Nie wiem, jak wy, ale ja bardzo szybko potrafię się zniechęcić, gdy coś mi nie wychodzi. Lubię widzieć natychmiastowe efekty swoich wysiłków. Jednak łamigłówki w ogromnej większości są naprawdę trudne! Dlaczego więc tak mi się podobają? To chyba jakaś planszówkowa magia, wynikająca po części z obcowania z pięknymi przedmiotami, a z drugiej strony z mojej chęci rozwiązania zagadki. Przecież nie pokona mnie poskręcany kłębek metalu czy kilka plastikowych kotków, prawda?

Kombinowanie od małego

Cat stax to nie tylko łamigłówka. To przede wszystkim przepiękne pudełeczko wypełnione ślicznymi klockami w kształcie kotów. Sama gra nadaje się dla graczy już od siódmego roku życia, a stopień trudności możemy samodzielnie dostosowywać do naszych wymagań.

Do gry dołączono zestaw kart układanek, podzielonych kolorystycznie na poziomy skomplikowania. W trakcie gry wybieramy układankę i próbujemy zmieścić na niej wszystkie wymagane koty. Mnóstwo zabawy – i to takiej, która potrafi starczyć na naprawdę długo.

 

Rebel, gra rodzinna Cat Stax

 

Viga to wersja popularnego „tangramu”, czyli drewnianej układanki, w której musimy pozwolić naszemu mózgowi na „przeskoczenie” na zupełnie inny rodzaj myślenia. Trudność polega na tym, że z pozornie nieskomplikowanych figur geometrycznych (trójkątów, prostokątów, trapezów) mamy ułożyć np. łabędzia, płynący statek, czy fortecę. Jednak nie znamy sposobu ułożenia drewnianych klocków i to, co z pozoru wydaje się być banalnie proste, nagle okazuje się nie lada wyzwaniem. Na szczęście na odwrocie każdej karty zagadki znajdziemy kolorowy diagram, pokazujący prawidłowe ułożenie!

Viga sprawdzi się jako logiczna zabawa dla dzieci wczesnoszkolnych!

Viga, układanka Łamigłówka

 

Klasyka gatunku

Escape Box Caribbean Secret to już pierwsza liga logicznych łamigłówek. Stworzona przez słynne (wśród fanów łamigłówek, rzecz jasna!) wydawnictwo Eureka, plasuje się w topie trudnych zagadek. Po zdjęciu opakowania naszym oczom ukazuje się drewniane pudełko z narysowaną na wieku mapą. W środku pewnie kryje się jakiś skarb, ale pudełko nie ma żadnego otwarcia. Czyżby to na mapie ukryto wskazówki? Legenda mówi, że otwarcie pudełka to wcale nie koniec zabawy...

 

Eureka 3D, łamigłówka Escape Box Caribbean Secret

 

Metalowa, elegancka łamigłówka Metal Bike to dzieło Jeana Claude’a Constantine’a, jednego z najpopularniejszych twórców łamigłówek na świecie. Ponieważ wydawnictwo Recent Toys pochodzi z Holandii, nikogo nie zdziwi zatem temat przewodni łamigłówki – rowery. W pudełku znajdziemy śliczną metalową rzeźbę roweru, oplątaną prostym zabezpieczeniem – sznurkiem z dwiema kulkami na końcach. By rozwiązać łamigłówkę, wystarczy odplątać sznurek. Proste? Wcale nie!

 

Recent Toys, łamigłówka Metal Bike

 

Nie tylko dla jednej osoby

Większość łamigłówek to zabawa w trybie solo. Jednak Logika łamigłówki i zagadki. Na zdrowy rozum wydawnictwa Edgard przeczy temu stereotypowi. Tu mamy do czynienia z pełnoprawną grą dla dwóch lub więcej osób, w której skryto ponad sto przeróżnych zagadek i łamigłówek. Ich stopień trudności jest różny, na pudełko wpisano pięć lat jako minimalny wiek graczy – co może się sprawdzić przy najłatwiejszych zagadkach, ale im dalej w las, tym trudniej, więc warto by przy grze był ktoś nieco starszy. Nie, żeby mogło to nam specjalnie pomóc, bo i prawdziwe omnibusy mogą zaciąć się w kilku miejscach, ale przynajmniej młodsi gracze poczują, że nie tylko oni przepalają sobie szare komórki!

 

Edgard, gra rodzinna Logika łamigłówki i zagadki. Na zdrowy rozum

 

Łamigłówki zapałczane jednego z najstarszych polskich wydawnictw – G3 – to kolejny przykład przekucia klasycznych zabaw, znanych jeszcze naszym dziadkom, na piękny, niewielki tytuł planszówkowy. Na pudełku znajdziemy informację o tym, że to zabawa dla jednej osoby, ale serdecznie polecam wam podejście do pokonywania zagadek w przynajmniej dwuoosobowym gronie. Zwłaszcza w przypadku średnich i trudnych zagadek warto mieć kogoś, kto zaprezentuje inne podejście do tematu, „odblokowując” nasz tok myślenia, gdy gdzieś utkniemy.

 

G3, gra logiczna Łamigłówki zapałczane, Logic Cards

 

Czy jest jakaś łamigłówka, której nie udało wam się rozwiązać? Macie swoje ulubione? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach! A jeśli szukacie więcej informacji na temat planszówek, zajrzyjcie koniecznie na stronę Magazynu Empik Pasje do działu poświęconego pasji do grania.