Model diety BARF pierwszy raz został opisany przez australijskiego lekarza weterynarii Iana Billinghursta w książce „GiveYourDogaBone”. W miarę poznawania potrzeb zwierząt część zasad diety uległa modyfikacjom.

Czym NIE jest dieta BARF dla psa?

Dieta BARF nie jest przypadkową mieszanką elementów typu 1/3 mięsa, 1/3 warzyw i 1/3 ryżu. Nie jest to dieta, w której bez namysłu rzucamy gołe kości do gryzienia. Bardzo ostrożnie należy podchodzić też do wszystkich produktów, które reklamowane są jako gotowy BARF. Decydując się na tego typu surową karmę, musimy być pewni, co znajdziemy w środku produktu.

Dla kogo jest dieta BARF?

BARF jest dietą wymagającą wiedzy i pewnego zaangażowania. Wiąże się to z faktem, że dietę przygotowuje się samodzielnie. Opiekun odpowiada za kupno, obróbkę i przechowywanie surowców, a także uzupełnienie mieszanki o odpowiednie suplementy. Cała odpowiedzialności spoczywa na opiekunie, który sam decyduje się na ułożenie jadłospisu i dobranie suplementacji. Korzystając z pomocy specjalisty lub gotowych przepisów dla zdrowych psów, na pewno oszczędzamy trochę czasu i jesteśmy spokojniejsi o kwestie bilansowania przepisu.

 

Pies na diecie BARF. Zdrowe i naturalne jedzenie dla Twojego pupila Autor:Olejnik Małgorzata

 

Jakie psy mogą być na diecie BARF?

Jest to model, który pozwala nam na wielką elastyczność i dostosowywanie posiłków do potrzeb oraz stanu zdrowia zwierzęcia. Udział poszczególnych elementów miski może być zmieniany – wykluczane są mięsne kości, wprowadzana jest większa ilość warzyw, zmniejszany jest udział podrobów itd.

U zwierząt z problemami zdrowotnymi zwykle wykluczone są całkowicie kości, często sugerowane jest też korzystanie z gotowanego odpowiednika diety BARF, w którym mięso i podroby, podlegają krótkiej obróbce termicznej. Modyfikowane mogą być także podstawowe suplementy i ich dawki. W takich sytuacjach konieczne jest skonsultowanie domowej diety BARF dla psa ze specjalistą.

 

Miska dla Psa Kota Podwójna Metalowa Bufet 2x450ml PURLOV

 

Co się składa na dietę BARF?

Dieta BARF powinna być starannie skomponowanym i zbilanoswanym pokarmem. Oznacza to, że przygotowując posiłek dla psa, bazujemy na przepisie, który zawiera dokładne ilości produktów z konkretnie wskazanymi składnikami. Mięso jest określone co do gatunku i części tuszy, a przy suplementach widnieje dawkowanie oraz nazwa firmy.

Podstawowymi elementami surowej diety BARF dla psa są:

  • Mięso – mięso mięśniowe stanowi większość psiej miski. Wybieramy gatunki mięs, które zwierzę lubi i dobrze na nie reaguje. Jest to najdroższy element żywienia, więc wybór często uzależniony jest od możliwości finansowych opiekuna. Mięso kupujemy w tych samym miejscach, w których kupilibyśmy je dla siebie. Powinny być zatem jakości „human grade”. Dbamy o to, by wybierać dokładnie tę część mięsa, która widnieje w przepisie.
  • Mięsne kości – są zarezerwowane dla zwierząt, które spożywają surową dietę. Mięsne, czyli otoczone przynależnymi tkankami (mięsa, skóry, tłuszczu, tkanki łącznej). Stosowane są w BARF głównie jako źródło wapnia, ale też fosforu i innych mikroelementów. Nie każdy pies, nawet zdrowy, dobrze radzi sobie z rozdrabnianiem czy trawieniem kości, dlatego powinny być stosowane tylko przez doświadczonych opiekunów karmiących BARFem. Na początku swojej przygody z powodzeniem możemy z nich zrezygnować i zastąpić preparatem z suplementem wapnia. Całkowicie wykluczmy je u zwierząt chorych lub będących na diecie gotowanej.
  • Podroby, w tym wątroba – stanowią zdecydowaną mniejszość w porównaniu do mięsa. Są źródłem wielu makro- i mikroskładników. Zwykle wykorzystywane są serca, żołądki, a także wątroba, pełniąca funkcję m.in. suplementu witaminy A.
  • Warzywa i owoce – najczęściej korzystamy z marchwi, pietruszki, batata, dyni, ale także selera, cukinii czy ziemniaka. Nie są obowiązkowe, jednak stanowią ważny element miski. Niektóre psy ich nie lubią lub nie tolerują. Podawane są najczęściej po obróbce termicznej, w rozdrobnionej postaci. Owoce nie przekraczają zwykle 5% posiłku, podawane są m.in. borówki, maliny, banany, jabłka, arbuz.
  • Suplementy – stosowanie ich jest konieczne. Pozwalają na zbilansowanie mieszanki w taki sposób, by niczego w pokarmie nie brakowało. Ich wybór i dawka zależy od surowców stosowanych w diecie oraz indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

BARF suplementy:

  • wapń – suplement wapnia występuje w różnej formie. Pierwotnie podawany w kości, aktualnie bardzo wielu opiekunów zamiast nich korzysta z innych form suplementacji, jakimi są np. węglan wapnia, cytrynian wapnia. Służy to do utrzymania odpowiedniego stosunku wapnia i fosforu w diecie,
  • witamina E – antyoksydant,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia zwierzęcego – np. olej z łososia,
  • tran z wątroby dorsza – suplement witaminy D,
  • sól himalajska – źródło sodu i chloru,
  • drożdże browarnicze nieaktywne – źródło witamin z grupy B,
  • algi (Ascophyllum nodosum) – źródło jodu,
  • jajka/żółtko jajka – wartościowy element psiej diety, często nazywany „bombą witaminową”. W przypadku alergii na kurze jajka wykorzystać można jaja innych gatunków np. kacze, przepiórcze, gęsie.

 

Jak wprowadzić dietę BARF dla psa?

Dieta BARF nastawiona jest na różnorodność. Natomiast zwykle jej wprowadzenie zaczyna się od jednego gatunku mięsa i najważniejszych suplementów np. wapnia. Z uwagi na fakt, że psy różnie radzą sobie z zawartością tłuszczu w diecie, zaleca się, by pierwsze posiłki składały się głównie z chudego mięsa. Dopiero w kolejnych etapach wprowadzane są podroby i kolejne suplementy.

U psów rzadko zmienia się karmę z dnia na dzień. Wiele psów lepiej radzi sobie ze stopniowym przejściem na nowy rodzaj pokarmu i tak samo robimy w przypadku diety BARF. Często opiekunowie przejściowo decydują się na wersję gotowaną i dopiero później testują wersję surową. Przed zmianą diety zawsze warto skontrolować aktualny stan zdrowia zwierzęcia, na co składają się podstawowe badania krwi. W przypadku starszych zwierząt dobrą praktyką przed zmianą diety jest wykonanie badania USG czy badania moczu.

 

Holista Salt for B.A.R.F Sól do diety BARF dla psów i kotów 400g Marka:HolistaPets

 

BARF dla psa – przechowywanie pokarmu

Zwykle odbywa się poprzez mrożenie porcji w pojemniczkach do tego przeznaczonych. Takie rozwiązanie pozwala na przygotowywanie posiłków na wiele dni. Mrozić możemy całość mieszanki, czyli mięso, podroby i dodatki suplementów. Na odmrożenie posiłku w lodówce zwykle potrzebujemy kilkanaście godzin. W przypadku braku możliwości mrożenia lub wyjazdów, wielu opiekunów wykorzystuje proces wekowania. Należy pamiętać, że raz zamrożone surowe mięso, nie powinno być ponownie mrożone.

 

sól dla psa

 

Dieta BARF dla psa może być świetnym wyborem, o ile robimy to wszystko z głową. BARF czy też gotowany odpowiednik jest też często jednym rozwiązaniem, które może sprawdzić się u chorych pacjentów. Pozwala nam na ogromną elastyczność i tworzenia jadłospisów pod potrzeby danego pupila.

Więcej przydatnych porad znajdziecie w sekcji Żywienie psów.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock