Spis treści:
  1. Władca Pierścieni - kolejność czytania
  2. „Silmarillion” – przed czy po „Władcy Pierścieni”?
  3. W jakiej kolejności czytać wszystkie ksiażki Tolkiena

Każdy pisarz i pisarka może powiedzieć o sobie, że jest twórcą historii zawartych w książce. Nie każdy może jednak powiedzieć, że jest twórcą całego świata. Ten przywilej zarezerwowany jest dla nielicznych, a zapoczątkował to wszystko J.R.R. Tolkien. Autor „Władcy Pierścieni” najpierw wykreował fantastyczny świat z krainami, postaciami, a nawet językami, a dopiero potem zabrał się do pisania historii osadzonej w tym uniwersum. W efekcie powstała niemała kolekcja dzieł Tolkiena, uważanego za protoplastę gatunku fantasy. Jak jednak czytać Tolkiena, żeby sprawnie poruszać się po Śródziemiu i innych niesamowitych krainach?

 

Tylko w empiku #7 Shire - Fandomówka - podcast Autor:Woźniak Aleksandra

 

Władca Pierścieni - kolejność czytania

Sława J.R.R. Tolkiena wykracza obecnie znacznie poza miłośników literatury fantastycznej. Nazwisko słynnego profesora i pisarza jest nieodzowną częścią kultury, co nie może dziwić, skoro większość współczesnego fantasy czerpie w jakimś stopniu z dzieł Brytyjczyka. Moda na Tolkiena wróciła ze zdwojoną siłą kiedy Peter Jackson między 2001 a 2003 rokiem pokazał swoją fenomenalną adaptację filmową „Władcy Pierścieni”, a niedługo potem mogliśmy oglądać także wysokobudżetową ekranizację „Hobbita”. Te dwa tytuły to oczywiście najbardziej rozpoznawalne dzieła Tolkiena, w których powstanie pisarz włożył ogromny wysiłek. Nad stworzeniem fantastycznego świata i kolejnych przygód Tolkien pracował latami. Czytelnicy z kolei zgodnie uznają trylogię „Władcy Pierścieni” oraz „Hobbita, czyli tam i z powrotem” za najlepsze książki w dorobku autora.

 

Hobbit Autor:Tolkien John Ronald Reuel

 

Oba dzieła osadzone są w tym samym świecie, a także pojawiają się w nich ci sami bohaterowie. Dlatego też trylogię oraz „Hobbita” warto traktować jako rozbudowaną całość. W tym przypadku kolejność czytania Tolkiena jest oczywista, ponieważ zarówno pod względem kolejności wydania, jak i chronologii w świecie przedstawionym pierwszeństwo ma „Hobbit”.

Fabuła powieści skierowanej pierwotnie dla dzieci rozgrywa się około 60 lat przed wydarzeniami z trylogii „Władcy Pierścieni” i w dużej mierze tłumaczą, w jaki sposób pierścień znalazł się w posiadaniu Bagginsów. Następnie można zaparzyć sobie spory kubek herbaty i zasiąść do trylogii. W jej przypadku również kolejność czytania Tolkiena jest klarowna. Zaczynamy od „Drużyny Pierścienia”, następnie sięgamy po „Dwie wieże”, żeby zakończyć na „Powrocie króla”. Zatem jeśli chcemy po prostu zapoznać się z najważniejszą twórczością Tolkiena, optymalna kolejność jest następująca:

  1. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”,
  2. „Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia”,
  3. „Władca Pierścieni. Dwie wieże”,
  4. „Władca Pierścieni. Powrót króla”.

 

Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia / Dwie wieże / Powrót króla Autor:Tolkien John Ronald Reuel

 

„Silmarillion” – przed czy po „Władcy Pierścieni”?

Ze światotwórczego punktu widzenia równie istotnym co trylogia i „Hobbit” dziełem w dorobku Tolkiena jest „Silmarillion”. Wydarzenia znane z „Władcy Pierścieni” rozgrywają się w tzw. Trzeciej Erze, natomiast jak na porządnego światotwórcę przystało, J.R.R. Tolkien wykreował także niezwykle bogatą historię Śródziemia, dzięki czemu „Hobbit” czy „Władca Pierścieni” nie są tylko zbiorem przygód kilku bohaterów w fantastycznej krainie. Wydarzenia z Pierwszej i Drugiej Ery opracowane są niezwykle starannie i przedstawione we wzniosły sposób w „Silmarillionie”. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że ta obszerna książka stanowi kompendium wiedzy na temat świta stworzonego przez Tolkiena. Zatem jeśli chcemy głębiej zanurzyć się w Śródziemiu, wojnach Elfów czy genezie powstania Pierścienia, „Silmarillion” odpowiada na wszystkie nasze pytania. Co do kolejności czytania tego dzieła, można wybrać dwie ścieżki. Pierwsza zakłada czytanie dzieł Tolkiena zgodnie z chronologią wydarzeń w świecie przedstawionym. Oznacza to, że „Silmarillion” należałoby przeczytać na początku.

Jednocześnie mniej wprawni czytelnicy mogą mieć problemy z przebrnięciem przez tę książkę, jeżeli wcześniej nie wciągnęły nas „Hobbit, czyli tam i z powrotem” oraz trylogia „Władcy Pierścieni”. Po lekturze tych tytułów „Silmarillion” może być ciekawym uzupełnieniem dawkowanej nam we wcześniejszych dziełach wiedzy na temat Śródziemia.

 

Silmarillion. Wydanie ilustrowane Autor:Tolkien John Ronald Reuel


Zainteresował cię temat? Sprawdź inne nasze artykuły:


W jakiej kolejności czytać wszystkie ksiażki Tolkiena

J.R.R. Tolkien poświęcił niemałą część swojego życia, aby stworzyć fantastyczny świat i osadzić w nim swoje dzieła. Dlatego nie może dziwić, że kolejne książki napisane przez tego autora również osadzone były w uniwersum Orków, Elfów czy Krasnoludów. Tutaj warto przytoczyć takie tytuły jak „Beren i Lúthien”, „Dzieci Húrina” oraz „Upadek Gondolinu”. Każde z tych dzieł w większym lub mniejszym stopniu nawiązuje chociażby do wydarzeń z „Władcy Pierścieni”. Żeby nie pogubić się w lekturze, ponownie można sugerować się datą wydania lub chronologią w świecie przedstawionym. Daje nam to dwie ścieżki:

Kolejność czytania Tolkiena i „Władcy pierścieni” według chronologii publikacji

  1. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”,
  2. „Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia”,
  3. „Władca Pierścieni. Dwie wieże”,
  4. „Władca Pierścieni. Powrót króla”,
  5. „Silmarillion”,
  6. Niedokończone opowieści,
  7. „Dzieci Húrina”,
  8. „Beren i Lúthien”,
  9. „Upadek Gondolinu”.

 

Beren i Luthien Autor:Tolkien John Ronald Reuel

 

Kolejność czytania Tolkiena i „Władcy pierścieni” według chronologii wydarzeń

  1. „Silmarillion”,
  2. „Beren i Lúthien”,
  3. „Dzieci Húrina”,
  4. „Upadek Gondolinu”,
  5. Niedokończone opowieści,
  6. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”,
  7. „Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia”,
  8. „Władca Pierścieni. Dwie wieże”,
  9. „Władca Pierścieni. Powrót króla”.

 

Dzieci Hurina Autor:Tolkien John Ronald Reuel

 

Osobnym zbiorem, który został uwzględniony w obu zestawieniach są niedokończone opowieści. One również osadzone są w uniwersum, jednak trzeba zaznaczyć, że są to w głównej mierze notatki zebrane i wydane przez syna pisarza, Christophera Tolkiena. Ze szkiców mistrza fantasy powstała także „Opowieść o Kullervo”, jednak temu dziełu brakuje chociażby spójnej konstrukcji, więc podobne wydania traktuje się bardziej jako ciekawostkę dla fanów Tolkiena, niż faktyczny dorobek literacki autora.

 

Księga zaginionych opowieści. Historia Śródziemia. Tom 2 Autor:Tolkien John Ronald Reuel

 

Dla wielu czytelników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fantasy, twórczość Tolkiena może być wyzwaniem sporego kalibru. Jeśli jednak czytacie na co dzień fantastykę, z pewnością warto sięgnąć po trylogię oraz „Hobbita” chociażby po to, żeby przekonać się, jak wiele motywów czy cały elementów świata wykreowanego przez Tolkiena wykorzystują inni twórcy. A po więcej czytelniczych wskazówek i inspiracji zapraszamy do sekcji Czytam.

Zdjęcie w tle: źródło: shutterstock.com