Gry planszowe o tematyce geograficznej to nie tylko formy edukacyjne. Wiele gier, które pokazują nam świat i pozwalają poznać kulturę różnych państw, nie mają nic wspólnego z typowymi quizami. Są po prostu osadzone w danym miejscu i czasie lub sprawdzają naszą wiedzę w tak nowoczesny i ciekawy sposób, jakiego nigdy byśmy się nie spodziewali!

Powiesz, co wiesz?

„Gdzie Rzym, a gdzie Krym” i „Obieżyświat to kieszonkowe gry karciane od wydawnictwa Edgard. Znajdziemy tu aż cztery różne tryby rozgrywki! Przepięknie zilustrowane karty możemy z łatwością zabrać na wycieczkę, do szkoły czy pracy, a sama rozgrywka nie potrwa dłużej niż dziesięć minut, więc stanowi idealny przerywnik w trakcie intensywnego dnia, pozwalający „rozgrzać” szare komórki. W najbardziej podstawowy wariant – memo – można grać już nawet z pięciolatkami, powoli oswajając je z nazwami państw i miast.

 

Gra z serii kieszonkowiec - edycja geograficzna, "Gdzie Rzym, a gdzie Krym"

Edgard, gra karciana Gdzie Rzym, Kieszonkowiec geograficzny, Gdzie Rzym, a gdzie Krym

 

Jeśli natomiast zamierzamy przetestować wiedzę młodszych graczy, możemy sięgnąć po gry z serii Kapitan NaukaŚwiat lub Polska. Obie świetnie sprawdzą się już w przypadku uczniów zerówki. Podróże palcem po mapie nabierają tu dosłownego znaczenia, bo w środku obu pudełek znajdziemy dużą planszę, kostkę do gry, pionki i karty. Pytania nie są przesadnie trudne, choć wczesnoszkolne dzieciaki będą na pewno potrzebowały opieki dorosłych podczas rozgrywki. Jednak, jak pokazuje doświadczenie, ten sposób przyswajania wiedzy, jakim są planszówki, działa naprawdę szybko. Kilka partii i okaże się, że młodsi gracze będą pamiętać więcej niż ich starsi koledzy i koleżanki!

 

Gra z serii Kapitan Nauka - edycja Polska

Kapitan Nauka, gra edukacyjna Polska

 

Gry geograficzne dla starszych graczy

Tokaido to gra planszowa, kulturę Japonii pokazuje graczom w bardzo subtelny sposób. Tutaj nie będziemy odpowiadać na żadne pytania, ale powoli i z namaszczeniem odkryjemy tajemnice Japonii.

W trakcie gry zbieramy pamiątki, spotykamy różne postaci, kosztujemy przepysznych, lokalnych potraw i robimy zdjęcia niesamowitym miejscom, by na koniec sprawdzić, któremu z graczy udało się najlepiej poznać japońskie wyspy. Przepiękna i jednocześnie bardzo prosta gra, która za każdym razem sprawia, że obiecuję sobie wybrać się w końcu do ojczyzny sushi.

 

Gra planszowa Tokkaido

Hobbity.eu, gra planszowa Tokaido Edycja Jubileuszowa

 

Barcelona czy Werona sprawdza naszą wiedzę, ale w naprawdę unikatowy sposób. W trakcie gry układamy na stole swego rodzaju mapę z kart poszczególnych miast. Na początku przed nami leży tylko jedna karta – np. Berlin. Każdy kolejny gracz musi dołożyć następną – i ułożyć ją w osi wschód-zachód lub północ-południe.

Załóżmy, że mamy umieścić gdzieś Sztokholm – układamy go na północ od Berlina. Następna osoba ma w ręku Kopenhagę. Może ułożyć ją na wschód lub zachód od Berlina (centralnego punktu naszej mapy) albo w osi północ-południe. Jednak w tym drugim wypadku musi zdecydować, czy Kopenhaga leży na północ od Berlina i południe od Sztokholmu, czy może na północ od obu tych miast. Gramy tak aż do momentu, gdy któryś z graczy nie zakwestionuje ułożenia na planszy i sprawdzamy wtedy, kto miał rację. Bardzo ciekawy i edukacyjny tytuł, który potrafi zaskoczyć nawet doświadczonych graczy!

 

Gra planszowa Barcelona czy Werona

Granna, gra edukacyjna Barcelona czy Werona

 

Świat rozłożony na planszy

Nie sposób nie wspomnieć tu o serii Wsiąść do Pociągu. Wydawca ogłosił właśnie, że na całym świecie sprzedano już dziesięć milionów egzemplarzy gier z tego cyklu. Zupełnie mnie to nie dziwi. Proste zasady, dziesiątki dodatków (w tym jedne poświęcony Polsce), różne warianty rozgrywki, przepiękne wykonanie i ponadczasowe podejście do planszówkowej zabawy – wystarczy Wsiąść do Pociągu i możemy zwiedzać USA, Europę, Afrykę, Azję, Holandię i wiele, wiele innych miejsc!

 

Gra planszowa z serii Wsiąść do pociągu - edycja Polska

Rebel, dodatek Wsiąść do Pociągu: Kolekcja Map 6.5 - Polska

 

Znacie jakieś ciekawe gry planszowe, z którymi można zwiedzić świat? Dajcie nam znać w komentarzu. A jeśli chcecie dalej czytać o grach planszowych i nie tylko, koniecznie zajrzyjcie na stronę Empik Pasje Magazyn Online do działu poświęconego pasji do grania.