Najskuteczniejsza broń przeciw wolnym rodnikom, bardzo dobra w ujędrnianiu i wygładzaniu oraz niezastąpiona w rozświetlaniu. Mowa o witaminie C inaczej nazywanej kwasem askorbinowym. Odmładza, chroni i regeneruje - tak właśnie działa na skórę, a to dopiero początek zalet tej witaminy. Stosowana w kremach, maseczkach i ampułkach jako jedna z nielicznych ma udowodnione i potwierdzone badaniami działanie odmładzające. Dlatego warto o niej pomyśleć, a potem przeprowadzić wiosenną kurację regenerującą z witaminą C w roli głównej.

Dermofuture Precision, kuracja z witaminą C regenerująca, 20 ml - Dermofuture Precision
Dermofuture Precision, kuracja z witaminą C regenerująca, 20 ml 

 

Co nam daje witamina C?

To świetny antyutleniacz. Chroni komórki skóry i całego organizmu przed wolnymi rodnikami, które szczególnie licznie atakują nas w miejskim smogu, w słońcu i w codziennym stresie. Poza tym uszczelnia i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, rozjaśnia przebarwienia hamując nadmierną produkcję pigmentu i działa na nasze włókna kolagenowe jak dobre paliwo nakręcając ich produkcję i regenerację. Stąd efekt odmładzający.

Lumene, Valo, krem rozświetlający z witaminą C, 50 ml - Lumene
Lumene, Valo, krem rozświetlający z witaminą C, 50 ml 

 

Gdzie jest najwięcej witaminy C?


W czarnych porzeczkach, papryce czerwonej, natce pietruszki i cytrusach. Musimy jeść jej jak najwięcej, bo niestety sami nie produkujemy kwasu askorbinowego. A kiedy brakuje go w diecie, efekty awitaminozy są natychmiastowe i jako pierwsza cierpi na tym skóra. Staje się bardzo wrażliwa, podatna na infekcje, drobne naczynka krwionośne pękają i tak można jeszcze długo wymieniać. Ale zamiast straszyć, lepiej po prostu zjadać więcej pomarańczy i włączyć witaminę do pielęgnacji cery. To ważne właśnie teraz wiosną, kiedy słońce mocno świeci, a smog nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. W takich warunkach zmęczona zimą cera wpada w szpony stresu oksydacyjnego, czyli innymi słowy jest atakowana i niszczona przez wolne rodniki. Efekt takiego ataku jest poważny, a skutki to fotostarzenie, zmarszczki, przebarwienia i stany zapalne.


Wyciskarka do cytrusów CONCEPT CE-3520, srebrna, 160 W 


Witamina C dla cery naczynkowej i dojrzałej

Kwas askorbinowy to też ratunek dla nadwrażliwych cer i remedium na naczynka – uszczelnia je, sprawia że są trwalsze i nie pękają. Witamina C powinna być i składnikiem naszej diety i składnikiem kremów do twarzy dla osób z wrażliwą, zaczerwienioną cerą.

Z kolei lekarze medycyny estetycznej polecają kurację witaminową wszystkim pacjentom po zabiegach laserowego odmładzania cery. Nic innego tak dobrze nie wspiera odnowy włókien kolagenu, dlatego pomoc witaminy C w codziennej pielęgnacji cery jest bezcenna. Jednak nie każda witamina dodana do kremu ma tę samą moc. Najlepiej wybierać formuły, w których zawartość C jest dokładnie oznaczona procentowo. Poza tym warto się upewnić czy ten składnik jest zamknięty w odpowiednim nośniku, na przykład mikrocząsteczce która otwiera się dopiero w skórze. Kwas askorbinowy dodany do kremu bez zabezpieczenia i w bardzo małych ilościach może się nie sprawdzić.

Celia, Witamina C, wygładzające serum przeciwzmarszczkowe 45+ na dzień i noc, 15 ml - Celia
Celia, Witamina C, wygładzające serum przeciwzmarszczkowe 45+ na dzień i noc, 15 ml 

 

Kosmetyki z witaminą C – zdrowa kuracja dla wszystkich
 

Witamina C w dużych dawkach zwykle znajduje się w lekkich formułach kosmetyków. Często ma postać ampułek. Szczelnie zamknięte i przeznaczone do jednorazowego użytku fiolki, zawierają duże dawki cennej witaminy w czystej postaci. Można wybrać inną, nietypową formę - proszek, w tej postaci to po prostu również czysta witamina C, która dopiero po zmieszaniu z kremem zaczyna działać.

Są też kosmetyki specjalne, jak serum z bardzo wysoką, bo aż 30 proc. dawką witaminy, które rozjaśnia przebarwienia i radzi sobie ze zmianami trądzikowymi. Rozpoczynając kurację, warto zastąpić nim codzienne serum i wklepywać pod krem przez minimum cztery tygodnie. Sprawdź na przykład serum Dermofuture Precision, kuracja z witaminą C.


It's Skin, Power 10 Formula VC Effector, rozświetlające serum z witaminą C, 30 ml 
 

Można też wybrać bogatszą konsystencję skoncentrowanej emulsji, która zawiera witaminę C w dawce 10 proc. do stosowania w codziennej kuracji (sprawdź Clinique, Fresh Pressed, Daily Booster rozjaśniająca emulsja z czystą witaminą C). Należy jej używać dokładnie tak jak serum, stosować przez kilka tygodni i dodatkowo wklepywać krem. W tym ostatnim, zawartość witaminy C jest najmniejsza, więc tym bardziej warto wybierać kosmetyk, który zamyka ją w aktywnych cząsteczkach albo zamiast kwasu askorbinowego ma w składzie inną, bardziej stabilną i trwalszą witaminę. Może to być tetraizopalmitynian askorbylu, który znajdziesz w kremie It’s Skin, Power 10 Formula One Shot VC Cream. W tej postaci nawet niewielka ilość składnika daje szybki efekt rozświetlenia.

It's Skin, Power 10 Formula One Shot VC Cream, rozświetlający krem do twarzy z witaminą C, 35 ml - It's Skin
It’s Skin, Power 10 Formula One Shot VC Cream

 

Podobnie zadziałają maseczki z witaminą C, stosowane raz w tygodniu uzupełnią kurację i delikatnie wygładzą naskórek zastępując peeling. Dobrym pomysłem jest maseczka algowa, która wymaga zmieszania proszku z żelem aktywującym i nałożenia go na twarz, szyję i dekolt. Sprawdź jednorazową maseczkę w saszetce Lynia, maska algowa peel-off w żelu z witaminą C.