Najlepsze sposoby na komary – jakie są metody walki z intruzem?

Walczyć z małymi krwiopijcami można na wiele sposobów. Najlepiej jest bronić dostępu do wnętrza domu – dzięki temu mieszkanie pozostanie bezpieczną strefą bez natrętnego towarzystwa. Bariery mogą być mechaniczne, fizyczne lub chemiczne – ich działanie opiera się na uniemożliwieniu lub zniechęceniu owadów do przekroczenia okna, lub drzwi.

Gdy komary dostaną się do pomieszczenia, trzeba z nimi walczyć bezpośrednio. Rozwiązaniem mogą się okazać m.in. owadobójcze lampy, lepy oraz innego rodzaju pułapki. Skuteczne są również środki ochrony osobistej, jak spreje czy specjalne plastry z olejkami eterycznymi – jednak ich używanie polecane jest szczególnie na zewnątrz.

Urządzenie elektro i wkłady na komary BROS, 10 szt.

 

Środki na komary do domu – czy są bezpieczne dla ludzi?

Małe, latające owady są szczególnie wrażliwe na pewnego rodzaju substancje chemiczne oraz związki zapachowe. Ich obecność w powietrzu wytworzy „barierę”, która zniechęci je do wlatywania do wnętrza domu. Taka metoda sprawdza się w momencie, gdy z jakiegoś powodu nie można blokować przestrzeni okiennej, na co latem wpływać może chociażby wybór jednego z urządzeń z rankingu klimatyzatorów przenośnych, które wymagają wystawienia za okno rury.

Jednym z popularniejszych metod odstraszania komarów, chcących wlecieć do nas przez okno, jest środek na komary do gniazdka. To małe urządzenie wytwarza substancje czynne o charakterze biobójczym lub olejki eteryczne, których woń odstrasza owady.

Najczęściej wykorzystują one DEET, czyli wyjątkowo skuteczny związek, który opracowany został z myślą o żołnierzach walczących w tropikach. Ma on charakter biobójczy, świetnie odstrasza. Ze względu na swą szkodliwość nie jest on dozwolony do użytku w pokojach dziecięcych czy blisko kobiet ciężarnych.

Jeżeli zależy ci na korzystaniu z elektrofumigatorów w obecności maluszka, postaw na zdrowsze rozwiązania – wkłady z olejkami eterycznymi lub substancjami bezzapachowymi, które będą zdecydowanie łagodniejsze niż DEET.

 

Chicco, Odstraszacz komarów do kontaktu, ultradźwiękowy, 0m+

 

Podobne działanie mają odstraszające komary patyczki i kadzidełka, które po zapaleniu tlą się i wydzielają specyficzne substancje, jak na przykład aromat geraniowy, a także delikatny dym, którego nie lubią praktycznie żadne owady. Można je rozwiesić w niemalże całym mieszkaniu, jednak ponownie, tak jak w przypadku wtyczek do kontaktu posiadających szkodliwe związki, należy zwrócić szczególną uwagę na skład produktu, który ma zawisnąć w pokoju dziecięcym lub tam, gdzie przebywa kobieta ciężarna.

Ultradźwięki – niewidzialne fale dźwiękowe, których nie cierpią komarzyce

Zastosowanie urządzenia generującego ultradźwięki to bezpieczny sposób na komary, który nie powoduje unoszenia się w powietrzu związków chemicznych czy zapachów, a jedynie wytwarza wokół niewidoczne i niesłyszalne dla ludzi pole, z którego owady czym prędzej uciekają. Dzięki temu możesz ochronić pomieszczenie w czymś, co wyobrazić sobie można jako ogromną bańkę.

Ultradźwięki są zazwyczaj nieszkodliwe dla dzieci i zwierząt domowych, choć te mogą usłyszeć częstotliwości, których dorosły człowiek nie dostrzeże.

 

Moskitiera na okno tesa Comfort 1,2 x 2,4m czarna

 

Ekologiczna, bezpieczna, niezwykle skuteczna – siatka na okna i drzwi

Najbardziej skuteczną barierą w walce z nadlatującymi komarami będzie ta mechaniczna, nieprzepuszczająca żadnych owadów do wnętrza domu. Nie będziesz musiał się martwić ich zwalczaniem, jeśli w ogóle nie pojawią się we wnętrzu! To opcja korzystna ze względów ekonomicznych i ekologicznych – odpowiednio utrzymywana siatka będzie ci służyć przez wiele lat, a więc nie trzeba kupować nowej, ani wyrzucać starej. Pozwoli ci także ograniczyć konieczność używania chemii, która nie zawsze pozostaje dla organizmu obojętna.

Moskitiera, bo o niej mowa, może być wykonana z materiałów poliestrowych lub włókien aluminiowych oraz różnić się grubością oczek. Do mieszkań, w których obecne są zwierzątka domowe, poleca się szczególnie wersję z metalową siatką, gdyż jest ona wytrzymalsza i mniej podatna na zadrapania, przerwania itp.

 

Moskitiera na Drzwi Owady Komary Mocna 9 Magnesów Iso Trade

 

Można zamontować ją na oknach (to najpopularniejsza opcja) lub drzwiach – wejściowych lub balkonowych. Metod montażu i sposobów składania osiatkowania jest naprawdę dużo, każdy będzie więc w stanie wybrać odpowiednie rozwiązanie dla siebie. Dla przykładu – są na rynku dostępne moskitiery, które można zwijać niczym rolety na okno. To eleganckie i schludne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz demontować całej konstrukcji po zakończeniu sezonu.

Siatka, która znajduje się w otworze drzwiowym, ze względu na przeznaczenie powinna dawać możliwość bezproblemowego przejścia przez nią tak jak przez drzwi. Może być ona więc dzielona na pół i przyłączana za pomocą magnesów lub włożona w specjalną ramę na zawiasach, którą można odchylić.

Gdy zawiodą już metody obrony, pora na atak – jak działają lampy owadobójcze?

To niepozorne urządzenie jest w stanie skutecznie rozprawić się z irytującymi owadami, których obecność uprzykrza życie w sezonie letnim. Jego działanie opiera się na emisji światła przyciągającego owady do siebie (tak jak ćmy lecą do światła), najczęściej jest to zakres UV. Następnie wlatujące komary lub inni nieproszeni goście są rażeni prądem o wysokim napięciu lub wciągani wentylatorem do specjalnego pojemnika, który je wysusza.

Lampa na komary do domu jest bezpieczna, ponieważ żarówka generująca promieniowanie UV jest zabudowana ażurowanym kloszem, przepuszczalnym dla owadów, ale ograniczającym świecenie urządzenia na zewnątrz. Wiele z dostępnych modeli posiada również opcję latarki, więc można je traktować jako dodatkowe źródło światła.

 

Lampa owadobójcza UV XXL LTC na komary muchy ćmy

 

Co odstrasza komary – domowe sposoby, które cię nie zawiodą!

Jeśli stawiasz na tradycyjne metody, używane od lat, gdy nie było jeszcze dostępu do zaawansowanych rozwiązań, zainteresować powinny cię te domowe sposoby:

  • kominek z olejkami eterycznymi – wcześniej wspomniany olejek geraniowy, czy chociażby goździkowy, paczulowy i tymiankowy doskonale radzą sobie z odstraszaniem niechcianych gości;

  • skórka cytryny – komary nie przepadają za zapachem cytrusów. Jeśli umieścisz skórkę blisko źródła ciepła, np. świeczki, to rozchodząca się woń zniechęci owady do wlatywania przez okno;

  • specyficzne rośliny na parapecie – takie jak kocimiętka, mięta, pelargonia czy lawenda również działają odstraszająco na komary.

Metody na zwalczanie komarów - podsumowanie

Wiesz już, co skutecznie odstrasza komary lub zabija te już obecne we wnętrzu domu. Najlepiej sprawdzają się moskitiery, które nie przepuszczają większych i drobnych owadów – są one również ekonomiczne, gdyż raz kupione mogą służyć przez lata. Gdy jednak nie chcesz przysłaniać widoku z okna, szukaj ochrony w preparatach zapachowych (w składzie: olejek eteryczny) lub posiadających czynne substancje, takie jak DEET czy ikarydyna. Musisz pamiętać jednak, by nie korzystać z nich w towarzystwie małych dzieci oraz wietrzyć pomieszczenie po zakończeniu użytkowania. Jesteście gotowi na walkę z kąsającymi intruzami? Świetnie, zatem – do dzieła!

Więcej porad znajdziesz w dziale Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock