami publikacji kolejnych książek z cyklu inkwizytorskiego. Plusem takiego podejścia do twórczości Piekary będzie to, że w pierwszej kolejności poznamy najważniejsze wydarzenia z uniwersum Mordimera, natomiast późniejsze tomy to nierzadko ciekawe, ale jedynie uzupełniające historie związane z inkwizytorem. Jeśli zdecydujemy się na taką kolejność, będzie się ona prezentować następująco:

  1. „Sługa Boży”
  2. Młot na czarownice
  3. „Miecz Aniołów”
  4. „Łowcy dusz”
  5. „Płomień i krzyż, tom 1”
  6. „Ja inkwizytor. Wieże do nieba”
  7. „Ja inkwizytor. Dotyk zła”
  8. „Ja inkwizytor. Bicz Boży”
  9. „Ja inkwizytor. Głód i pragnienie”
  10. „Ja inkwizytor. Kościany galeon”
  11. „Płomień i krzyż, tom 2”
  12. „Płomień i krzyż, tom 3”
  13. „Ja, inkwizytor. Przeklęte krainy”
  14. „Ja, inkwizytor. Przeklęte kobiety”
  15. „Ja, inkwizytor. Przeklęte przeznaczenie”
  16. Ja, inkwizytor. Dziennik czasu zarazy
  17. „Płomień i krzyż, tom 4”

Najnowsza odsłona przygód uniwersum Świętego Oficjum czyli „Płomień i krzyż, tom 4” pojawiła się w księgarniach stosunkowo niedawno, w czerwcu 2023 roku.

 

Świat inkwizytorów. Płomień i krzyż. Tom 4 Autor:Piekara Jacek

 

Cykl inkwizytorski – kolejność chronologiczna

Jeżeli wolimy jednak podążać za rozwojem fabuły i towarzyszyć wiernie Mordimerowi w jego losach od dzieciństwa, możemy zabrać się za chronologiczną kolejność czytania Piekary. Wówczas kolejność lektury powinna być następująca:

  1. Ja inkwizytor. Wieże do nieba
  2. „Ja inkwizytor. Dotyk zła”
  3. „Ja inkwizytor. Bicz Boży”
  4. „Ja inkwizytor. Głód i pragnienie”
  5. „Ja inkwizytor. Kościany galeon”
  6. „Ja, inkwizytor. Przeklęte krainy”
  7. „Ja, inkwizytor. Przeklęte kobiety”
  8. „Ja, inkwizytor. Przeklęte przeznaczenie"
  9. „Płomień i krzyż, tom 1”
  10. „Płomień i krzyż, tom 2”
  11. „Płomień i krzyż, tom 3”
  12. „Ja, inkwizytor. Dziennik czasu zarazy”
  13. „Sługa Boży”
  14. „Młot na czarownice”
  15. „Miecz Aniołów”
  16. „Łowcy dusz"
  17. „Płomień i krzyż, tom 4”

 

Wieże do nieba. Ja, inkwizytor. Tom 2 Autor:Piekara Jacek

 

Cykl inkwizytorski – co musisz wiedzieć?

Warto w tym wszystkim postawić sobie pytanie, w jakie uniwersum się zanurzamy. Otóż świat wykreowany przez poczytnego pisarza to intrygująca wariacja na temat wydarzeń historycznych oraz religii chrześcijańskiej. Głównym założeniem, które wpłynęło na wygląd świata w cyklu inkwizytorskim jest fakt, że w odróżnieniu od chrześcijańskich ewangelii, u Piekary Jezus zstąpił z krzyża i wymierzył krwawą karę tym, którzy byli mu przeciwni lub w niego nie uwierzyli.

Autor przenosi nas w świat z pogranicza średniowiecza i renesansu, który jest zdominowany przez Kościół, a dokładnie Święte Oficjum. Kościelni hierarchowie swoje rządy zaprowadzają w dużej mierze za pomocą inkwizytorów, których zadaniem jest walka ze złem. Zazwyczaj odpowiadają za nie ludzie, jednak często za zbrodniami czy świętokradztwem stoją mroczniejsze siły jak demony i złe duchy.

Głównym bohaterem większości odsłon sagi jest Mordimer Madderdin - inkwizytor Jego Ekscelencji biskupa Hez-Hezronu. Jest to nie tylko wprawny wojownik ale również postać obdarzona nadnaturalnymi zdolnościami. Pod względem charakterologicznym, a także samej kreacji postaci, w Mordimerze znajdziemy sporo cech wspólnych z Geraltem z Rivii, dlatego cykl inkwizytorski można polecić czytelnikom, którzy szukają nowych wrażeń po zakończeniu lektury dzieł Andrzeja Sapkowskiego. Należy jednak zaznaczyć, że ze względu na sporo scen erotycznych czy brutalną przemoc, książki Jacka Piekary nie są skierowane do wrażliwych czytelników, ani tym bardziej dzieci.

 

Dziennik czasu zarazy. Ja, Inkwizytor Autor:Piekara Jacek

 

Po cykl inkwizytorski warto sięgnąć także z nieco innego powodu. Otóż w grudniu tego roku premierę ma mieć „The Inquisitor”, czyli gra wideo z gatunku RPG oparta na twórczości Piekary, stworzona przez polski zespół The Dust S.A.. Żeby jednak poczuć pełną immersję, wcielając się w Mordimera Madderdina, warto na początku poznać historię inkwizytora w literackim oryginale.

 

Świat inkwizytorów. Płomień i krzyż. Tom 2 Autor:Piekara Jacek

 

Cykl inkwizytorski Jacka Piekary pozwala na długie godziny zanurzyć się w mrocznym świecie Mordimera Madderdina. Zachęcamy do lektury, a po więcej czytelniczych inspiracji zapraszamy do sekcji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: okładka książki „Świat inkwizytorów. Płomień i krzyż. Tom 4” Jacka Piekary / materiały promocyjne wydawnictwa Fabryka Słów