Żeby wynieść co nieco ze świata nauki, nie trzeba od razu łapać za akademickie rozważania najtęższych umysłów w swoich dziedzinach. Dużo bardziej przystępny przekaz proponują książki popularno-naukowe, które przy pomocy ciekawych, a często też zabawnych porównań, potrafią wdrożyć nas w zupełnie nową dziedzinę nauki. Z dnia na dzień możemy wciągnąć się w świat nowych technologii, filozofii, a nawet… statystyki.

 

Blog, czekolada i statystyka

Czytając książki popularno-naukowe naprawdę można śmiać się do rozpuku i wcale nie chodzi o to, żeby wyśmiać własną niewiedzę. Wiele tytułów poruszających tematy skomplikowane i trudne, ujmuje zaawansowane zagadnienia przy pomocy przystępnych nawiązań, np. do popkultury. Autorzy umiejętnie wydobywają te elementy swojej dziedziny, które są zabawne bądź ciekawe dla każdego z nas. To właśnie zrobiła Janina Bąk ze statystyką. Autorka „Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla” przedstawiła naukę, która większości z nas kojarzy się z ankietami, grupami badawczymi i wykresami kołowymi, w pełen humoru sposób. Przykład pana Messerliego z jej książki najlepiej obrazuje styl Janiny, która jest wykładowcą akademickim, ale też blogerką znaną jako Janina Daily. To właśnie na swojej stronie zaczęła w interesujący i humorystyczny sposób wyjaśniać statystyczne zagadnienia. Łączyła swoją dziedzinę z bieżącymi wydarzeniami, czym przykuwała uwagę coraz szerszej publiczności. Każdego dnia jesteśmy zasypywani różnego rodzaju statystkami, dlatego warto wiedzieć, jak odróżnić te wartościowe, od próby dostosowania rzeczywistości do określonego światopoglądu. W prawdzie spotkania w salonach promujace książkę zostały odwołane, ale Janina Bąk będzie gościem spotkania autorskiego... online! Rozmowa, którą poprowadzi dziennikarka Radia ZET Justyna Dżbik, odbędzie się 25 marca o godz. 18. A obejrzeć ją będzie można na Facebooku Empiku. W trakcie spotkania będzie można zadawać pytania pod streamingiem. Rozmowa będzie tłumaczona na język migowy. 

Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla? - Bąk Janina

Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla

 

Co kryje nasz mózg?

Innym naukowcem, który po mistrzowsku łączy użyteczną wiedzę z niezbadanymi jak dotąd pokładami humoru jest Leonard Mlodinow. Ten amerykański fizyk od lat publikuje interdyscyplinarne książki popularno-naukowe. Są wśród także pozycje napisane wraz z Stephenem Hawkingiem. Najnowszym dziełem uczonego jest „Nieświadomy mózg. Twoje prawdziwe ja kryje się głębiej, niż myślisz”, czyli pozycja poświęcona świadomości, ludzkiej naturze oraz sposobom, w jaki postrzegamy świat. Każdy nasz wybór, np. ten czy kupisz tę książkę czy nie, jest poparty całym szeregiem podświadomych doświadczeń, wspomnień, czy podprogowych przekazów. Zagłębiając się w wiedzę przekazaną przez autora, wiele sytuacji z naszej codzienności możemy zacząć widzieć zupełnie inaczej. Co ciekawe, Mlodinow ma też na swoim koncie scenariusze. Ten szanowany naukowiec jest odpowiedzialny za niektóre odcinki serialu „Star Trek: Następne pokolenie” oraz kultowego „MacGyvera”!

 

Nieświadomy mózg. Twoje prawdziwe ja kryje się głębiej, niż myślisz - Młodinow Leonard

Nieświadomy mózg. Twoje prawdziwe ja kryje się głębiej, niż myślisz

 

Poznać lepiej siebie i innych

Wymieniając najciekawsze książki popularno-naukowe nie można nie wspomnieć o bijącej rekordy popularności Christel Petitcollin – terapeutce, która na bazie swoich doświadczeń pomaga lepiej zrozumieć naturę wielu osób, które w pewnym sensie różnią się od pozostałych. W swojej debiutanckiej książce „Jak mniej myśleć” opisuje osoby o wyższym niż większość społeczeństwa poziomie wrażliwości, wyjaśniając jak postrzegają świat i relacje międzyludzkie. O Christel wspominamy także z powodu jej najnowszej książki, tym razem poświęconej manipulatorom. „Jak nie dać sobą manipulować” to sporej mierze historie ofiar manipulatorów, którzy wywierają silny wpływ na swoich bliskich, otoczenie w pracy, a nawet przypadkowych ludzi. Z najnowszego tytułu dowiemy się, jak wyzwolić się spod dominacji manipulatora oraz jak przeciwstawić się jego działaniom. Tytuł ukaże się 25 marca.

Jak nie dać sobą manipulować - Petitcollin Christel

Jak nie dać sobą manipulować

 

Sama wiedza, żaden kit

Tom Phillips to osobowość, która na pierwszy rzut oka jest pełna sprzeczności. Z jednej strony studiował na Cambridge archeologię, antropologię, historię i filozofię nauki, by potem zostać… komikiem. Brytyjczyk był też dziennikarzem, który wyróżniał się tym, że ponad wszystko cenił sobie fakty. Jego książki popularno-naukowe są wyjątkowo wciągające, nie brakuje w nich humoru, a do tego mają bardzo krzykliwe tytuły. Najpierw na liście bestsellerów znalazła się pozycja poświęcona ludzkości, zatytułowana „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”. Phillips opisuje w niej rozwój homo sapiens, który według autora był raczej pełen porażek niż spektakularnych sukcesów. Teraz wśród najchętniej kupowanych książek dominuje „Prawda. Krótka historia wciskania kitu”, w której autor dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat obiegu informacji, a raczej tego, jak wraz z rozwojem internetu rzetelne wiadomości przestały mieć znaczenie. Dzięki lekturze „Prawdy” możemy być zaskoczeni wieloma historycznymi faktami, które jak się okazuje, wcale na miano faktu nie zasługują.

Prawda. Krótka historia wciskania kitu - Phillips Tom

Prawda. Krótka historia wciskania kitu

 

Co było, jest i będzie

Chociaż ostatnia książka Yuvala Harariego pojawiła się na księgarnianych półkach w 2018 roku, dwa lata później izraelski filozof i historyk nadal okupuje czołówkę najchętniej kupowanych tytułów popularno-naukowych. Wszystkie trzy pozycje, czyli „Sapiens: od zwierząt do bogów”, „Homo deus: krótka historia jutra” oraz „21 lekcji na XXI wiek” to światowe bestsellery, w których autor wnikliwie analizuje wszystkie najważniejsze wydarzenia i ludzie zachowania, by na podstawie tej wiedzy stworzyć fascynującą wizję przyszłości naszego gatunku, a także przestrzec nas przed zagrożeniami, czyhającymi na nas obecnie. Olbrzymie grono czytelników Harari zawdzięcza niezwykłej rzetelności prowadzonych rozważań, rozbudowanym i celnym porównaniom, a także dozie humoru, która pojawia się nawet w trakcie opisywania najczarniejszych dziejów homo sapiens. Wielokrotnie nagradzane książki są świetnym źródłem przemyśleń dla każdego z nas, bez względu na wiek, poglądy czy wyznanie.

21 lekcji na XXI wiek

 

Szaleni innowatorzy

Melissa Schilling, autorka książki „Genialne umysły. Jak myślą seryjni wynalazcy”, rozpoczyna ją od pytania, co sprawia, że niektórzy z nas mają moc, talent bądź inne tajemnicze predyspozycje do tego, żeby zmienić świat? Jak wiemy już dzięki Janinie Bąk, nie chodzi wcale o czekoladę. Profesor Schilling, która sama zaliczana jest do grona innowatorów, doszukuje się wyjątkowości największych wynalazców w historii w… szaleństwie. Analizując takie wybitne postaci jak m.in. Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein, Nikola Tesla czy Steve Jobs – bada ich sposób myślenia, szuka podobieństw. Jednym z nich było np. izolowanie się od społeczeństwa. Może nie wszyscy wielcy wynalazcy byli totalnym odludkami, jednak samotność zdecydowanie pomagała im w pracy. To tylko jeden z przykładów, po więcej odsyłamy do „Genialnych umysłów”.

Genialne umysły. Jak myślą seryjni wynalazcy - Schilling Melissa A.

Genialne umysły. Jak myślą seryjni wynalazcy

 

Na luzie o przyszłości

Któż z nas nie słyszał o wizji buntu robotów, które w przyszłości mogą zapanować nad światem? Wizja przyszłości Kelly i Zacha Weinersmithów może nie jest tak przerażająca, ale jak to rzetelna książka popularno-naukowa, uwzględnia również czarne scenariusze. Na szczęście dzięki rysunkom Zacha, nawet niezbyt optymistyczne wizje są przedstawione z humorem i dystansem. I to właśnie te cechy wyróżniają „Jakoś wkrótce” na tle innych pozycji z tego gatunku. Książka to oparta na analizach, wywiadach z naukowcami oraz własnych obserwacjach wizja tego, co już niebawem czeka ludzkość. Czy wykorzystamy technologię tak, żeby uczynić nasze życie jeszcze bardziej wygodnym, a może sztuczna inteligencja przyczyni się do naszej zguby? O tym i wielu, wielu innych zagadnieniach związanych z nowymi technologiami możemy przeczytać już teraz w „Jakoś wkrótce”, a przy okazji uśmiechnąć się do zabawnych ilustracji.

Każda z wymienionych pozycji do doskonała okazja do poszerzenia swoich horyzontów, otwarcia się na jakiś nowy pogląd lub wciągnięcia w nieznaną dotąd dyscyplinę szerokiej gamy nauki. Do tego wszystko zaprezentowane w przystępnej formie, dzięki której nawet najbardziej zawiłe zagadnienia nie będą miały przed nami tajemnic.