Dlaczego warto zainwestować w dysk zewnętrzny?
To bardzo dobre pytanie, zwłaszcza w kontekście przenoszenia coraz większej ilości danych do chmur, dostarczanych przez Google czy Apple. Jednak każdy prawdopodobnie doświadczył sytuacji, w których nie było możliwości skorzystania z chmury internetowej. Mogła być to prezentacja w szkole, wykład na uczelni albo konieczność szybkiego przekazania danych do innego wydziału tego samego biura. Przepustowość łącza internetowego w Polsce może pochwalić się przyzwoitymi statystykami prędkości pobierania danych (downloadu), jednak z wrzucaniem plików do Internetu nie jest już tak kolorowo. Właśnie na takie sytuacje jest pamięć zewnętrzna, która pozwala na uwolnienie się od ograniczeń wolnego kanału przesyłania (uploadu).
Dwa typy dysków zewnętrznych na rynku
Istnieją dwie technologie przechowywania danych na dyskach laptopów czy komputerów stacjonarnych – HDD oraz SSD.
HDD składa się z ruchomych, magnetycznych talerzy, napędzanych przy pomocy miniaturowego silnika emitującego niewielki hałas. Za umieszczanie i zmienianie informacji odpowiada specjalna głowica. Z racji, że rozwiązanie to zawiera dużo elementów ruchomych, ten typ dysku sytuuje się na drugim miejscu w porównaniu z SSD pod względem szybkości oraz awaryjności – ze względu na ruchome komponenty HDD jest bardziej podatne na uszkodzenia. Mimo to jego niekwestionowaną zaletą jest dostępność, niska cena oraz maksymalne dostępne rozmiary pamięci.
SSD jest oparty o inny schemat działania, który nie obejmuje żadnego mechanicznego ruchu. Informacje przekazywane są za pomocą tranzystorów na zasadzie pamięci półprzewodnikowej, dzięki czemu w dysku nieobecne są jakichkolwiek elementy ruchome. Wpływa to na codzienne użytkowanie, przede wszystkim w kontekście ich szybkości oraz pojemności – dyski SSD są znacznie wydajniejsze. Należy liczyć się jednak z faktem, iż ich ceny są wyższe w porównaniu z dyskami HDD.
Jaki dysk zewnętrzny kupić? Cechy, na które warto zwrócić uwagę
Kilka parametrów technologicznych ma ogromny wpływ na przydatność urządzenia w codziennym życiu zawodowym, a także podczas rozrywki w czasie wolnym. Przede wszystkim, należy upewnić się, że jest się w posiadaniu złącza, przy pomocy którego można podpiąć pamięć zewnętrzną do komputera, laptopa, telewizora czy innego rodzaju sprzętu. Większość egzemplarzy dysków zewnętrznych wykorzystuje popularny standard USB 3.0 lub 3.1, w który wyposażona jest przeważająca część komputerów osobistych. Oprócz tego, w niektórych sprzętach występuje np. standard Thunderbolt (komputery Apple) albo FireWire. Należy również zwrócić uwagę na pojemność, a także prędkość odczytu oraz zapisu informacji.
Szybkość zapisu i odczytu danych
Maksymalna szybkość przekazu i odczytu danych zależy od standardu połączenia, dlatego przed podjęciem decyzji warto sprawdzić jego rodzaj. USB 3.0 daje możliwość przesyłu z prędkością do 5 Gb/s, natomiast, USB 3.1 do 10 Gb/s. Kwestia ta jest istotna, szczególnie w przypadku dysków SSD, ponieważ wyższa szybkość przekazu danych zapewnia lepszą wydajność sprzętu.
Prędkość obrotowa dysków HDD
W przypadku dysków HDD wydajność zależy od prędkości obrotowej. Aktualna oferta producentów tego typu dysków zamyka się w dwóch ustalonych prędkościach obrotu: pierwsza z nich wynosi 5400 obrotów w czasie jednej minuty, druga zaś 7200. Niewątpliwie wybór drugiego wariantu pozytywnie wpłynie na szybkość pamięci zewnętrznej do laptopa czy komputera stacjonarnego.
Jaki kupić dysk zewnętrzny, aby wystarczyło pamięci?
Pamięć zewnętrzna w postaci dysku o pojemności do 400-500 GB jest zwykle zamiennikiem dla większej karty pamięci lub obszernego pendrive’a. Jeden dysk o takiej pojemności potrafi zastąpić kilka mniejszych nośników i pomieścić wszystkie istotne dla nas informacje w jednym, bezpiecznym miejscu.
Drugą, najbardziej praktyczną i uniwersalną opcją są pojemności 1-2 TB, które z powodzeniem pomieszczą kopie zapasowe naszego komputera, wielkogabarytowe biblioteki muzyczne i filmowe, a także duże zrzuty różnorodnych, obszernych danych.
Dyski o pojemności 3 TB i większej są zwykle stosowane przy zadaniach polegających na operowaniu plikami o bardzo dużej objętości. Mogą być to półprofesjonalne lub profesjonalne filmy do obróbki, lub renderowania, bezstratnie zapisane materiały z sesji nagraniowych czy duże ilości produkowanego software’u.
Bezprzewodowe dyski zewnętrzne jako alternatywa dla kabli
Coraz popularniejsze stają się nośniki Wi-Fi, które operują bezprzewodowym strumieniowaniem plików. Dysk Wi-Fi oraz komputer muszą być podłączone do tej samej sieci, aby sprawnie wymieniać się plikami. Choć rozwiązanie to jest wygodne, to jednak podlega pewnym ograniczeniom, na które producent nie ma wpływu. Przede wszystkim, szybkość jego działania jest uzależniona od sieci bezprzewodowej, do której jest aktualnie podłączony. Domowa sieć może w pełni wystarczyć na potrzeby szybkiego przesłania danych, czego nie można powiedzieć o części publicznych sieci internetowych. Jeśli planuje się wykonać część pracy poza domem, z wykorzystaniem sieci w restauracji czy na lotnisku, trzeba wziąć pod uwagę, że szybkość transferu danych może zostać znacznie ograniczona.
Jaki dysk zewnętrzny wybrać?
W naszej ofercie znajdziesz szerokie spektrum firm specjalizujących się w produkcji pamięci zewnętrznej. Dużą popularnością cieszą się budżetowe dyski Seagate oraz Adata, oferujące przyzwoity stosunek pojemności do ceny w segmencie SSD. Średnia półka cenowa (500-700 zł) jest bogata w oferty WG, LaCie oraz Seagate. W sekcji HDD ten przedział cenowy zapewni nam nawet do 6 TB pamięci, natomiast w przypadku SSD do 1-2 TB.
Burzliwy rozwój sposobów przechowywania danych nasycił rynek zarówno przystępnymi cenowo, jak i kosztownymi ofertami. Dlatego też przed zakupem zastanów się, do jakich potrzeb będziesz wykorzystywać dysk. Czy przechowasz na nim tylko kopie zapasowe systemu, a może będzie on twoją bieżącą stacją gromadzącą dokumenty, zdjęcia i filmy? Określenie swoich potrzeb niewątpliwie pozwoli ci uniknąć przepłacania i zakupu sprzętu, który ostatecznie okaże się zbędny.
Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock
Komentarze (0)