Miski spowalniające jedzenie to miski zmodyfikowane w taki sposób, by utrudnić psu pobranie pokarmu i zwolnić tempo jedzenia. Zwykle naczynie posiada w środku widoczne wypustki różnego kształtu, rozmiaru i wysokości. Na rynku wyróżniamy dziesiątki rodzajów takich misek – płytkie, głębokie, z większymi otworami lub z mniejszymi. Możemy też kupić miskę z ruszającymi elementami, maty do lizania oraz zabawki przeznaczone do ukrycia smaczków.

Po miski spowalniające jedzenie sięgamy zwykle wtedy, gdy pies je zbyt szybko. Jej kształt sprawia, że zwierzę nie może pochłonąć karmy gwałtownie i dużymi porcjami. Zmusza ona zwierzę do wybierania lub wylizywania jedzenia z zakamarków. Ogranicza to sytuacje, podczas których pies połyka karmę bez gryzienia lub pobiera ją wraz z powietrzem. Zbyt szybkie jedzenie może prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, wymiotów lub nawet zadławienia. A zatem jak nauczy psa jeść powoli? By odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy najpierw dowiedzieć się, z czego wynika zbyt szybkie tempo jedzenia.

 

Miska Spowalniająca Jedzenie Dla Psa Slow Feeder 0,5L Oliwkowa
Miska Spowalniająca Jedzenie Dla Psa Slow Feeder 0,5L Oliwkowa Ragi
0/5
19,90 zł
Promocja
21,99 zł  najniższa cena

21,99 zł  cena regularna

 

 

Problem szybkiego jedzenia – skąd się bierze?

Zbyt szybkie jedzenie może mieć wiele przyczyn, od najprostszej, czyli smacznej karmy, przez problemy behawioralne aż po kwestie zdrowotne. Niezaspokojone potrzeby, zbyt mała ilość pokarmu czy konkurencja w dostępie do jedzenia mogą nasilać problem. Wówczas samo zastosowanie miski prawdopodobnie nie poprawi sytuacji. Zwierzę nadal może rzucać się na jedzenie, bardzo szybko rozpracować jej działanie lub przewracać czy gryźć miskę.

Czasem problem może nie być skomplikowany i wiązać się ze zmianą żywienia. Na przykład wtedy, gdy psu bardzo smakuje nowa karma – wówczas tempo jedzenia po jakimś czasie zwalnia. Należy również przyjrzeć się temu, czy wielkość i ilość krokietów jest odpowiednio dobrana do potrzeb pupila oraz, czy spełnia dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

Są sytuacje, w których problem staje się bardziej złożony. Może wiązać się z nieprzyjemnymi doświadczeniami psa albo bardzo dużym stresem. Zawsze warto zweryfikować stan zdrowia zwierzęcia i wykluczyć przyczyny zdrowotne. Do rozważenia pozostaje omówienie dotychczasowej diety z dietetykiem zwierzęcym. Złe dobranie miski spowalniającej jedzenie również możem być przyczyną zbyt szybkiego jedzenia  – zbyt trudny dostęp do pokarmu może frustrować zwierzę, nasilając problemy.

Dlaczego warto wprowadzić miskę spowalniającą jedzenie?

Zakup miski spowalniającej jedzenie może realnie poprawić sytuacje, w której pies połyka karmę bez gryzienia. Miska, mata węchowa oraz zabawki do wypełniania jedzeniem są elementami wzbogacającym środowisko i urozmaicającymi posiłek. Świetnie sprawdzą się jako dodatkowa aktywność dla zwierzęcia, pomagając w zaspokajaniu potrzeby tropienia czy zdobywania pożywienia. Wylizywanie pokarmu może być też elementem rozładowującym stres, a wyciągacie smaczków z zabawek świetnym ćwiczeniem stymulującym mózg.

 

 

Jaka miska spowalniająca jedzenie będzie najlepsza?

Podczas wyboru miski spowalniającej jedzenie dla psa musimy najpierw określić, jak funkcje ma ona pełnić, jaki rodzaj pokarmu będziemy do niej dawać oraz jaka jest budowa anatomiczna naszego psa i jego charakter.   

W przypadku zwierząt, u których chcemy uatrakcyjnić posiłek i wiemy, że dość szybko radzą sobie z rozpracowywaniem takich rzeczy, można sięgać po trudniejsze, bardziej skomplikowane miski. Na rynku dostępne są modele z wymiennymi akcesoriami, dzięki czemu można tworzyć nowe wyzwania dla pupila. Poziom trudności warto też modyfikować przez sposób rozmieszczania jedzenia. Jeśli zabawka na to pozwala, możemy schować ją na chwilę do zamrażalnika razem z zawartością, co znacznie wydłuży proces wydobywania karmy.

 

Miska spowalniająca jedzenie dla psa na suchą i mokrą karmę Marka:Zolux

 

Zastosowanie zbyt skomplikowanej miski spowalniającej jedzenie u psa lękliwego i szybko frustrującego się może tylko pogłębić problem. W tym przypadku zwierzę musi najpierw przekonać się, że poradzi sobie z zadaniem. Wybierzmy na początek proste w budowie miski, a jedzenie umieszczajmy tak, by zwierzę bez trudu je pozyskiwało. Dopiero na kolejnych  etapach możemy podnosić poprzeczkę.

Znaczenie będzie mieć również wielkość psiaka i jego kufy oraz jej budowa. U ras brachycefalicznych wysokie miski mogą nie zdać egzaminu. Jeśli zwierzę nie poradzi sobie z wydostawaniem jedzenia z jej zakamarków, stanie się bardziej nerwowe przy jedzeniu. Z drugiej strony psy o długich pyskach prawdopodobnie z łatwością zjedzą karmę z tego typu miski.

To, jakim rodzajem jedzenia karmimy zwierzaki, także ma znaczenie. Jedna miska zupełnie inaczej może się sprawdzać w przypadku karmy suchej i karmy mokrej. Warto zwrócić uwagę na wielkość krokieta oraz rozmiar przestrzeni w misce – tak, by nie blokowały się całkowicie w szczelinach i zwierzę miało możliwość ich wyciągnięcia.

 

DISTRICT70 Miska spowalniająca jedzenie, bambusowa, 21 cm, merenga

 

Warto korzystać z rozwiązań oferowanych dla naszych pupilów, które mogą wspomóc jego codzienne aktywności. Pamiętajmy tylko, by świadomie dobierać produkty do potrzeb zwierzęcia.

Korzystacie z miski spowalniającej jedzenie? Zauważyliście poprawę jedzenie u swojego psa? Dajcie znać w komentarzu! Więcej praktycznych porad znajdziecie w pasji Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock