Jakie są zasady działania ekspresu kolbowego?

Choć ekspres do kawy może się czasem wydawać sprzętem skomplikowanym w obsłudze, w istocie przygotowanie kawy z jego pomocą nie jest wcale takie trudne. Warto zrozumieć zasadę, na której opiera się działanie ekspresów kolbowych.

Należą one do kategorii urządzeń, nazywanych ekspresami ciśnieniowymi — mechanizm ich działania polega na, jak łatwo można wywnioskować z ich nazwy, wykorzystaniu wysokiego ciśnienia w procesie przygotowywania kawy. Zmielone ziarna umieszczane są w kolbie, pełniącej funkcję sitka, przez które pod ciśnieniem przepuszczana jest gorąca woda. W trakcie trwania tego procesu nasyca się ona wszelkimi kawowymi aromatami, dając w efekcie końcowym wyborny, znany na całym świecie napój.

Brzmi zachęcająco, prawda? Ekspresy kolbowe wykorzystywane w restauracjach kosztują nierzadko po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ich domowe, konsumenckie odpowiedniki są, całe szczęście, o wiele tańsze i spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających kawoszy.

Ekspres ciśnieniowy kolbowy ADLER AD 4404 CR miedziany

Najważniejsze elementy ekspresu ciśnieniowego kolbowego

Jedną z podstawowych różnic, jakie można napotkać, przeglądając oferty różnych producentów, jest obecność młynka w ekspresie (lub jego brak). Jest to istotna różnica, ponieważ gdy go nie ma, odpowiedzialność za odpowiednie zmielenie ziaren spada na posiadacza sprzętu. Między innymi z tego powodu przygotowywanie kawy w tego rodzaju urządzeniu może być nieco bardziej czasochłonne niż w przypadku urządzeń całkowicie zautomatyzowanych. Choć mogłoby się wydawać, że jest to minus, w rzeczywistości użytkownik przejmuje większą kontrolę nad smakiem i aromatem przyrządzonego napoju. Ekspres kolbowy z młynkiem jest mimo to dobrym kompromisem pomiędzy tradycją a nowoczesnością.

Ważnym elementem, o którym warto wspomnieć, jest także specjalna dysza, służąca do spieniania mleka. Dzięki niej nie ma żadnych ograniczeń w kwestii rodzaju przyrządzanej kawy — trzywarstwowe cappuccino nie będzie najmniejszym problemem.

Kolejnym aspektem, o którym trzeba pamiętać podczas wyboru ekspresu kolbowego z młynkiem, są czysto techniczne parametry, takie jak maksymalne ciśnienie wody. Jego minimalna wartość powinna wynosić ok. 7-8 barów, przy czym droższe ekspresy posiadają nawet do piętnastu barów maksymalnego ciśnienia. Taka wartość całkowicie wystarczy do przygotowania dowolnego kawowego napoju.

Innym czynnikiem, który warto mieć w pamięci, jest moc danego ekspresu. Wiąże się ona bezpośrednio z jego możliwościami szybkiego nagrzania się do odpowiedniej temperatury. Im wyższa wartość mocy, tym szybsze przygotowanie kawy.

Ekspres ciśnieniowy kolbowy DELONGHI Stilosa EC 230.BK

Najlepsze ekspresy kolbowe. Krótki przegląd najciekawszych propozycji

Na całe szczęście dla użytkowników, przedział cenowy tego rodzaju urządzeń jest szeroki. Do znalezienia są egzemplarze praktycznie na każdą kieszeń — od najprostszych i najbardziej budżetowych, aż po funkcjonalne „kombajny” kawowe o ogromnym potencjale, które znacznie bardziej obciążą portfel każdego amatora kawy.

Produkty budżetowe. Eleganckie i kompaktowe

Firmy, których urządzenia są najczęściej kupowane w segmencie budżetowym to m.in. Amica, Adler oraz Mesko. Tego rodzaju sprzęty są wyposażone w podstawową funkcjonalność, a także satysfakcjonującą moc oraz maksymalne ciśnienie. Wykonane są często ze szlachetnej stali i mogą się pochwalić interesującym designem, który będzie ozdobą w każdej kuchni. Jednak w związku z tym, iż są to urządzenia z najniższej półki cenowej, najczęściej nie posiadają wbudowanego młynka lub regulacji mocy kawy. Mimo to, część z nich wyposażona jest w programy automatyczne, służące do przygotowywania np. espresso albo cappuccino.

Średnia półka cenowa. Większe możliwości

Średnia półka cenowa jest zagospodarowana przede wszystkim przez takie firmy, jak kultowy niemal DeLonghi, a także Sencor oraz Ariete. Są one nieco bardziej wszechstronne niż ich tańsze odpowiedniki — posiadają więcej programów automatycznych, bardziej znaczącą ilość mocy, a także istotne zabezpieczenia, takie jak funkcja automatycznego wyłączania. Najczęściej nie mają jednak wbudowanych młynków, które spotykane są przede wszystkim w najdroższych i najlepszych ekspresach kolbowych.

Ekspres ciśnieniowy kolbowy LA PAVONI Gran Caffe GCM

Najbardziej wydajne ekspresy kolbowe do domu

Najwyższa półka cenowa to królestwo wysokiej wydajności — ich moc wystarcza do całkowitego nagrzania się w ciągu trzydziestu sekund, a maksymalne ciśnienie potrafi wynosić nawet ok. 15 barów. Taki sprzęt przeznaczony jest tylko dla najbardziej wymagających kawoszy, którzy cenią sobie najwyższą możliwą jakość napoju. Produkują go takie firmy jak La Pavoni albo WMF.

Ekspres ciśnieniowy kolbowy do kawy Lumero WMF

Ostateczny wybór konkretnego sprzętu zależy najczęściej od rozmiarów domowego zapotrzebowania na kawę, a także uwielbienia dla kawowego rytuału. Sprawdź, jakie smaki może zagwarantować ekspres ciśnieniowy kolbowy w twojej kuchni!

Więcej artykułów znajdziesz w naszym magazynie online Empik Pasje.