Czyszczenie reflektorów samochodowych – czy warto to robić?

W większości współczesnych samochodów, klosze reflektorów matowieją już po około 10 latach eksploatacji. Jest to zależne od wielu czynników, m.in. przebiegu auta, miejsca jego przechowywania (wpływ promieni słonecznych) czy ewentualnych uszkodzeń (np. rozszczelnienie). Zmatowiałe lub zabrudzone reflektory nie przepuszczają we właściwy sposób światła, emitowanego przez żarówki. Efektem może być zbyt słaby lub rozproszony promień świetlny. Często reflektory świecą także pod niewłaściwym kątem, oślepiając innych uczestników ruchu drogowego. Na szczęście istnieją sposoby, by przywrócić reflektory do stanu bliskiego fabrycznemu.

Istnieje kilka metod czyszczenia reflektorów samochodowych, które możemy zastosować, jeżeli ich stan na to pozwala. Duże pęknięcia czy uszkodzenia mocowań mogą oznaczać, że jedynym możliwym rozwiązaniem jest wymiana reflektorów na nowe. Na współczesnym rynku motoryzacyjnym bez trudu znajdziemy zamienniki reflektorów do większości modeli samochodów. Jeżeli jednak czyszczenie jest możliwe, warto je wykonać. Jak się do tego zabrać?
 

K2 Glass doctor
 

Metody czyszczenia reflektorów samochodowych

Sposobów na pielęgnację reflektorów jest wiele – niektóre bardziej inne mniej skuteczne. Na rynku są dostępne środki chemiczne stworzone specjalnie z myślą o czyszczeniu reflektorów, ale istnieje także wiele metod czyszczenia tzw. domowymi sposobami. Warto zauważyć, że czyścić można zarówno zewnętrzną powierzchnię kloszy, jak i ich wnętrze.  

Czyszczenie reflektorów od środka

Mycie reflektorów od wewnątrz wymaga ich (przynajmniej częściowego) demontażu z auta. Przed rozpoczęciem czyszczenia, nie należy zapomnieć o odpięciu reflektora od źródła zasilania. Najlepiej zrobić to jeszcze przed odkręceniem klosza. W niektórych modelach aut dostanie się do wnętrza reflektora będzie trudne ze względu na dostęp do śrub i mocowań. Gdzieniegdzie konieczne okaże się także zdjęcie warstwy kleju lub specjalnych uszczelek, które mogą nie nadawać się do ponownego użytku.

Kiedy jednak uda nam się dostać do środka klosza, należy zacząć od odtłuszczenia jego powierzchni. Można wykorzystać specjalny preparat czyszczący lub nawet zwykłą wodę z płynem do mycia naczyń. Czyszczenie najlepiej wykonywać za pomocą miękkiej ścierki z mikrofibry lub gąbki. Szczególną uwagę należy zwrócić na odbłyśniki. Są to delikatne elementy, które łatwo uszkodzić. Można spróbować je umyć, najlepiej w tym celu zastosować bezpieczny dla chromowanych powierzchni preparat chemiczny. Po spryskaniu odbłyśnika preparatem, wycieramy go delikatnie ściereczką. Po zakończeniu pielęgnacji wnętrza klosza, warto sprawdzić, czy nasze zabiegi dały dobry efekt. Jeżeli wnętrze nadal jest zmatowiałe, rozwiązaniem może okazać się polerowanie.
 

quixx
 

Czyszczenie reflektorów samochodowych z zewnątrz

W przypadku większości pojazdów, dobry efekt uzyskamy po wyczyszczeniu kloszy lamp z zewnątrz – bez demontowania ich. Istnieje wiele sposobów takiego czyszczenia i to od nas zależy, czy wybierzemy od razu metodę profesjonalną czy może spróbujemy poradzić sobie domowym sposobem. Czyszczenie reflektorów samochodowych w domowy sposób jest rozwiązaniem tanim, acz nie zawsze skutecznym.

Dość popularnym rozwiązaniem jest czyszczenie reflektorów środkiem WD-40. Jest to popularny, wielofunkcyjny preparat o działaniu penetrującym i smarującym, obecny niemal w każdym domu czy garażu. Ze względu na swój skład, WD-40 dobrze usuwa zmatowienia plastiku. Wystarczy rozpylić preparat na ściereczkę lub gąbkę i energicznymi ruchami kolistymi wyczyścić klosz.

Inną domową metodą jest czyszczenie reflektorów pastą do zębów. Tu także czyścimy powierzchnię klosza kolistymi ruchami, mocno wcierając pastę, przez kilka-kilkanaście minut. Po zakończeniu spłukujemy pastę czystą wodą.

Niektórzy kierowcy wykonują także czyszczenie reflektorów sodą zmieszaną z wodą, z domieszką cytryny. Żrące właściwości tego roztworu dobrze usuwają zmatowienia. Warto jednak uważać, by nie zachlapać sodą lakieru oraz plastikowych elementów nadwozia.

Niestety domowe metody czyszczenia reflektorów często nie dają zadowalających efektów, a po ich zastosowaniu reflektory w krótkim czasie matowieją ponownie. Zdecydowanie skuteczniejszym rozwiązaniem jest chemiczne czyszczenie reflektorów z wykorzystaniem dedykowanych ku temu preparatów. Na rynku są dostępne m.in. specjalne pasty i płyny do regeneracji reflektorów, a nawet całe zestawy, które poza środkami czyszczącymi zawierają także np. akcesoria do polerowania i dodatkowe środki zabezpieczające czy nabłyszczające powierzchnię reflektora.
 

K2 Lamp doctor
 

Jak skutecznie wyczyścić reflektory?

Każdy preparat do czyszczenia reflektorów warto używać zgodnie z zamieszczoną instrukcją. Jeżeli jest to zestaw, składający się z kilku preparatów i akcesoriów, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolejności działań. Przykładowo w popularnych zestawach, znajdziemy listki lub krążki papieru ściernego o różnych gradacjach. Od kolejności ich stosowania zależy finalny efekt. Przed polerowaniem reflektora, zwłaszcza jeżeli zamierzamy użyć do tego wkrętarki, na którą zamocujemy pad polerski, należy zabezpieczyć okolice reflektora przed porysowaniem. W tym celu na maskę, błotnik i zderzak warto nakleić taśmę zabezpieczającą – może to być klasyczna taśma malarska.

Udane polerowanie reflektorów to połowa sukcesu. Warto zadbać o to, by ich powierzchnia nie stała się matowa ponownie po upływie krótkiego czasu. W tym celu można zabezpieczyć klosz specjalnym preparatem. Ciekawym rozwiązaniem jest płynny poliwęglan, czyli tworzywo, z którego wykonywane są oryginalne reflektory. W przypadku popularnego zestawu marki K2 – Vapron, nanosi się go za pomocą specjalnego „czajniczka”. Innym przykładem zabezpieczenia reflektorów przed ponownym zmatowieniem jest naniesienie specjalnej powłoki ochronnej za pomocą gąbki. Przykładowo powłoka ochronna Lamp Protect od K2 chroni powierzchnię kloszy przed żółknięciem i matowieniem, a także przed zarysowaniami.
 

k2 vapron czajnik
 

Preparaty do czyszczenia reflektorów samochodowych są stosunkowo niedrogie, dlatego skorzystanie z nich wydaje się lepszym rozwiązaniem od próbowania tzw. domowych sposobów. Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com