Jak działa typowy wiatrak domowy? 

Klasyczne wentylatory pracują w oparciu o ruch śmigieł, umieszczonych w specjalnej, zabezpieczającej obudowie. Napędzane przeważnie elektrycznie łopatki zmuszają nagrzane powietrze do szybkiego ruchu, tworząc wiatr, który daje wrażenie chłodu. Jest to jednak efekt, który utrzymuje się tak długo, jak działa urządzenie i nie powoduje on faktycznego obniżenia temperatury panującej w pomieszczeniu. Dodatkowo zimny podmuch pozwala na szybsze odparowywanie potu z powierzchni skóry, co potęguje wrażenie chłodzenia.

 

Wentylator podłogowy Berdsen czarny

 

Sprzęty tego typu, niezależnie czy to mały wiatrak biurkowy, czy duże i designerskie wersje kolumnowe, są nieinwazyjną alternatywą dla klimatyzatorów ściennych, których prawidłowe działanie wymaga profesjonalnego montażu, wraz z wierceniem dziury w ścianie czy całkowitą wymianą okna. Można je także przenosić. Dostępne są też małe modele, zasilane np. za pomocą USB lub na baterie, które mogą być zabierane także na zewnątrz, gdzie przydadzą się w słoneczną, ciepłą pogodę.

Wentylator podłogowy – przegląd dostępnych opcji 

Jak sama nazwa mówi – urządzenia te umiejscawiane są na podłodze, blisko źródła zasilania, niezależnie od sąsiedztwa okna. Są to typowe, popularne wiatraki pokojowe, najchętniej wybierane przez użytkowników.

 

Wentylator stojący ACTIVEJET Regular WSR-40CP

 

Klasyczny model wentylatora stojącego składa się z regulowanego statywu, wiatraka z 3-5 śmigłami oraz okratowania zabezpieczającego przed przypadkowym kontaktem z pracującym na wysokich obrotach „talerzem”. Zwykle posiada on także regulowaną funkcję obracania się w celu zwiększenia zasięgu zimnego podmuchu wiatru – tak zwany ruch oscylujący oraz przynajmniej trzystopniową regulację trybu i mocy pracy.

Opcja dla zapracowanych lub pilnie uczących się – wentylator biurkowy 

Sprzęt ten zajmuje stosunkowo mało miejsca – ustawiany jest na blacie biurka, a nie na podłodze nieopodal. Dzięki temu strumień zimnego powietrza skierowany jest bezpośrednio na użytkownika – nie jest wymagana wtedy wysoka moc wentylatora, ze względu na bliskość celu. Z uwagi na ich przeznaczenie są one zazwyczaj dosyć niewielkich rozmiarów.

Działanie pozostaje takie samo, jak w przypadku większego modelu na statywie (różnicą jest mniejsza moc). Również regulacja jest dosyć podobna i najczęściej ogranicza się do trzech poziomów natężenia pracy. Część modeli posiada opcję ładowania przez port USB – oznacza to możliwość podłączenia do laptopa czy powerbanku i zabrania go ze sobą, nawet na zewnątrz.

 

Wiatrak biurkowy BASEUS Pudding Shaped Fan

 

Połączenie praktyczności z niezwykłym wyglądem – jaki wentylator kolumnowy sprawdzi się najlepiej? 

Ten rodzaj sprzętu chłodzącego to bliski krewny klasycznego wentylatora podłogowego z okrągłym „talerzem” generującym podmuch wiatru. Tak samo jak poprzednik – nie różni się on sposobem działania, a jedynie ilością wiatraczków umieszczonych za obudową.

Dużą przewagę w tego typu urządzeniach daje kształt – to dzięki niemu urządzenie to nadaje się do ciasnych przestrzeni czy do pomieszczeń, w których ceni się niezaburzoną niczym aranżację wnętrza. Wiatrak kolumnowy prezentuje się elegancko; niektóre modele to designerskie perełki, które nie tylko dobrze działają, ale również atrakcyjnie prezentują się w mieszkaniu.

 

Wentylator wieżowy TVE 30 T

 

Wśród tej grupy wyróżniamy także wentylator wieżowy, który zamiast klasycznych śmigieł, posiada obracające się wokół osi pionowej lamelki. Umożliwiają one wydostawanie się chłodniejszego wiatru na całej wysokości urządzenia, co zwiększa jego wydajność i komfort użytkowania.

Klimatyzer – czyli wentylator pokojowy z chłodzeniem 

Klimatyzer to urządzenie, choć z nazwy podobne całkiem do klimatyzatora, nie ma z nim za wiele wspólnego. Bliżej mu do klasycznych wentylatorów – zasysa bowiem powietrze do wewnątrz i wydziela już zimne. Odbywa się to za pomocą obecnych wewnątrz wkładów chłodzących, najczęściej pojemnika z wodą. Niektóre modele dają użytkownikowi możliwość zwiększenia wydajności chłodzenia poprzez dodanie do wnętrza kostek lodu.

 

Klimatyzer Ewaporacyjny Turbo ClimaControl CC2000M

 

Klimatyzery czynnie zmieniają temperaturę w pomieszczeniu (maksymalnie o 4°C), w porównaniu do wentylatorów, które bazują na generowanym sztucznie wietrze, dającym efekt chłodu. Również generowana przez nie niższa temperatura utrzymuje się jeszcze jakiś czas po wyłączeniu urządzenia.

Większość dostępnych sprzętów tego typu posiada udogodnienia w formie regulacji pracy nawiewu, funkcji oscylacji, czyli ruchu zwiększającego zasięg oddziaływania czy chociażby obecności specjalnego filtra, który dodatkowo oczyszcza przepuszczane powietrze z zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Klimatyzer ewaporacyjny posłuży także jako wentylator z nawilżaczem – dzięki parowaniu wody z powierzchni specjalnej płyty chłodzącej dba nie tylko o niższą temperaturę, ale również o prawidłową higienę układu oddechowego!

Małe, przenośne wiatraczki – czy poradzą sobie z upałami? 

Mały wiatrak to niepozorne urządzenie, które świetnie sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, które wiodą aktywny styl życia – spacerują, uprawiają sporty, przemieszczają się komunikacją miejską czy, dla odmiany, relaksują się na plaży. Nie wymaga on podłączenia do prądu, zazwyczaj działa dzięki obecności baterii lub ładowany jest przez port USB w laptopie, czy smartfonie.

 

Wentylator osobisty BASEUS Firefly różowy

 

Wentylatory USB nie są w stanie osiągnąć takiej mocy i wydajności jak sprzęty podłączane bezpośrednio do gniazdka. Opcja ta jest jednak przydatna poza domem, np. w autobusie bez klimatyzacji.

Dostępność modeli i rodzajów wentylatorów, wiatraków czy innych urządzeń chłodzących jest naprawdę duża. Bez problemu znajdziesz więc opcję, która będzie ci pasować, niezależnie od tego, czy szukasz wsparcia do pracy w biurze lub w domu, czy wygodnego rozwiązania na czas długich podróży. Sprawdź naszą ofertę i wybierz wentylator dla siebie.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock