Zanim zagłębimy się w specyfikację samych płynów, należy wiedzieć, jak sprawdzić poziom oleju silnikowego. W niektórych nowoczesnych samochodach wszystko da się zrobić z wnętrza pojazdu i bez otwierania maski, jednak mimo to, warto znać teoretyczne podstawy. Do sprawdzania poziomu oleju służy specjalny bagnet zakończony żółtym lub czerwonym kółkiem. Należy go wyciągnąć spod maski, przetrzeć czystą szmatką, zanurzyć w zbiorniku z olejem i następnie odczytać poziom płynu. Musi się on mieścić pomiędzy minimum a maksimum oznaczonym na podziałce. Olej silnikowy należy sprawdzać przede wszystkim przed dłuższymi podróżami i co około 1500 kilometrów.

 

Oleje silnikowe

 

Jak dobrać olej silnikowy do marki samochodu?

Większość producentów samochodów informuje swoich klientów o tym, jaki olej jest przeznaczony do wybranej przez nich marki i modelu auta. Jest to cenna wskazówka, która w wielu przypadkach rozwiązuje problem z wyborem odpowiedniego produktu. Nie należy lekceważyć tego typu zaleceń, ponieważ często producent samochodu ustala skład danego oleju, który będzie najlepiej pasował do danego napędu oraz systemu. Problem może pojawić się wtedy, kiedy kupujesz auto z drugiej ręki i nie masz tego typu informacji. Na co trzeba zwrócić wtedy uwagę?

 

Olej silnikowy LOTOS SEMISYNTHETIC CF A3/B4, 15W40, 1L

 

Olej syntetyczny czy półsyntetyczny, a może mineralny?

Podstawowym kryterium doboru oleju jest jego baza oraz zastosowane dodatki. Na tej podstawie rozróżnia się trzy rodzaje płynu. Może on być:

  • mineralny – uznawany za najgorszą kategorię, od której w większości przypadków się odchodzi. Stosuje się je najczęściej w samochodach wyposażonych w silniki starej technologii, które spalają znacznie więcej płynu;
  • półsyntetyczny – o klasę lepsza od mineralnych kategoria, która pozwala zaoszczędzić nieco pieniędzy na zakupie oleju, przy jego akceptowanej jakości. Dobrze nadają się do samochodów, które mają już przejechane sporo kilometrów;
  • syntetyczny – stosowany na szeroką skalę w nowych samochodach. Oleje syntetyczne wykazują wiele zalet: nie zamarzają przy naprawdę wysokich temperaturach oraz podczas ich stosowania, w komorze spalania nie tworzy się tak zwany nagar – twardy osad powstający w wyniku odkładania się niedopalonych cząstek oleju. Ich formuła jest ponadto stale ulepszana, tak, by oleje stawały się coraz wydajniejsze i zapewniały lepszą ochronę pojazdu.

 

CASTROL MAGNATEC 5W40 C3 1L Olej silnikowy

 

Specyfikacja oleju silnikowego pod kątem jego lepkości

Lepkość oleju to równie ważny parametr i oznacza, jak płynny jest olej w różnych temperaturach. Zbyt lepki płyn sprawi, że działalność tłoków będzie zaburzona, zaś zbyt rzadki spowoduje uszkodzenia ocierających się o siebie elementów. Lepkość podaje się w znaczeniu składającym się z dwóch liczby, oddzielonych literą W. Pierwsza liczba oznacza lepkość zimową, jaką osiąga olej przy niskich temperaturach panujących na zewnątrz, druga letnią, a im niższa jest podana wartość, tym lepszy jest produkt. Pod kątem tego parametru warto kierować się zaleceniami producenta, a najpopularniejsze są oleje o lepkości 5W30 i 10W40.

 

Olej silnikowy ELF Evolution 900 NF, 5W40, 4L

 

Odpowiednia norma oleju do silnika

Trzecim ważnym elementem podczas wyboru oleju będzie to, jaką normę on spełnia. Tak jak w przypadku poprzednich kryteriów, ten również powinien być oznaczony w książeczce serwisowej lub w zaleceniach od producenta. Czasami to właśnie ten aspekt bywa decydującym pod kątem wyboru właściwego płynu, więc nie należy go pomijać. Czym w ogóle jest norma? Określa ona szeroko pojętą jakość danego wyrobu i pozwala określić, do jakich samochodów najlepiej się nadaje. Niektóre marki korzystają z własnych standardów, na przykład BMW Longlife-01 czy VW 507.00, a inne używają specyfikacji API bądź ACEA, takich jak API SL/CF albo ACEA A3/B4.

 

Olej silnikowy MOBIL SUPER 3000 XE, 5W30, 4L

 

Dobra marka gwarancją najwyższej jakości?

Wybierając olej do silnika, z pewnością spotkasz się z markami, których nazwy można kojarzyć na przykład z reklam. Rozpoznawalność nie zawsze idzie jednak w parze z jakością, dlatego warto poszukać informacji o produkcie w rankingach, zestawieniach i na forach dyskusyjnych. To zazwyczaj miejsca, gdzie można poznać opinie użytkowników, specjalistów i mechaników oraz dowiedzieć się, jaki olej będzie najlepszy dla danego silnika. W zestawieniach polecanych marek często pojawiają się nazwy przedsiębiorstw Castrol, Mobil, Valvoline, Motul i Liqui Moly. Ich produkty bywają droższe od konkurencji, ale za to poddawane ciągłym testom bezpieczeństwa i ulepszeniom.

 

MOBIL 1 FS 0W40 - 4L + GRATIS - STARY NEW LIFE

 

Przegląd polecanych olejów do silnika

Omówiliśmy już specyfikę poszczególnych parametrów, na które warto zwracać uwagę, wiec możemy teraz polecić kilka produktów.

Olej silnikowy LIQUI MOLY nadający się zarówno do silników napędzanych benzynowo, jak i Diesla bez filtra cząstek stałych. Optymalna lepkość 5W40 sprawia, że pracuje on doskonale zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach, a normy spełniają wymagania stawiane przez wiele marek. Olej jest polecany do różnych modeli Renault, Volkswagena, Fiata czy Peugeota.

 

Olej silnikowy LIQUI MOLYLEICHTLAUF HIGHT TECH 2328, 5W40, 5L

 

Olej silnikowy CASTROL EDGE 5W-30 LL LONG LIFE TITANIUM FST jest w pełni syntetycznym produktem wyposażonym w technologię Titanium FST, która w najwyższym stopniu ochrania silnik przed tarciami niezależnie od temperatury oraz tego, jak intensywnie użytkowane jest auto. Przygotowany w zgodzie z odświeżonym standardem Volkswagena nadaje się do samochodów z tej grupy, czyli m.in. do Audi czy Porsche.

 

CASTROL EDGE 5W-30 LL LONG LIFE TITANIUM FST 4L Olej silnikowy

 

Olej silnikowy MOTUL X-CLEAN+ C3 o formule 5W30 spełnia swoje zadania w szerokim zakresie temperatur. Ma on zmniejszoną zawartość fosforu, popiołów siarczanowych i siarki, a ponadto jest zgodny z wymaganiami EURO IV i EURO V. Opracowany w zgodzie z nowymi generacjami silników takich marek jak BMW czy Mercedes-Benz.

 

Olej silnikowy MOTUL X-CLEAN+ C3, 5W30, 5L

 

Olej silnikowy VALVOLINE SYNPOWER XTREME XL-III odpowiada najnowszym interwałom wymiany, które w ostatnim czasie zostały wydłużone. Sprawdza się w przypadku marek należących do Volkswagena, w tym Škody, Seata czy Audi. Kompatybilny z układami oczyszczania spalin oraz w pełni syntetyczny jest doskonałym wyborem dla marek, które do niego pasują.

 

Olej silnikowy VALVOLINE SYNPOWER XTREME XL-III, 5W30, 5L

 

Mamy nadzieję, że dzięki tym wszystkim wskazówkom wiesz już, na co zwracać uwagę podczas zakupu olejów silnikowych. Płyn ten potrafi znacząco przedłużyć bądź skrócić żywotność silnika, dlatego na jego jakości nie warto oszczędzać.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock