W historii polskiej poezji śpiewanej zapisało się wiele wybitnych nazwisk. Od Marka Grechuty czy Jacka Kaczmarskiego, którzy prezentowali na scenie własną twórczość, po zespół Stare Dobre Małżeństwo, oprawiający w muzyczny entourage wiersze takich poetów jak Stachura bądź Leśmian. W poszukiwaniu nowych interpretacji polecamy kilka ciekawych, muzycznych projektów.

Poezja w obliczu wojny

Krzysztof Kamil Baczyński to jedna z najbardziej fascynujących postaci polskiej literatury. Na każdym kroku afirmował życie i odrzucał przemoc. Przyszło mu jednak żyć w okrutnych czasach II wojny światowej. Z jednej strony pisał piękne wiersze, by potem brać udział w powstaniu jako podchorąży AK. Zginął, walcząc o wolność stolicy i zostawił po sobie nadzwyczajną twórczość. W ubiegłym roku, w 76. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego po wiersze Baczyńskiego sięgnęli Mela Koteluk oraz Bartek Wąsik z zespołu Kwadrofonik. Tak powstał album „Astronomia Poety. Baczyński”, który przypomina dzieła poety i jego błyskotliwe spojrzenie na świat.

Baczyński astronomia poety

Po poezję Baczyńskiego sięgnęli również twórcy serii „Dobre Piosenki”, którzy przypominają twórczość najwybitniejszych poetów. Na krążku znajdziemy aranżacje kultowych utworów jak „Elegia” czy „Sur le pont d'Avignon”. Tym samym płyta „Krzysztof Kamil Baczyński zaśpiewany” dołączyła do licznych interpretacji wierszy poety z pokolenia Kolumbów. Odniesienia do Baczyńskiego w muzyce znajdziemy chociażby w piosenkach Zbigniewa Hołdysa, Lao Che, Grzegorza Turnaua czy nawet youtubera Macieja Dąbrowskiego „Człowieka Wargi”.

Baczyński empik

Spuścizna poety i pieśniarza

Edward Stachura to jedno z najważniejszych literackich nazwisk powojennej Polski. Poza tym, że sporo pisał, również nagrywał poezję śpiewaną. Zachowały się nawet dwa albumy, które zawierają nagrania z domowego studia oraz zapis sesji z lat siedemdziesiątych. Poezja Stachury przetrwała w twórczości muzyków. Wspominaliśmy już o zespole Stare Dobre Małżeństwo, który często sięga po wiersze tego poety, ale chcemy zwrócić uwagę na projekt „Bardowie i poeci”. To łącznie jedenaście krążków, poświęconych największym polskim i zagranicznym twórcom. Na płycie „Bardowie i poeci: Edward Stachura” usłyszymy m.in. Piotra Machalicę, Mirosława Czyżykiewicza, Sławomira Zygmunta, Zbigniewa Zamachowskiego, Ewę Błaszczyk czy Natalię Sikorę.

Edward Stachura piosenki

W hołdzie wieszczom

Projekt „Dobre Piosenki” obejmuje wiele uznanych w literaturze nazwisk. Wśród nich nie mogło zabraknąć największych, polskich wieszczów. Płyta „Adam Mickiewicz zaśpiewany” to wyjątkowe wydanie, na którym możemy posłuchać poezji, którą każdy z nas czytał na lekcjach języka polskiego w szkole. Tym razem jednak wiersze zostały zaprezentowane przez wyjątkowych artystów. Wystarczy wspomnieć, że „Niepewność” zaśpiewał Michał Bajor, a utwór „Przyjaciele” zinterpretowali Zbigniew Zamachowski oraz Wojciech Malajkat. Ponadto na krążku usłyszmy m.in. Maję Kleszcz, Tadeusza Woźniaka, Roberta Rozmusa czy Piotra Gąsowskiego.

Adam Mickiewicz

Do pocztu wieszczów polskich zalicza się również Cypriana Kamila Norwida. Poeta, którego twórczość doceniono dopiero po jego śmierci, dziś upamiętniony został na płycie „Cyprian Kamil Norwid zaśpiewany”. Za muzyczne aranżacje odpowiada przede wszystkim Roman Kołakowski, który śpiewa takie utwory jak „Marionetki”. Wśród pozostałych artystów wymienić można m.in. Ryszarda Rynkowskiego czy zespół De Press.

Cyprian Kamil Norwid

Mistrzyni i mistrz

Szukając wyjątkowych wrażeń ze słuchania poezji śpiewanej, polecamy również dwa wydania poświęcone wybitnym artystom, którzy pisali przede wszystkim w drugiej połowie XX wieku. Agnieszka Osiecka zostawiła po sobie ogromny dorobek literacki i muzyczny. Piosenki jej autorstwa wykonywane są przez niezliczone grono muzyków, z których wystarczy wspomnieć specjalny album „Osiecka” nagrany przez Katarzynę Nosowską. Z tego bogatego zbioru chcemy jednak polecić płytę „Agnieszka Osiecka: Sześć oceanów”, gdzie utwory wybitnej literatki interpretuje cała plejada artystów. Na krążku usłyszymy m.in. Igę Cembrzyńską, Marylę Rodowicz, Krystynę Sienkiewicz, Krystynę Jandę, Ewę Bem, Skaldów, Zespół Raz Dwa Trzy, Grzegorza Turnaua, Stanisława Soykę, Iwonę Loranc, Annę Srokę czy Magdalenę Smalarę.

Agnieszka Osiecka płyta

Twórczość Tadeusza Różewicza jest również niezwykle barwna, ale często bardzo trudna. Dlatego tym bardziej należy docenić każdego artystę, który nie bał się zmierzyć z poezją tego wybitnego literata. Dość nieoczekiwanie w 2015 roku, a zatem niedługo po śmierci poety, wyzwania podjęli się raperzy. Na płycie „Różewicz – Interpretacje” usłyszymy Wojtka Sokoła oraz Hadesa, a za oprawę muzyczną odpowiada duet Sampler Orchestra. Projekt nie jest jedynie hip-hopową aranżacją poezji Różewicza. Na płycie nie brakuje inspiracji jazzowych, a nawet rockowych.

Tadeusz rózewicz

Zaprezentowane albumy najlepiej pokazują, jak różnorodnie może być prezentowana poezja poprzez muzykę. Niewątpliwie największym atutem poezji śpiewanej jest fakt, że przy pomocy muzyki wersy liryki mogą zyskać zupełnie nowy wydźwięk lub jeszcze bardziej dobitnie zaprezentować poetycką wizję. Wszystkie płyty nagrane zostały w hołdzie wielkim artystom i są znakomitą pamiątką ich twórczości.

Więcej tekstów muzycznych znajdziesz na Empik Pasje w dziale Słucham