Spis treści:

  1. Co to jest hydrolat lawendowy?
  2. Hydrolat lawendowy – właściwości i działanie
  3. Jak stosować hydrolat lawendowy?
  4. Najlepsze hydrolaty lawendowe

Co to jest hydrolat lawendowy?

Hydrolat lawendowy powstaje podczas destylacji kwiatów lawendy, czyli w procesie pozyskiwania olejków eterycznych. Odbywa się to z udziałem pary wodnej o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Sam hydrolat to nic innego, jak woda podestylacyjna, w której są rozpuszczalne cząstki roślin, w tym przypadku lawendy, i niewielkie ilości olejku zapachowego. To gotowy produkt kosmetyczny i jeden z najlepszych hydrolatów, który można wykorzystać na wiele sposobów.

 

Bosqie, Naturalny hydrolat lawendowy 100ml

 

Hydrolat lawendowy – właściwości i działanie

Nie bez powodu świat beauty pokochał hydrolaty. Woda kwiatowa to świetna alternatywa dla toniku, ponieważ przywraca skórze właściwy poziom pH po demakijażu. Sprawdza się też do oczyszczania twarzy i pielęgnacji włosów, a upalne dni przynosi przyjemne uczucie orzeźwienia. Hydrolatem można też zastąpić subtelne perfumy.

W zależności od rodzaju kwiatów, z których powstaje ta wyjątkowa woda, kosmetyk ma nieco inne właściwości. Hydrolat lawendowy, poza tym, że zniewala aromatem, jest idealny dla cery tłustej i mieszanej ze skłonnością do niedoskonałości. Jak wiadomo, lawenda wykazuje działanie uspokajające i wyciszające. Podobnie jest z wodą kwiatową pozyskaną z tej konkretnej rośliny – uspokaja cerę trądzikową. Ale zastosowanie hydrolatu z lawendy jest znacznie szersze i nie ogranicza się tylko do pielęgnacji skóry twarzy, ponieważ:

  • reguluje wydzielanie sebum,
  • działa przeciwzapalnie i antyseptycznie,
  • koi podrażnienia np. po depilacji, goleniu i opalaniu,
  • regeneruje skórę,
  • wspomaga gojenie,
  • rozświetla cerę i ujednolica jej koloryt,
  • utrwala makijaż,
  • niweluje oznaki starzenia i działa antyoksydacyjnie,
  • poprawia napięcie i jędrność skóry,
  • wspomaga walkę z cellulitem,
  • hamuje wypadanie włosów,
  • odpręża,
  • zmniejsza świąd po ukąszeniu owadów.

 

MANUFAKTURA NATURA Hydrolat lawendowy

 

Jak stosować hydrolat lawendowy?

Jak widać, hydrolat z lawendy ma cenne właściwości, które szybko doceni wiele osób. Jest idealny zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Jak i do czego wykorzystać hydrolat lawendowy?

  • Hydrolat z lawendy do twarzy

Można zastąpić nim tonik, używając po oczyszczaniu. Jeśli kosmetyk jest w buteleczce z atomizerem, wystarczy wygodnie spryskać nim skórę lub nasączyć wacik, którym należy przetrzeć twarz. Sprawdzi się też do demakijażu. Zaaplikuj go na skórę i odczekaj kilka minut, aby zaczął delikatnie rozpuszczać zanieczyszczenia. W przypadku cery trądzikowej hydrolatem z lawendy można przemywać wypryski, wykorzystując jego działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

  • Hydrolat lawendowy do ciała

Można wykorzystywać go w dowolnym momencie jako przyjemną mgiełkę chłodzącą. Zawsze wtedy, kiedy potrzebujesz orzeźwienia, ale też po opalaniu, żeby złagodzić oparzenia słoneczne. Wykorzystując kojące właściwości hydrolatu z lawendy, warto stosować go również jako wodę po goleniu oraz preparat do łagodzenia ukąszeń owadów. Wystarczy spryskać lub przetrzeć nim odpowiednie partie ciała. Nie można zapominać o relaksującym działaniu lawendy. Wykorzystaj tę wyjątkową wodę kwiatową do aromaterapii, odprężającej kąpieli albo masażu, spryskując nim całe ciało. Dobrym pomysłem jest rozpylenie w powietrzu odrobiny kosmetyku np. w trakcie urządzania sobie domowego SPA.

  • Hydrolat lawendowy do włosów

Dzięki temu, że lawenda reguluje wydzielanie sebum, hydrolat sprawdzi się jako wcierka w walce z przetłuszczającymi się włosami. Nałóż go na skórę głowy, a następnie wykonaj delikatny masaż.

  • Hydrolat lawendowy jako składnik kosmetyków

Można wymieszać go m.in. z maseczkami do twarzy, maskami i odżywkami do włosów albo użyć jako bazę podczas olejowania włosów.

 

Shamasa Hydrolat Lawendowy 100 ml

 

Najlepsze hydrolaty lawendowe – TOP 5 kosmetyków

1. Hydrolat lawendowy Mira

Tym, co wyróżnia ten produkt na tle innych hydrolatów, jest wykorzystanie do jego produkcji kwiatów lawendy z ekologicznej uprawy. Nie zawiera alkoholu, gliceryny i sztucznych substancji zapachowych. Hydrolat z lawendy marki Mira to idealny produkt dla osób, które świadomie dbają o swoje ciało, wykorzystując siłę płynącą z natury.

 

Mira Hydrolat lawendowy 100ml

 

2. Hydrolat lawendowy Fitomed

Kosmetyki Fitomed są znane z dobrego składu inspirowanego zielarstwem wschodnioeuropejskim. Profesjonalna selekcja ziół i ograniczenie sztucznych substancji sprawiają, że są to produkty o łagodnym, ale skutecznym działaniu. Nie inaczej jest w przypadku hydrolatu z lawendy Fitomed.

 

Fitomed, hydrolat lawendowy, 100 ml

 

3. Hydrolat lawendowy LullaLove

Plusem hydrolatu z lawendy LullaLove jest wygodna butelka z atomizerem, która ułatwia stosowanie go również poza domem np. jako orzeźwiającą mgiełkę do ciała.

 

Lullalove Hello Beauty Naturalny hydrolat lawendowy 100ml

 

4. Hydrolat lawendowy Labioskin

Zaletą hydrolatu lawendowego Labioskin jest prosty skład – bez konserwantów, barwników i parabenów. Został przebadany dermatologicznie, dlatego można stosować go bez obaw o swoją skórę.

 

Labioskin Hydrolat Lawendowy Woda Lawendowa 100ml

 

5. Hydrolat lawendowy Majru

Hydrolat Majru powstał w 100% z kwiatów lawendy. W swoim składzie nie zawiera żadnych innych substancji. To czyni go jednym z faworytów wśród lawendowych wód kwiatowych.

 

Majru, hydrolat lawendowy, 50 ml

  

W trosce o skórę, włosy i dobre samopoczucie postaw na naturalne kosmetyki, które swoją moc czerpią z natury jak hydrolat lawendowy. Z pewnością szybko pokochasz go za wspaniały zapach i szerokie zastosowanie.

Więcej ciekawych porad znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock