Spis treści:

  1. Co to jest hydrolat i jak powstaje?
  2. Jak działa hydrolat?
  3. Najlepsze hydrolaty
  4. Hydrolat różany
  5. Hydrolat lawendowy
  6. Hydrolat oczarowy
  7. Hydrolat z melisy
  8. Hydrolat z rumianku
  9. Hydrolat miętowy
  10. Hydrolat z neroli
  11. Hydrolat z gorzkiej pomarańczy
  12. Hydrolat z werbeny
  13. Hydrolat malinowy

Co to jest hydrolat i jak powstaje?

Naturalny hydrolat to swoisty efekt uboczny destylacji kwiatów, czyli procesu, w którym pozyskuje się olejki eteryczne z roślin pod wpływem działania pary wodnej o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Przy okazji otrzymujemy wodę podestylacyjną bogatą w składniki aktywne w postaci rozpuszczalnych cząstek roślinnych i olejku eterycznego. Taka woda, nazywana również kwiatową, to właśnie naturalny hydrolat, który zyskuje coraz większą sławę w świecie beauty. Jest delikatniejszy od olejków zapachowych, a jego pH jest zbliżone do tego, które ma nasza skóra.

Jak działa hydrolat?

O działaniu hydrolatu w dużej mierze decyduje jego rodzaj, a konkretnie roślina, która została poddana destylacji i której cząsteczki znalazły się w wodzie podestylacyjnej. Jednak nie trzeba być chemikiem, żeby szybko zorientować się, jak działa. Niektóre efekty stosowania go można dosłownie natychmiast poczuć. Inne są widoczne podczas regularnego używania. Hydrolat bowiem może zastąpić tonik, przywracając skórze właściwe pH po demakijażu i oczyszczaniu twarzy oraz przygotowując ją na dalsze zabiegi pielęgnacyjne. Świetnie sprawdza się też w pielęgnacji włosów, będąc częścią masek, odżywek i płukanek. Szczególnie włosy wysokoporowate szybko polubią się z hydrolatem. Wystarczy wykorzystać go jako bazę podczas olejowania włosów, aby jeszcze lepiej je odżywić. W upalne dni doskonale sprawdza się jako orzeźwiająca mgiełka do twarzy i ciała. Dla większego efektu chłodzenia można trzymać buteleczkę z wodą kwiatową w lodówce. Do czego jeszcze przyda się hydrolat? Do utrwalania i odświeżania makijażu, a nawet do… poprawy samopoczucia za sprawą ulubionego kwiatowego zapachu, który jest subtelny, ale jednocześnie wyraźnie wyczuwalny.

Najlepsze hydrolaty

Jakie są najlepsze hydrolaty do twarzy? Oczywiście naturalne! Wybór konkretnej wody kwiatowej warto uzależnić od własnych potrzeb i rodzaju skóry. Na szczęście na rynku kosmetycznym jest w czym wybierać.

Hydrolat różany

Delikatna woda kwiatowa pozyskiwana z róży damasceńskiej, czyli hydrolat różany, to bardzo popularny kosmetyk naturalny, odpowiedni dla każdego rodzaju cery.

  • Właściwości

Świetnie nawilża, regeneruje, tonizuje, wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe i łagodzące podrażnienia oraz zaczerwienienia, wyrównuje koloryt skóry i poprawia jej napięcie.

  • Do jakiej cery?

Hydrolat różany jest idealny do cery dojrzałej z widocznymi zmarszczkami, ale też suchej, naczynkowej i z oznakami zmęczenia.

 

hydrolatrozany

 

Hydrolat lawendowy

Hydrolat lawendowy zachwyca obłędnym aromatem, który kojarzony jest z właściwościami uspokajającymi. Jak się okazuje, w podobny sposób działa również na skórę, wyciszając cerę nadreaktywną i trądzikową.

  • Właściwości

Koi podrażnienia, regeneruje, wspomaga gojenie, reguluje wydzielanie sebum, działa antyseptycznie oraz przeciwzapalnie, poprawia napięcie i jędrność skóry, niweluje oznaki zmęczenia, wyrównuje koloryt, rozświetla cerę, działa antyoksydacyjnie. Hydrolat z lawendy ma także właściwości antycellulitowe, hamuje wypadanie włosów i pomaga się zrelaksować. Skutecznie niweluje świąd po ukąszeniu owadów.

  • Do jakiej cery?

Hydrolat lawendowy jest idealny do skóry tłustej i mieszanej ze skłonnością do powstawania wyprysków.

 

hydrolatlawendowy

 

Hydrolat oczarowy

Hydrolat z oczaru wirginijskiego wykazuje najsilniejsze działanie antyoksydacyjne wśród wód kwiatowych. Doceni go każdy, kto zmaga się z wyraźnymi niedoskonałościami cery i chce zapobiegać przedwczesnemu starzeniu skóry.

  • Właściwości

Obkurcza naczynka krwionośne, łagodzi zaczerwienienia skóry i wyrównuje jej koloryt, nawilża, regeneruje, poprawia ukrwienie, działa bakteriobójczo oraz przeciwzapalnie, ma właściwości ściągające, reguluje wydzielanie sebum, łagodzi ukąszenia owadów.

  • Do jakiej cery?

Hydrolat oczarowy jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, ale szczególnie polecany jest do cery tłustej, trądzikowej, zanieczyszczonej i naczynkowej.

 

hydrolatoczarowy

 

Hydrolat z melisy

Melisa kojarzona z właściwościami uspokajającymi działa w ten sposób również w formie hydrolatu, kojąc i łagodząc skórę.

  • Właściwości

Przywraca cerze blask, pielęgnuje suchą skórę, koi i łagodzi podrażnienia, działa antyseptycznie i przeciwzapalnie.

  • Do jakiej cery?

Jego działanie docenią przede wszystkim osoby z cerą suchą i skłonną do podrażnień.

hydrolatmalina

 

Hydrolat z rumianku

Rumianek jest niezwykle delikatny i łagodny dla skóry, ale jednocześnie skuteczny w działaniu. Warto zaprzyjaźnić się z rumiankowym hydrolatem bez względu na rodzaj cery.

  • Właściwości

Nawilża, odświeża, tonizuje, działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, pielęgnuje cerę trądzikową, a także zmniejsza opuchliznę pod oczami.

  • Do jakiej cery?

Hydrolat rumiankowy jest odpowiedni do każdego typu cery, również trądzikowej i skłonnej do wyprysków.

 

hydrolatrumianek

 

Hydrolat miętowy

Mięta jest jedną z najpopularniejszych roślin, która towarzyszy nam na co dzień. Warto znaleźć dla niej miejsce, w postaci hydrolatu miętowego, również w swojej kosmetyczce.

  • Właściwości

Hydrolat z mięty pieprzowej doskonale orzeźwia, chłodzi i odświeża, tonizuje, łagodzi podrażnienia, działa antybakteryjnie oraz odkażająco, regeneruje skórę, przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza widoczność porów. Aromat mięty udrożnia górne drogi oddechowe i ułatwia oddychanie.

  • Do jakiej cery?

Hydrolat miętowy jest idealny szczególnie do cery tłustej i mieszanej, ale też do każdego typu skóry, zwłaszcza jeśli będzie stosowany w celach odświeżających i pobudzających.

 

hydrolatmieta

 

Hydrolat z neroli

Rozjaśniona, pełna blasku cera to efekt regularnego stosowania hydrolatu z neroli. Ale to nie wszystko, co potrafi ten wyjątkowy kosmetyk.

  • Właściwości

Rozświetla skórę, uszczelnia naczynka krwionośne, zmniejsza zaczerwienienia, działa antybakteryjnie i antyoksydacyjnie, reguluje wydzielanie sebum.

  • Do jakiej cery?

Hydrolat z neroli jest polecany szczególnie do cery tłustej, mieszanej, naczynkowej oraz dojrzałej.

 

hydrolatnerole

 

Hydrolat z gorzkiej pomarańczy

Pomaga dbać o cerę problematyczną i dojrzałą, przywracając jej blask oraz witalność. Właściwości hydrolatu z gorzkiej pomarańczy docenią zwłaszcza te osoby, które na co dzień borykają się z widocznymi niedoskonałościami cery jak popękane naczynka czy wypryski.

  • Właściwości

Obkurcza i uszczelnia popękane naczynka, łagodzi podrażnienia, regeneruje, działa antyoksydacyjnie, bakteriobójczo, przeciwzapalnie i ściągająco, reguluje wydzielanie sebum, nawilża oraz odtłuszcza skórę.

  • Do jakiej cery?

Hydrolat z gorzkiej pomarańczy jest idealny do cery naczynkowej, dojrzałej, mieszanej i tłustej.

 

hydrolatpomarancza

 

Hydrolat z werbeny

Werbena była doskonale znana i bardzo ceniona już w starożytności jako lek na całe zło. Do dziś jej właściwości są wykorzystywane do pielęgnacji skóry, szczególnie problematycznej.

  • Właściwości

Hydrolat z werbeny działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, reguluje wydzielanie sebum, odświeża oraz nawilża.

  • Do jakiej cery?

Ze względu na swoje właściwości hydrolat z werbeny jest polecany szczególnie do cery tłustej i mieszanej ze skłonnością do niedoskonałości.

 

hydrolatwerbena

 

Hydrolat malinowy

Łatwo jest się zakochać w malinowym hydrolacie za sprawą jego słodkiego zapachu, który towarzyszy codziennej pielęgnacji skóry.

  • Właściwości

Działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, antybakteryjnie i bakteriostatycznie, regeneruje skórę, łagodzi podrażnienia, nawilża.

  • Do jakiej cery?

Hydrolat malinowy ze względu na swoje właściwości jest polecany szczególnie do cery przedwcześnie starzejącej się oraz mieszanej i tłustej z widocznymi niedoskonałościami.

hydrolatmalina

 

Wybierz hydrolat pasujący do swojej cery, a szybko przekonasz się, jak skuteczna w działaniu może być natura.

Więcej porad pielęgnacyjnych znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock