Klocki to zabawka, która niesamowicie stymuluje rozwój dziecka dając możliwości wielu zróżnicowanych zabaw. Maluch ćwiczy małą motorykę, koordynację ręka-oko, precyzję, cierpliwość, ale rozwija też umiejętności projektowe, konstrukcyjne, poznaje podstawy fizyki, matematyki, wzmacnia kreatywność czy myślenie przestrzenne. Zabawa klockami może uczyć współpracy, empatii a nawet wzmacniać relacje w rodzinie, między rodzeństwem i w grupie rówieśniczej. To aktywność, którą można cieszyć się w domu, ale też wyjść z nią na świeże powietrze. Kolejnym plusem klocków jest to, że obok pociągów i planszówek, przyciągają do zabawy z dziećmi tatusiów. Tatowie nadal znacznie rzadziej spędzają z dziećmi czas na zabawach, dlatego warto ich do tego zachęcać, wybierając zabawki, w których używanie chętnie się zaangażują.

 

Zabawki: Klocki

 

Jak wybrać klocki dla dziecka? 

Przede wszystkim klocki dobieramy do wieku dziecka. Nie kupujemy zabawki na wyrost. Musimy mieć pewność, że dziecko sobie poradzi w zabawie, inaczej poczuje się zniechęcone i zabawka wyląduje w kącie. Zawsze sprawdzamy wymagane atesty. Chyba, że kupujemy klocki w dobrych sklepach, wtedy mamy pewność, że sprzedawca rzeczywiście dopełnił wszystkich formalności. Sprawdzanie atestów jest ważne zwłaszcza w przypadku zabawek dla dzieci poniżej trzech lat. Zwracamy też uwagę na pudło – czy jest odpowiednio duże i wytrzymałe? Czy umożliwia przechowywanie i przenoszenie klocków. Im cięższe klocki, tym pudło powinno być mocniejsze. Inaczej do zakupu klocków od razu możemy doliczyć koszt dodatkowego pojemnika.

Klocki dobieramy do ulubionego stylu zabawy dziecka – wtedy mamy pewność, że będzie się nimi bawiło. Jeśli lubi konstruować, kupmy klocki konstrukcyjne. Woli zabawy zadaniowe, wybierzmy klocki z zadaniami. Jeśli bawi się narracyjnie, znajdźmy zestawy umożliwiające zabawy z narracją, niezawodne są tu klocki Playmobil, które najpierw dziecko musi złożyć, a potem może się nimi bawić odgrywając scenki, budując dialogi i akcję (narrację). Playmobil ma najwięcej tematycznych zestawów dostępnych na rynku, więc umożliwia ciągłe rozwijanie i różnicowanie zabaw. Ale możemy też dobrać klocki do tego, czego dziecko unika.

 

Playmobil, klocki EverDreamerz Pudełko niespodzianka

 

Na przykład: dziecko unika zabaw zadaniowych, czyli nie lubi budować z instrukcji. Możliwe, że ma trudności z czytaniem planów, albo może deficyt koncentracji. Możemy to z nim przećwiczyć siadając do wspólnej, zaangażowanej zabawy klockami zadaniowymi. A może potrzebujemy klocków dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, np. słabą małą motoryką, niedowładem dłoni? Rozwiązaniem będą tu zestawy magnetyczne, lub inne z łatwymi łączeniami.

W miarę możliwości wybieramy klocki, które mają instrukcje. Instrukcja jest jak demo, pozwala dziecku odkryć wszystkie możliwości zabawki. I najważniejsze: staramy się różnicować klocki dla dzieci. Różne rodzaje klocków to nowe wyzwania: inne wielkości, kształty, mechanika łączenia, kolory, instrukcje, faktury. Jeśli chcemy by dziecko się rozwijało, próbowało nowych rzeczy, poznawało ciekawe systemy konstrukcji – wybierajmy różnorodne zestawy.

 

LEGO Minecraft, klocki Rafa koralowa, 21164

 

Jakie mamy rodzaje klocków dla dzieci? 

Wybór klocków jest tak ogromny, że nawet po zastosowaniu wskazówek z poprzedniej części artykułu możemy poczuć się zagubieni przed sklepowymi lub wirtualnymi półkami z tym asortymentem. Przede wszystkim dostępne są różne materiały. Najbardziej znane są klocki drewniane i klocki plastikowe, ale wśród stosowanych materiałów są też tworzywa ekologiczne, tektura czy nawet kamienie.

 Klocki różnią się między sobą również systemami łączeń. Mogą nie łączyć się wcale, jak klasyczne klocki drewniane. Mogą łączyć się przy pomocy różnych wypustek, albo na zatrzask, czy nakładanie pasujących elementów. Ale mogą mieć też zewnętrzny system łączników – czyli poza klockami są elementy, których używamy do ich łączenia. No i najbardziej lubiane przez dzieci pod względem łączeń klocki magnetyczne. Poza materiałem i łączeniami, zabawki mogą różnić się wielkością, kształtem, fakturą, kolorami i tematami.

Jak więc wybrać te najlepsze dla dziecka? Im mniejszy maluch, tym prostsze klocki wybieramy. Im starszy i bardziej zaprawiony w klockowej inżynierii, tym bardziej możemy eksperymentować. I dwie ważne podpowiedzi. Jeśli kupujemy klocki tematyczne, warto sięgnąć do motywów, które dziecko akurat interesują np. lamy, dinozaury, farma. A jeżeli nie znamy danych klocków i dopiero będziemy sprawdzać, czy nasz budowniczy je polubi, to wybierzmy mały zestaw startowy, lub średni, a nie największy z serii.

 

Smily Play, zabawka Królewski pałac

 

Klocki LEGO - najbardziej znana zabawka na świecie 

Wielu rodziców mówiąc „klocki”, myśli „Lego”. Nic dziwnego, to najbardziej znane na świecie klocki dla dzieci. Najczęściej kontakt z klockami maluchy zaczynają od zestawów Lego Duplo – to duże klocki, które nie tylko są dla maluchów bezpieczne, ale też zabrane do ogródka nie zgubią się w trawie. Po dwóch, trzech latach z Duplo, dzieci z łatwością przechodzą do ich mniejszej wersji i tę zabawę mogą kontynuować do dorosłości, bo firma ma też zestawy dla „dużych dzieci”. Poza bogatą tematyką najważniejszymi zaletami Lego są: długa tradycja, genialna jakość i fakt, że firma stara się odpowiadać na potrzeby naszej cywilizacji np. już zapowiedziała na najbliższe lata całkowite odejście od plastiku na rzecz tworzyw ekologicznych. Ale wróćmy do zabawy.

 

LEGO - pełna oferta

 

Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z tymi klockami, to sięgnijcie po Lego Classic lub Lego Creator. To nie tylko dobry wybór na zapoznanie się z możliwościami zabawki, ale też świetna baza na przyszłość do łączenia z zestawami tematycznymi.

Co to znaczy zestawy tematyczne? To klocki projektowane w oparciu o znane i lubiane motywy z pop kultury np. Lego Harry Potter czy Lego Star Wars, ale też serie odnoszące się do codzienności, przyrody, motoryzacji czy przyjaźni, np. Lego Friends. Szczególnie lubianą serią dla nieco starszych dzieci jest też Lego Technic. Pozwala na budowanie realistycznie wyglądających maszyn, a jej wielkim atutem są dodawane do niektórych modeli elementy elektroniki umożliwiające na korzystanie z nowych funkcji zbudowanej konstrukcji, np. sterowanie lub światła. Jedno jest pewne – wśród wielu zestawów LEGO, bez problemu znajdziemy taki, który ucieszy młodych architektów.

 

LEGO Classic, kreatywne klocki, 10696

 

Jakie klocki wy kochaliście w dzieciństwie? Podzielcie się z nami w komentarzach. Więcej podobnych artykułów znajdziecie w dziale Pasje Dziecka.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock