Gabaryty, pojemność i konstrukcja ekwipunku 

To, co w pierwszej chwili kojarzy się z survivalem to bez wątpienia ekstremalna wyprawa, podczas której potrzebne są siła, spryt, szybkość, hart ducha oraz niezawodny sprzęt. W komfortowym przetrwaniu wyprawy pomoże specjalny plecak survivalowy z wyposażeniem. Między innymi to właśnie dzięki niemu będziesz odpowiednio przygotowany do rozmaitych wyzwań, które czekają na ciebie na nieznanym terenie.

  • Materiał

W czasie poszukiwań odpowiedniego plecaka survivalowego koniecznie zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonane są poszczególne modele. Przede wszystkim musi być on odporny na przetarcia i wodę. Te cechy przydadzą się zarówno podczas wyprawy nad jezioro, pod namiot, jak i w czasie ekstremalnej wycieczki w góry. Materiałem, który zapewni te cechy, jest np. cordura.

 

Plecak turystyczny trekkingowy Hi-Tec Aruba 35 L

 

  • Pojemność i wymiary

Kupując plecaki survivalowe, warto zwrócić uwagę na ich pojemność i wymiary. Najlepiej wybrać modele o pojemności od 65 do 85 litrów, jeśli myślimy o kilkudniowych wyprawach. Taka pojemność umożliwia zabranie odpowiedniej liczby ubrań i niezbędnych akcesoriów – karimaty, latarki, manierki, apteczki czy mapy i noża turystycznego. Możesz wziąć w podróż także bukłaki z wodą, lornetkę, czy kije trekkingowe.

Dobra organizacja plecaka – klucz do udanego survivalu 

W standardzie wielu plecaków survivalowych znajdziesz między innymi pelerynę chroniącą przed deszczem. Kiedy jesteś w górach i na dobre się rozpada, peleryna skutecznie ochroni ciebie przed przemoczeniem. Niektórzy producenci dołączają tego typu peleryny jako niezbędnik do plecaka – podobnie, jak kominiarki zabezpieczające przed deszczem lub zimnem czy specjalne worki, w których dodatkowo można schować wybrane rzeczy, chroniąc je przed wodą.

 

Hi-Tec, Plecak Traverse, 65l

 

Świetną funkcją plecaka survivalowego jest możliwość szybkiego zdjęcia go podczas wyprawy. Pozwala to odpowiednio reagować w sytuacjach kryzysowych, kiedy potrzebujemy wyjąć apteczkę czy inne artykuły pierwszej potrzeby. Trzeba też zwrócić uwagę na sposób zamykania poszczególnych kieszeni, co ma wpływ na wodoodporność torby. Jeśli zamki nie będą najwyższej jakości, możesz mieć pewność, że bagaż zamoknie i się zniszczy.

Jaki plecak survivalowy będzie odpowiedni? Taki, który posiada wysokiej jakości system nośny, który zdecydowanie ułatwi noszenie ciężkiego plecaka przez wiele godzin. Systemy nośne składają się zwykle z pasa biodrowego, pasa piersiowego oraz szelek. Oprócz tego rodzaju zabezpieczenia, należy zwrócić także uwagę na system wentylacji, który poprawi nasz komfort podczas każdej wycieczki. Takim systemem są często np. specjalne siateczki oddzielające nasze plecy od materiału plecaka.

 

Magnum, Plecak Bison 65L

 

Podstawowe wyposażenie survivalowego plecaka 

Aby być przygotowanym na sytuacje wymagające nagłych działań, ważne jest, aby wyposażenie survivalowego plecaka zawierało kilka podstawowych elementów: żywność (batony energetyczne, żele odżywcze), wodę, apteczkę ze środkami pierwszej pomocy, folię termiczną, środki higieniczne, latarkę i inne źródło energii dla naszego telefonu (np. powerbank). Nie można zapomnieć o akcesoriach do rozpalenia ognia – zapałkach, zapaliczce czy krzesiwie. Wydaje się, że źródło ciepła i sam ogień jest najważniejszym elementem każdej wyprawy. Dzięki niemu możesz się m.in. ogrzać, wysuszyć ubrania czy ugotować jedzenie.

Co zabrać ze sobą na ekstremalny wypad? 

Ważne jest, aby nie polegać wyłącznie na smartfonie, gdy zgubisz się w samym środku lasu. Wtedy kompas wespół z mapą mogą okazać się bardzo przydatne. W plecaku survivalowym nie powinno zabraknąć również gwizdka. W razie nagłego wypadku i niemożności skorzystania z telefonu komórkowego ta opcja będzie jedyną, która ściągnie pomoc.

 

Apteczka Mil-Tec mała 14 x 9 x 5 cm oliwkowa

 

W każdym plecaku survivalowym warto umieścić multitool. To kompaktowe, przenośne urządzenie wyposażone w różne końcówki (noże, śrubokręty, szczypce, nożyczki, otwieracze) do wielu zadań, które ukryte są w jednej rękojeści. Ze względu na swoją wszechstronność, to narzędzie wielofunkcyjne może być twoim kluczowym wsparciem podczas każdej wyprawy. Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem, czy profesjonalistą, multitool pomoże otworzyć butelkę, przeciąć gałęzie oraz naprawić zepsute elementy wyposażenia.

Kompatybilność bagażu z pozostałym wyposażeniem 

Wielu producentów plecaków survivalowych przygotowuje również inne akcesoria, które są ich uzupełnieniem. Chodzi przede wszystkim o nerki zapinane i noszone na biodrach, do których można schować produkty pierwszej potrzeby – telefon komórkowy, pieniądze, dokumenty czy multitool. Warto zainteresować się również kieszenią survivalową, którą możemy nosić jak klasyczną torbę lub dopiąć do naszego plecaka survivalowego.

 

Szczypce wielofunkcyjne STANLEY multitool, 12w1

 

Dobrze jest zastanowić się również nad zakupem worka survivalowego – można schować w nim rzeczy, które do plecaka się nie zmieszczą, chroniąc je przed wodą i wilgocią. Worek może także posłużyć on także jako poszycie namiotu, szałasu czy alternatywa dla peleryny.

Wybierz pojemny i wygodny plecak turystyczny czy survivalowy, dzięki któremu ani długie, ani krótkie wyprawy nie będą ci straszne.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock