Moskitiera – co to jest i jak działa? 

Moskitiera to nic innego jak gęsto utkana siatka na okno, drzwi lub w formie namiotu, chroniąca mieszkanie przed wlatywaniem różnych owadów. Może ona występować w wersji wykonanej z materiału lub włókien metalowych oraz w wielu wariantach mocowania. Stanowi ona naturalną barierę przeciw komarom, muchom, ćmom czy osom, nie zabijając ich, ani nie szkodząc przyrodzie. To funkcjonalna alternatywa dla chemicznych preparatów czy urządzeń podłączanych do prądu.

Montaż zazwyczaj nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu czy umiejętności i zwykle jest bardzo łatwy. Wielu producentów oferuje także wygodne siatki z możliwością docięcia, dzięki czemu bez problemu można dopasować ich wielkość do otworu okna czy drzwi.

Moskitiera na okna lub drzwi balkonowe – kiedy jest niezbędna? 

Jeżeli stawia się na naturalne i bezpieczne rozwiązania, a przy tym nie korzysta z polecanych klimatyzatorów przenośnych, wymagających odprowadzania ciepłego powietrza wystawianą za okno rurą, to zamiast środków owadobójczych warto wybrać siatkę zabezpieczającą przed przedostawaniem się komarów. Zapobieganie jest dużo bardziej skuteczn, niż świeczki zapachowe, specjalne wtyczki generujące związki chemiczne czy częstotliwości. Przy tym nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje, a sama moskitiera może być używana wielokrotnie, nie tylko przez jeden sezon. To najbardziej ekologiczne i neutralne dla przyrody rozwiązanie, oczywiście jeżeli dba się o siatkę i korzysta z niej przez lata. 

 

Moskitiera okienna ISO TRADE, + taśma, biała, 130x150 cm

 

Ochronna siatka na owady – na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

Przede wszystkim warto dobrać odpowiedni rozmiar pod wybrane miejsce montażu. Można wybrać moskitierę dopasowaną do danej wielkości okien czy drzwi, bądź taką z możliwością docięcia we własnym zakresie. To samo tyczy się kształtu osiatkowania. Najpopularniejsze są te prostokątne. Dla podróżnych zaś, którzy zamierzają spać w tropikach, polecane są moskitiery w formie namiotu lub baldachimu, montowanego nad miejscem odpoczynku.

Dla właścicieli zwierząt domowych oraz rodziców małych dzieci rekomendowane są szczególnie siatki wykonane z włókien aluminiowych, które nie są tak podatne na rozdarcie, jak te z włókien poliestrowych.

Rodzaje moskitier dostępnych na rynku 

Wybór kształtów, rozmiarów, a nawet kolorów jest obecnie dość szeroki. Dostępne są m.in.:

  • moskitiery drzwiowe – z racji tego, że umieszczane są one w drzwiach, muszą umożliwiać swobodne przemieszczanie się. Zazwyczaj przejście znajduje się po środku materiału, dlatego po obu częściach znajdują się magnesy, które łącza moskitierę, skutecznie chroniąc przed nieproszonymi gośćmi. Ten rodzaj można zastosować nie tylko w drzwiach wejściowych, ale także balkonowych.

 

Moskitiera na drzwi PERVOI, 100x215cm

 

  • moskitiery okienne – najczęściej wybierany rodzaj osiatkowania, chroniący przed wlatywaniem owadów do mieszkań. Zwykle montowane są po zewnętrznej stronie okna. Nie przysłaniają widoku i nie muszą mieć możliwości otwierania. Dobrze zamontowane, np. przyklejone na rzep lub rozwijane jak roleta, powinny sprawdzać się w letnie dnie i wieczory, chroniąc przed ukąszeniami.
  • moskitiery na okna dachowe – tutaj montaż zazwyczaj odbywa się po stronie wewnętrznej okna, obejmując całą wnękę okienną. Dostępne na rynku moskitiery montowane są często na samoprzylepne plastry lub w formie sztywnej ramki. Muszą one jednak umożliwiać dostęp do klamki oraz uchylanie okna w dość dużym zakresie. Zazwyczaj pomocne są tutaj specjalne zameczki, po których rozpięciu bez problemu można włożyć rękę do środka lub specjalne prowadnice w ramce, dające możliwość szybkiego zwijania zabezpieczenia.

 

Moskitiera plisowana okienna MWGROUP, czarna, 160x80 cm

 

  • ogrodowe – sprawdzają się w ogrodzie czy na działce. By pozbyć się towarzystwa natrętnych os, komarów, bąków i much, warto zakupić siatkę ochronną na altankę, w formie namiotu lub parasola.
  • baldachimy nad łóżko – opcja przydatna szczególnie dla osób, które nie są przekonane do widoku siatek zasłaniających okna i drzwi. Ta opcja prezentuje się wyjątkowo elegancko i praktycznie – chroni śpiących domowników przed ugryzieniem lub irytującymi dźwiękami latających koło głowy owadów. W tego typu zabezpieczenie warto zainwestować szczególnie wtedy, gdy planuje się wycieczkę w tropiki.

Ze względu na rodzaj montażu wyróżniamy następujące moskitiery: 

  • roletowe – to wyjątkowo estetyczne rozwiązanie, które umożliwia łatwe i szybkie zwinięcie siatki do skrzynki, przypominającej tę od rolet chroniących przed słońcem. Jest nieco droższa, jednak nie wymaga demontażu po zakończonym sezonie.
  • harmonijkowe – specjalny rodzaj stelażu umożliwia zwinięcie siatki w harmonijkę. Jest to estetyczne i praktyczne rozwiązanie, które nie blokuje przejścia w drzwiach czy widoku z okien w ciągu dnia.
  • ramkowe – wmontowywane są w specjalną, aluminiową ramkę, wkręcaną lub przyklejaną do drzwi, okien, czy ściany. Sprawdzają się szczególnie przy oknach połaciowych – dzięki usztywnieniu moskitiera nie wisi i zachowuje odpowiedni kształt.
  • magnetyczne – prosty mechanizm łączenia dwóch siatek ze sobą. Umożliwia swobodne przechodzenie, dlatego to rozwiązanie jest szczególnie polecane do drzwi balkonowych.

 

Moskitiera siatka magnetyczna na drzwi 160*230cm

 

  • na rzep – prawdopodobnie najprostsza forma montażu. Rzepy przyklejane są do ramy okiennic lub drzwi w taki sposób, by łączyły się równo z tymi doszytymi na siatce. Całość można ściągać po zakończeniu użytkowania, a sam materiał zazwyczaj nadaje się do delikatnego prania czy czyszczenia ręcznego.
  • na zawiasach – moskitiera działa dokładnie tak, jak drzwi. Dzięki montowanym zawiasom można ją uchylać i zamykać bez problemu, a stałe napięcie wymuszone przez sztywną ramę sprawia, że całość prezentuje się schludnie.

Porządna moskitiera zapewni ci bezpieczeństwo i komfort w domu, ogrodzie czy podczas dalekich podróży. Warto więc zamontować ją u siebie, by pozbyć się wlatujących do domu owadów. Sprawdź naszą ofertę i zabezpiecz swoje okna oraz drzwi.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock