Eco driving – co to właściwie jest?

O eco drivingu polscy kierowcy usłyszeli po raz pierwszy około 20 lat temu, kiedy to na rynku pojawiły się pierwsze kursy ekonomicznej jazdy, a w mediach coraz śmielej zaczął być podnoszony temat zmian klimatycznych i konieczności redukowania emisji szkodliwych spalin przez samochody.

Eco driving to styl prowadzenia pojazdu, który ma na celu maksymalne obniżenie zużycia paliwa. Wyraz „eco” w nazwie tego stylu możemy interpretować dwojako. Chodzi zarówno o minimalizację wydatków na paliwo (ekonomiczne użytkowanie auta) jak i troskę o środowisko naturalne (ekologia – zmniejszanie emisji gazów). Istnieje wiele zasad ekonomicznej jazdy. Większość z nich jest stosunkowo prosta do wdrożenia i codziennego stosowania.
 

opony letnie
 

Zasady eco drivingu, czyli jak oszczędzać paliwo?

Aby zrozumieć ideę ekonomicznej jazdy, musimy poznać charakterystykę pracy silnika w samochodzie. Eco driving wcale nie jest tożsamy z powolną jazdą, przeciwnie, chodzi o jazdę dynamiczną, z wykorzystaniem odpowiedniego zakresu obrotów silnika, w których zapotrzebowanie  na paliwo jest najmniejsze. Ważną zasadą jest płynność jazdy, czyli zapobieganie niepotrzebnemu wytracaniu prędkości, które generuje konieczność ponownego rozpędzania pojazdu. Właśnie w takiej sytuacji samochód spala najwięcej paliwa.

W wielu przypadkach kierowcy są w stanie oszczędzić nawet litr lub kilka litrów paliwa na sto kilometrów, dzięki rezygnacji z agresywnego stylu jazdy. Wciskanie pedału gazu do końca, rozpędzanie auta i gwałtowne hamowanie nim przed sygnalizacją świetlną czy innym pojazdem, pochopne wyprzedzanie, wymagające wkręcenia silnika na wysokie obroty to tylko niektóre błędy, które zwiększają spalanie pojazdu. Warto uświadomić sobie, że na krótkich dystansach czas dotarcia do celu będzie podobny zarówno przy jeździe dynamicznej jak i stosowaniu zasad jazdy ekonomicznej. Także na dłuższych trasach szybkiego ruchu często zdarza się nam obserwować pojazdy mknące lewym pasem i hamujące przed każdym wolniej jadącym pojazdem, które zdarza nam się spotykać ponownie, np. przy bramkach autostradowych.
 

wideorejestratory
 

Aby jeździć ekonomicznie, a zarazem efektywnie warto poruszać się z prędkością dostosowaną do warunków drogowych. Większość współczesnych samochodów spali o wiele mniej podczas jazdy autostradowej z prędkością do 120 km/h niż przy przekraczaniu dopuszczalnych 140 km/h. W mieście płynne poruszanie się z prędkością oscylującą wokół 50 km/h pozwoli nam oszczędzić paliwo, a często także uniknąć niepotrzebnego hamowania przed każdą kolejną sygnalizacją świetlną. By ograniczać zużycie paliwa powinniśmy wybierać wyższy bieg w skrzyni biegów przy stosunkowo niskiej wartości obrotów. Wiele współczesnych pojazdów posiada wskaźnik optymalnego momentu zmiany biegu. W większości sytuacji warto się nim sugerować.

Zmniejszyć spalanie pojazdu można także za sprawą rezygnacji z innych nawyków. Błędem jest np. rozgrzewanie silnika po odpaleniu, a przed ruszeniem w drogę. Obecnie stosowane w samochodach jednostki nie wymagają takich zabiegów – jest to nawyk odziedziczony po starszych kierowcach maszyn, które bez wstępnego rozgrzania mogły odmówić posłuszeństwa na drodze. Nie poruszający się pojazd z silnikiem pracującym na biegu jałowym niepotrzebnie zużywa paliwo. Dotyczy to także dłuższych postojów np. na światłach, w korku autostradowym czy przed przejazdem kolejowym. Współczesne samochody wyposażone są w system start-stop, który w takich sytuacjach wyłącza silnik. Korzystanie z tego systemu jest ważnym elementem eco-jazdy.
 

uchwyty samochodowe
 

Przewidywanie – niezbędny element eco drivingu

Ekonomiczna jazda wymaga od nas intensywnego myślenia i planowania swoich poczynań na drodze. Musimy stale obserwować inne pojazdy oraz zmieniające się warunki ruchu. Jeżeli np. zauważymy, że pojazd jadący daleko przed nami gwałtownie hamuje, możemy od razu spuścić nogę z gazu i efektywnie wytracić prędkość przed przeszkodą, często bez użycia hamulca. Jeśli znak drogowy ostrzega nas przed ostrym zakrętem, również warto w porę odpuścić pedał gazu, by wejść w zakręt z odpowiednią prędkością, bez konieczności hamowania przed nim. Oczywiście tego typu działania wymagają pewnej wprawy i praktyki. Im dłużej będziemy stosować zasady eco-jazdy, nasze przewidywanie będzie efektywniejsze, a średnie rezultaty spalania coraz niższe.
 

dywaniki samochodowe
 

Przygotuj swój samochód do eco drivingu

Jeżeli chcemy oszczędzić maksymalnie dużo paliwa, powinniśmy zadbać nie tylko o styl jazdy, ale także o nasz pojazd. Jego masa własna i stan techniczny przekładają się na zapotrzebowanie na paliwo. Niektórzy kierowcy mają nawyk wożenia bardzo wielu przedmiotów w bagażniku „na wszelki wypadek”. Często mogliby jednak zrezygnować z nich, zwłaszcza na krótkich trasach i tym samym zmniejszyć masę, a co za tym idzie – spalanie auta. Warto zastanowić się zatem, czy na pewno potrzebujemy skrzynki narzędziowej, zestawu piknikowego, pompki czy dziecięcych zabawek, za każdym razem, gdy korzystamy z auta.

Chcąc jeździć ekonomicznie warto przyjrzeć się także oponom w naszym pojeździe. Bardzo ważny jest prawidłowy stan ich bieżnika oraz odpowiedni poziom ciśnienia powietrza. Zużyty bieżnik może powodować dodatkowy poślizg opony na jezdni, co nie tylko może generować niebezpieczne sytuacje drogowe, ale także przekładać się na wyższe spalanie. Brak odpowiedniej przyczepności na drodze utrudni nam np. wchodzenie w zakręty z odpowiednią prędkością lub sprawne omijanie przeszkód. Poziom ciśnienia w oponach warto za to porównać z zaleceniami producenta samochodu. Podane tam wartości są nieprzypadkowe. Każdy dopuszczony do ruchu samochód musi spełniać określone warunki dotyczące emisji spalin. Producentom zależy zatem na tym, by opony generowały jak najniższy opór podczas jazdy. Jeżeli planujemy zmienić opony na nowy komplet, który pomoże nam w ekonomicznej jeździe, koniecznie wybierzmy rozmiar zalecany przez producenta samochodu oraz poszukajmy modelu ogumienia z niskimi oporami toczenia. Informacje na ten temat znajdziemy na etykiecie opony.
 

Mata bagażnika
 

Czy warto stosować zasady eco drivingu?

Ekonomiczna jazda jest trendem, który można traktować jako jeden z wiodących we współczesnej motoryzacji. Ograniczenie spalania paliwa jest działaniem słusznym, jednak jak to zwykle bywa, każda moneta ma swoje dwie strony. Wielu mechaników i specjalistów od techniki motoryzacyjnej twierdzi, że zbyt restrykcyjne przestrzeganie zasad eco-drivingu, jak np. jazda przy bardzo niskich obrotach silnika czy częste wyłączanie i uruchamianie jednostki, mogą spowodować jej przyspieszone zużycie. Generalny remont silnika nie jest powinnością ani ekonomiczną ani ekologiczną. Zasady eco-jazdy warto stosować zatem z rozsądkiem, niekoniecznie starając się ustanawiać kolejne rekordy. Wówczas osiągniemy największe korzyści.

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com