W jaki sposób działa lampa owadobójcza?

Być może niektórzy czytelnicy doświadczyli działania tego urządzenia w miejscach handlowych, takich jak sklepy spożywcze. Charakterystycznym efektem towarzyszącym włączonej lampie na owady jest emisja światła przez lampę UV-A. Ma ona głęboki niebieski lub fioletowy kolor i skutecznie przyciąga małe latające stworzenia. Główną zaletą sprzętu jest fakt, że lampa na komary emitująca promienie ultrafioletowe typu A jest obojętna dla człowieka również dla alergików. Jednak stanowi bardzo kuszący obiekt obserwacji dla owadów, które chmarami zlatują się w jej wnętrze.

Na rynku istnieją 3 rodzaje lamp przeciw owadom:

  • fluorescencyjne,
  • LED.

Pierwsze z wymienionych charakteryzują się wyższą skutecznością działania, natomiast wyposażone w lampy LED pobierają znikome ilości prądu elektrycznego.

Lampa owadobójcza domowa

Sposób zasilania urządzeń na owady

Urządzenia, które eliminują irytujące insekty latające, można podzielić na różne kategorie. Pierwszy z nich to sposób zasilania lamp, który dla wielu użytkowników ma kluczowe znaczenie ze względu na specyficzne miejsce użytkowania lub brak dostępu do zasilania sieciowego. W tej grupie urządzeń wyróżnia się lampy:

  • bateryjne,
  • akumulatorowe,
  • podłączane bezpośrednio do gniazdka,
  • sieciowe na kablu.

Najczęściej lampa owadobójcza na zewnątrz zasilana jest przy pomocy baterii, przez brak konieczności ciągnięcia instalacji na długich odległościach. Sprawdza się przy huśtawkach, na tarasie, czy blisko miejsc, gdzie najczęściej przebywają członkowie rodziny.

Rodzaj środka eliminującego owady latające

Druga kategoria podziału to rodzaj zastosowanego wkładu. Na rynku obecną są rozwiązania bazujące na:

  • wkładzie rażącym,
  • wiatraku zasysającym,
  • wkładzie lepowym.

Lampy UV-A wyposażone w siatki rażące to najczęściej wykorzystywane modele nie tylko w miejscach publicznych, ale też zaciszu domowym. Charakteryzują się stosunkowo niewielką mocą (od kilku do kilkudziesięciu wat) i jednocześnie wysokim napięciem akcesorium eliminującego owady (1500-2000 V). Ilość voltów ma spore znaczenie, ponieważ niższe wartości mogą powodować, że większe owady nie będą eliminowane, a samo urządzenie pod sporym obciążeniem będzie miało przerwy w działaniu. Zaleca się stosowanie modeli o napięciu przekraczającym 1500 V.

Nieco bardziej estetycznym rozwiązaniem jest lampa UV na komary z wiatrakiem. Światło zwabia owady w jej pobliże, a zaokrąglone łopatki wiatraka zasysają je do środka. Jest to rozwiązanie umożliwiające wypuszczanie na zewnątrz zebranych w środku owadów, bo wiatrak nie ma możliwości ich wyeliminować na takiej zasadzie jak wysokie napięcie.

Innym typem urządzenia jest lampa owadobójcza z wkładem lepowym. Przy pomocy promieni ultrafioletowych zwabia komary i inne insekty latające do środka, a lep powoduje ich trwałe przyklejenie i unieruchomienie. Co istotne, nie zużywają one wiele energii elektrycznej, jednak wkłady należy co jakiś czas wymieniać.

Lampa owadobójcza na komary

Jaka lampa owadobójcza sprawdzi się w domu, a jaka na zewnątrz?

Praktycznie każdy z opisywanych wyżej typów sprawdzi się w zaciszu domowym, ponieważ nie stanowi zagrożenia dla domowników i nie emituje szkodliwych substancji. Dla zupełnej pewności urządzenia elektryczne można ustawiać w miejscach niedostępnych dla dzieci. Akcesoria wiatrakowe nie stanowią zagrożenia, ponieważ posiadają z reguły czujniki dotyku, które wyłączają śmigła. Sama ich konstrukcja jest również bezpieczna ze względu na zaokrąglone kształty.

Z kolei na zewnątrz (na taras lub do ogrodu) sprawdzi się model o sporej mocy. Warunkuje to nie tylko większa liczba owadów, ale też natężenie światła dziennego i przestrzeń, w jakiej będzie zainstalowany sprzęt. Lampa przeciw komarom używana na zewnątrz musi charakteryzować się wytrzymałą i wodoszczelną konstrukcją. Jeżeli będzie zainstalowana w jednym konkretnym miejscu można pokusić się o egzemplarz sieciowy i pociągnięcie odpowiedniego zasilania w miejsce jej montażu. W innym wypadku dobrym rozwiązaniem będą egzemplarze akumulatorowe.

Propozycje ciekawych lamp owadobójczych – przegląd modeli

Lampa owadobójcza BASEUS Mosquito Killing Lamp

Model działający na zasadzie emisji światła, imitowania temperatury ciała człowieka i zasysającego wiatraka. Jeżeli nie wiesz, jaka lampa owadobójcza sprawdzi się w domu, a nawet przy biurku, ten produkt będzie odpowiedni. Jest niezwykle cichy i działa po podpięciu pod uniwersalne złącza zasilające np. ładowarka do telefonu lub USB w komputerze.

Baseus lampa domowa

Elektryczna lampa owadobójcza Led GRUNDIG

Prezentowane urządzenie działa po podłączeniu do sieci elektrycznej. Ma możliwość ustawienia na dowolnym meblu - może też służyć jako zewnętrzna lampa wisząca. Nie wydziela substancji chemicznych, ani zapachów, co pozwala na jej użytkowanie również w domu. Owady są unieszkodliwiane przez siatkę podłączoną do prądu elektrycznego. Akcesorium warto umieszczać z dala od innych źródeł światła.

Lampa owadobójcza grundig

Lampa owadobójcza NOVEEN IKN18 IPX4, 18 W

Jest to bardzo wysokiej jakości produkt przeznaczony do wnętrz, jak i na zewnątrz budynków. Biorąc pod uwagę wysoką klasę odporności na wodę (IPX4) świetnie sprawdzi się, jako lampa ogrodowa na komary. Zasilana prądem sieciowym generuje napięcie wyjściowe na poziomie 1700-1800 V. Jest więc odpowiednia dla większych owadów latających i bardzo skutecznie je eliminuje. Sprawdza się na obszarze do 100 m2.

Lampa owadobójcza ogrodowa

Opisywane powyżej produkty to tylko niektóre z dostępnych na rynku świetnych propozycji lamp UV na owady. Można za ich pomocą skutecznie obronić się przed komarami i innego typu insektami latającymi, jak np. muszki i osy. Dzięki temu odpoczynek w ogrodzie, altanie lub tarasie będzie bardzo przyjemny, bez konieczności spryskiwania ciała aerozolami.

Więcej podobnych poradników znajdziesz na Empik Pasje

Źródło zdjęcia: shutterstock.com