Mikrofony pojemnościowe oraz dynamiczne — różnice w użytkowaniu

Podstawowe różnice pomiędzy tymi kategoriami sprzętu sprowadzają się do ich czułości na dźwięk, sposobu zasilania, odporności na czynniki zewnętrzne oraz ceny.

Mikrofon pojemnościowy to stały bywalec profesjonalnych studiów nagraniowych, zapewniający bardzo wysoką jakość dźwięku. Z technicznego punktu widzenia użytkownik musi jednak pokonać kilka zagwozdek w postaci konieczności jego zewnętrznego zasilania (przy pomocy tzw. zasilania Phantom, czyli fantomowego, oznaczanego także przy pomocy skrótu 48 V albo P48). Źródłem prądu dla takiego mikrofonu może być np. mikser, przedwzmacniacz albo interfejs audio. Spotykane są także egzemplarze z wbudowanymi interfejsami, które podłącza się bezpośrednio do komputera za pośrednictwem portu USB.

Ich pojemnościowe odpowiedniki charakteryzują się prostszą obsługą. Przede wszystkim, nie potrzebują zewnętrznego zasilania, co eliminuje konieczność zakupu dodatkowego sprzętu. Można podłączyć je bezpośrednio do komputera, a po instalacji odpowiedniego oprogramowania (choć niektóre z nich takowego nie wymagają) od razu rozpocząć nagrywanie. Oprócz tego są bardzo odporne na warunki zewnętrzne (wilgoć czy zanieczyszczenia) i świetnie nadają się do nagrywania domowego muzykowania. Z uwagi na swoją wytrzymałość są często spotykane na scenach podczas występów na żywo.

MIkrofon thomson

Do czego może się przydać mikrofon dynamiczny?

Choć w istocie każdym mikrofonem można nagrać dosłownie wszystko, efekt nie zawsze jest tak samo zadowalający. Mikrofon dynamiczny świetnie sprawdzi się podczas nagrywania śpiewu, a także instrumentarium małych zespołów. W związku z tym, że jest mniej podatny na głośne brzmienia niż jego pojemnościowy odpowiednik, przyda się również przy nagrywaniu gitary albo perkusji, nawet jeśli instrumenty wykonują głośne, agresywne partie. Ten rodzaj mikrofonu nie obciąży przesadnie domowego budżetu — już w cenie kilkuset złotych da się nabyć przyzwoity egzemplarz, który zaspokoi potrzeby artystyczne wielu muzyków. Wybrane egzemplarze mogą się sprawdzić nawet w czasie nagrywania podcastów albo streamowania. Nie ma tu jednoznacznych reguł, a wszystko zależy od tego, czy mikrofon dynamiczny do wokalu dobrze zarejestruje dany typ głosu.

Mikrofon dynamiczny hama

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu mikrofonów dynamicznych?

Jednym z podstawowych aspektów technicznych, który wymaga sprawdzenia, jest pasmo przenoszenia dźwięku, czyli zakres tych częstotliwości, które mogą być zarejestrowane przez dany sprzęt. Im szerszy ten parametr, tym bardziej naturalnie brzmi nagranie. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na tzw. efekt zbliżeniowy, czyli proximity. Polega on na zwiększeniu obecności tonów wysokich przy użytkowaniu mikrofonu z bliska. Przez niektórych artystów efekt ten jest wykorzystywany celowo, jednak w większości przypadków jest niepożądany — zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczynasz lub zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z nagrywaniem muzyki.

Zaleca się przetestowanie danego sprzętu przed zakupem albo posłuchanie materiałów audio, które zostały zarejestrowane przy pomocy interesującego cię modelu. Dzięki temu będzie można szacunkowo ocenić, czy spełnia on twoje potrzeby, a także, co najważniejsze, czy wpisuje się w styl uprawianej twórczości.

Przed dokonaniem zakupu najlepiej dokładnie sprawdzić sposób połączenia mikrofonu dynamicznego do komputera wraz z wymaganymi sterownikami lub dodatkowym oprogramowaniem. Takie środki ostrożności usprawnią użytkowanie np. bezprzewodowego mikrofonu dynamicznego, który zwykle wymaga zainstalowania aplikacji producenta na komputerze.

Mikrofon karaoke Thomson

W jakiej cenie i gdzie kupić mikrofon dynamiczny?

Dzięki upowszechnieniu technologii nagrywania audio najbardziej budżetowe egzemplarze tego sprzętu kosztują już od kilkudziesięciu złotych. Choć nie sprawdzą się dobrze przy nagrywaniu muzyki, spełnią swoją rolę przy uwiecznianiu amatorskich podcastów, pierwszych vlogów czy innego mało wymagającego technicznie rodzaju twórczości.

Choć, jak wspomniano powyżej, muzykę nagra nawet najtańszy mikrofon na rynku, z pewnością nie uchwyci on całej specyfiki brzmienia materiału. Oferta Empiku zawiera dużo propozycji mikrofonów dynamicznych ze wszystkich półek cenowych — na pewno znajdziesz w niej coś, co sprosta twoim wymaganiom.

Zestaw mikrofonów karaoke

Więcej sprzętowych polecajek znajdziesz w dziale Poradniki na Empik Pasje.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com