Wakacje inne niż zwykle – przygotuj się do wyprawy 

Planując wyprawę na łono natury, będziesz potrzebować wyposażenia, którego raczej nie zabiera się ze sobą na urlop w mieście. Jego poszczególne elementy zależne są m.in. od kierunku wyprawy. Są jednak uniwersalne sprzęty, które mogą przydać się w każdym terenie. Poniższe gadżety warto mieć ze sobą niezależnie od tego, czy planujesz wędrować od schroniska do schroniska, czy też chcesz nocować w okolicznościach przyrody. Jakie survivalowe gadżety przydają się w czasie wyprawy?

Survival w lesie – smartwatch 

Smartwatch to nie tylko modny, designerski gadżet. Modele z wbudowanym odbiornikiem GPS, z pomiarem podstawowych funkcji życiowych i solidną baterią, to dobre i funkcjonalne rozwiązanie dla osób wędrujących po górach. W sytuacji zmiennych warunków atmosferycznych na trasie stanowią nieocenioną pomoc w odnalezieniu drogi, chociażby do najbliższego schroniska lub innego bezpiecznego miejsca.

 

Garmin, Smartwatch, Instinct Solar, czerwony, 010-02293-20

 

Dobrze byłoby, aby zegarek był wyposażony w antenę o dobrych parametrach, która jest zdolna odczytać dane systemów GPS oraz GLONASS. Takie rozwiązanie jest najlepsze, ponieważ zwiększa liczbę satelitów, z których otrzymujesz dane o swoim położeniu. Urządzenia tego rodzaju wyposażone są też w funkcje pozwalające śledzić, gdzie znajdują się znajomi. Jeśli są nieaktywni przez dłuższy czas, można powiadomić odpowiednie służby ratunkowe o utracie kontaktu z nimi.

Ogrzewacze do rąk w sam raz na survivalowe wakacje 

Wbrew pozorom ogrzewacze dłoni i stóp to gadżety przydatne nie tylko podczas zimowych wypraw w wysokie góry. Warto mieć na uwadze fakt, że wraz z wysokością, na którą się wspinasz, spada temperatura otoczenia. Może być naprawdę chłodno, kiedy będziesz piąć się wyżej i wyżej po szlaku górskim. W leśnej głuszy temperatura również może spaść dość znacząco, dlatego warto być przygotowanym na taką ewentualność.

Zamiast latem wybierać grube rękawice na zimę, można zastosować lekkie rękawiczki przejściowe, na przykład polarowe, a przy tym zabrać ze sobą do plecaka ogrzewacze do rąk. Nie zajmują one wiele miejsca, są lekkie i tanie. Chemiczne ogrzewacze – termofory – pozwalają na szybkie ogrzanie rąk. Aktywują się pod wpływem powietrza i są w stanie osiągnąć średnią temperaturę rzędu 57 stopni Celsjusza. Grzeją przez minimum 10 godzin. Nie szkodzą i nie brudzą dłoni. Możesz po prostu włożyć do swoich rękawiczek po jednym ogrzewaczu i szybko rozgrzać zmarznięte dłonie podczas survivalu w lesie.

 

Thermopaxx, Ogrzewacz do dłoni i stóp

 

Raczki – niezbędne podczas survivalowych wakacji 

Raki na wspinaczkę wysokogórską przydają się nie tylko w Himalajach i Karakorum. Nawet w polskich Tatrach, Beskidach czy w Bieszczadach taki gadżet nada się, gdy na szlak wyruszasz na wiosnę, jesienią lub zimą. Wówczas sprawdzą się specjalne raczki turystyczne. W Wysokich Tatrach lepiej zaś zimą wykorzystać prawdziwe raki.

Raczki turystyczne są lżejsze i łatwiejsze w obsłudze niż raki. Z uwagi na niską wagę bez trudu można je przenosić w plecaku i zakładać wtedy, gdy okaże się, że musisz przejść oblodzony fragment szlaku. Dzięki nim będziesz bezpiecznie stawiać kolejne kroki na drodze pokrytej lodem czy ubitym śniegiem. W przeciwnym wypadku nawet dobre buty trekkingowe mogą zapewniać niewystarczającą stabilność w czasie poruszania się po na szlaku. To bez wątpienia rozwiązanie wpływające korzystnie na bezpieczeństwo w trakcie wspinania się w trudnych warunkach atmosferycznych.

 

Rockland, Raczki turystyczne na buty, Mini

 

Survivalowy gadżet dla ochrony oczu – okulary fotochromowe 

W przypadku zwyczajnej wycieczki w góry, na znanych i popularnych szlakach, wystarczające dla ochrony przed słońcem i oślepiającym światłem będą okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Natomiast przy wspinaczce jesienią, zimą i na wiosnę, kiedy szlaki są zaśnieżone i wokół widać tylko wszechogarniającą biel, trzeba lepiej chronić swój wzrok. Dlatego wybierając się na survival w lesie w czasie niesprzyjających warunków pogodowych, warto mieć przy sobie okulary fotochromowe. Są o tyle wyjątkowe, że zmienia się w nich stopnień przepuszczalności światła w zależności od otoczenia. Jasność szkieł natomiast dopasowuje się do aktualnej pogody.

 

Arctica, Okulary polaryzacyjne, fotochromowe Dicsover, czarne

 

Nowoczesny kompas – niezbędny gadżet podczas survivalu w lesie 

W terenie niestety nietrudno się zgubić nawet osobom z doświadczeniem. Możesz nie mieć też okazji, aby naładować telefon i skorzystać z nawigacji. Wówczas kompas okaże się niezastąpiony. Z takim urządzeniem i mapą o wiele łatwiej będzie znaleźć właściwą drogę. Jeśli wybierasz się w górzysty rejon, najlepiej wybrać model z klinometrem. Za jego pośrednictwem łatwo zmierzyć nachylenie stoku. Kompas zaś wskaże odpowiedni kierunek z czterech stron świata. Nachylenie stoku bada się w momencie wybierania trasy, ponieważ często parametr ten pozwala określić niebezpieczeństwo wystąpienia lawiny.

 

Mil-Tec Kompas Wielofunkcyjny 10w1 Olive

 

Survivalowe gadżety – co warto mieć ze sobą? 

Zastanawiasz się, jakich survivalowych gadżetów możesz jeszcze potrzebować podczas swojej wyprawy? Oto kilka propozycji:

Powerbank

Podczas ekstremalnego survivalu w lesie przez co najmniej kilka dni, smartwatch i inne sprzęty elektroniczne będą wymagały odpowiedniego zasilania. Najlepiej zaopatrzyć się więc w pojemne powerbanki. Jeśli chcesz zabezpieczyć się, zabierając ze sobą naprawdę sporą ilość energii, to wybierz powerbank o pojemności nominalnej przynajmniej 10 000 mAh. Możesz również wybrać model zasilany solarnie – sprawdzi się tam, gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest niemożliwy.

 

Xiaomi Redmi Powerbank 10000mAh 10W (Czarny)

 

Butelka filtrująca 

Survivalowe akcesoria powinny umożliwić ci przetrwanie w najtrudniejszych warunkach – bez dostępu do gotowych produktów spożywczych i zdatnej do picia wody. W twoim niezbędniku nie powinno zabraknąć więc na przykład butelki filtrującej. Świetnie sprawdzi się ona również w miejscach, gdzie można pozyskać wodę źródlaną. Wymienny filtr oczyści wodę i sprawi, że będzie zdatna do picia.

Kuchenka turystyczna 

Podczas survivalu trzeba będzie również coś ugotować. W niektórych miejscach możesz rozpalić ognisko – wygodną alternatywą będzie jednak wykorzystanie kuchenki turystycznej na kartusze gazowe. Ważnym kryterium jest tutaj waga – survivalowy sprzęt powinien być jak najlżejszy, aby można było wygodnie przenosić go z miejsca na miejsce.

 

Najlżejsza Kuchenka Turystyczna Na Kartusze Gazowe (Zawór Lub Gwint) Spark 80Gram 2.6Kw

 

Powyższa lista to propozycje, które ułatwią ci górskie oraz surviwalowe wyprawy. Jeśli zaopatrzysz się w te przedmioty, nic już nie zaskoczy cię na szlaku!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock