Spis treści:

  1. Termin ważności perfum
  2. Przechowywanie perfum – na co uważać?
  3. Perfumy w lodówce – czy to dobry pomysł?
  4. Jak prawidłowo przechowywać perfumy?

Pewnie nie każdy zastanawiał się kiedykolwiek, czy perfumy mogą się zepsuć. Z góry zakładamy, że… raczej nie. Jednak zarówno ekskluzywne perfumy, jak i nieco mniej trwała woda toaletowa czy woda perfumowana mają datę ważności. Przeterminowane perfumy, które są zepsute, zostawiają ciemne plamy na skórze i ubraniach, zapach bywa zmieniony i staje się np. kwaśny, a w najlepszym przypadku jest po prostu mniej intensywny. Wszystko to powinno wzbudzić naszą czujność, by bliżej przyjrzeć się zawartości flakonu i ewentualnie, z żalem, pozbyć się go.


Warto wiedzieć...

Używanie przeterminowanych perfum może skończyć się nieestetycznymi plamami na skórze i ubraniach, uczuleniem oraz mało przyjemnym zapachem.


Na szczęście można tego uniknąć. Wystarczy wiedzieć, jak prawidłowo przechowywać perfumy, by przedłużyć ich żywotność.

Termin ważności perfum

Czy perfumy mają termin ważności? Tak, jak wszystkie inne kosmetyki, również zapachy posiadają taką datę. Wart wiedzieć, jak ją sprawdzić i czego szukać na opakowaniu. Powinny interesować nas dwie informacje: znak PAO oraz Exp. Pierwszy, czyli PAO to symbol otwartego słoiczka, na którym widnieje liczba i litera, np. 12M (M – miesiąc, Y – lata).

 

Woda toaletowa Acqua di Gio  pour Homme Giorgio Armani

 

Oznacza to, że kosmetyk można używać przez 12 miesięcy od momentu otwarcia. Natomiast Exp. opatrzony datą to konkretny termin ważności perfum, czyli informacja, mówiąca o tym, jak długo można przechowywać perfumy i korzystać z nich bez względu na to, kiedy zostały otwarte. Perfum najczęściej można używać przez 2-3 lata od momentu ich otwarcia.  


Warto wiedzieć...

Symbol PAO to nie termin ważności perfum.

PAO informuje przez jaki czas od pierwszego otwarcia flakonu można bezpiecznie korzystać z perfum. Natomiast Exp. wraz z datą to konkretny termin ważności perfum.


Symbol PAO oraz Exp. nie zawsze są podane na flakonie, który często stanowi małe dzieło sztuki, zdobiące toaletkę. Ale już informacje te muszą być podane na tekturowym pudełeczku. Dobrze jest więc dokładnie je obejrzeć przed wyrzuceniem i sprawdzić  termin ważności perfum. Nie martw się, jeśli o tym zapomnisz. Na każdym flakonie znajduje się kod. Na specjalnych stronach internetowych można wpisać go wraz z nazwą marki perfum, by odszukać ich datę ważności.

 

Woda toaletowa Daisy Dream Marc Jacobs

 

Przechowywanie perfum – na co uważać?

Zanim napiszemy, jak prawidłowo przechowywać perfumy, powiedzmy kilka słów na temat tego, co może szkodzić zapachom zamkniętym w butelce. Trzeba bowiem uważać na:

  • promienie słoneczne,
  • sztuczne oświetlenie,
  • dużą wilgotność,
  • powietrze,
  • zbyt wysokie i niskie temperatury,
  • duże wahania temperatur.

W związku z tym nie najlepszym pomysłem jest trzymanie perfum na półce tuż przy oknie i grzejniku oraz w łazience, zwłaszcza jeśli często są w niej brane gorące kąpieli, po których całe pomieszczenie wypełnia się parą. A co z przechowywaniem perfum w lodówce? Warto bliżej przyjrzeć się tej bardzo popularnej poradzie.  

 

Woda perfumowana Jimmy Choo

 

Perfumy w lodówce – czy to dobry pomysł?

Jest wielu zwolenników trzymania perfum w lodówce. Rzeczywiście to dobry pomysł, ponieważ przechowywanie ich w temperaturze niższej niż pokojowa może znacznie przedłużyć świeżość perfum (nawet o kilka lat!). Jest jednak pewien warunek – wodę perfumowaną, toaletową i perfumy zdecydowanie lepiej włożyć do lodówki na kosmetyki, niż do kuchennej lodówki z jedzeniem. Powód? Specjalna lodówka ma nieco wyższą temperaturę niż sprzęt AGD. To ważne, ponieważ zbyt niska temperatura oraz jej duże wahania podczas otwierania drzwiczek mają negatywy wpływ na perfumy. Poza tym flakon, a nawet atomizer, jeśli korek jest nieszczelny, mogą przejść zapachem jedzenia…

 

Woda toaletowa Pour Homme Dylan Blue versace

 

Jak prawidłowo przechowywać perfumy?

Jak więc zachować świeżość perfum? Odpowiednio je przechowując! Idealne do tego są wspominane już specjalne lodówki na kosmetyki. Jednak nie musisz od razu kupować takiego urządzenia. Wystarczy zamykane pudełeczko ustawione na toaletce albo półce w sypialni (z dala od okna i kaloryfera). Ważne jest to, aby flakoniki były postawione w pionie, nie mogą leżeć.


Perfumy przechowuj:

  • w sypialni,
  • w przedpokoju,
  • na toaletce,
  • z dala od źródeł ciepła i światła,
  • w zamkniętej szafce lub pojemniku,
  • w pionie,
  • w chłodnym i suchym miejscu.

Jednak nie musisz koniecznie chować ich w zamknięciu. Jeśli chcesz cieszyć oko pięknym wyglądem flakoników, ustaw je na widoku np. na dekoracyjnej tacy. Pamiętaj tylko, by zastosować się do najważniejszych zasad, czyli unikać źródeł ciepła i bezpośredniego światła. To wystarczy, by na długo zachować świeżość perfum.

Jeśli do tej pory zdarzyło ci się popełniać jakieś błędy w przechowywaniu perfum, teraz wiesz, co zmienić. Zrób to jak najszybciej!