Nóż turystyczny dopasowany do funkcji 

W zależności od tego, do czego planujesz używać nóż, powinieneś zwrócić uwagę na zupełnie różne parametry. Przykładowo, model z krótszym, maksymalnie 10-centymetrowym ostrzem przyda się do prac kuchennych i prostych prac w obozie, zaś z dłuższym, kilkunastocentymetrowym ostrzem – do typowo survivalowych zastosowań, takich jak np. obróbka drewna. Bez względu jednak na to, do czego potrzebny jest Ci nóż turystyczny, musi on być oczywiście niezwykle trwały, mocny i wyposażony w bardzo ostre ostrze.

 

MacGyver, Nóż przetrwania z gwizdkiem, krzesiwem i linką

 

Wersje noża turystycznego – proste i składane 

Jaki nóż survivalowy wybrać? Scyzoryki są zwykle gorsze od stałych noży pod względem wytrzymałości, jednakże w podróży mogą okazać się przydatne dodatkowe funkcje scyzoryka, takie jak np. – otwieracz do konserw, śrubokręt, korkociąg lub inne narzędzia ułatwiające komfortowe przetrwanie wyprawy.

Multitool – urządzenie ratujące profesjonalistę i amatora

Zastanawiając się, jaki nóż turystyczny umieścić w plecaku survivalowym, warto rozważyć wybór multitoola. Jest to kompaktowe i przenośne narzędzie, w rękojeści którego znajdziesz różne końcówki - noże, śrubokręty, szczypce, nożyczki, otwieracze i brzeszczoty idealne do wielu zadań w terenie. Ze względu na swoją wielofunkcyjność, multitool może być twoim podstawowym wsparciem podczas wyprawy.

 

Victorinox, Scyzoryk, Huntsman, czerwony

 

Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem, czy profesjonalistą, taki multitool pomoże otworzyć butelkę, przeciąć gałęzie, rozłupywać kawałki drewna i naprawić zepsute elementy wyposażenia.

Na co zwrócić uwagę, kupując scyzoryk? 

Jeśli planujesz wybrać się na kilkudniowy biwak, interesującą alternatywą dla noża turystycznego może być scyzoryk. Zanim jednak go wybierzesz, pomyśl o tym, z którego materiału został wykonany. Ostrze najczęściej wykonane jest ze stali nierdzewnej, która nawet pod wpływem silniejszego uderzenia, prędzej się wygnie niż ukruszy. W modelach turystycznych preferowana jest właśnie stal nierdzewna również dlatego, że podczas wypraw, ostrze jest często narażone na kontakt z wodą. Na rynku nie brakuje również noży turystycznych i scyzoryków ze stali węglowej, która dłużej pozostaje ostra i uważana jest za trwalszą. Jednak z tego powodu samodzielne naostrzenie noża okaże się trudniejsze.

 

Tasman, Nóż taktyczny z głownią stałą, RESCUE II

 

Rękojeść noża turystycznego 

Opcji rękojeści noży turystycznych jest znacznie więcej. Często można znaleźć modele z plastikowym uchwytem. Jest to naprawdę dobry wybór na dłuższe i wymagające wyprawy, ponieważ plastik jest bardzo lekki i nie chłonie wody. Toleruje także duże wahania temperatury. Warto zwrócić swoją uwagę, również na nowoczesne opcje kompozytowe, takie jak włókno szklane i włókno węglowe, które są bardziej wytrzymałe. Jeśli zależy ci na designie noża, możesz skupić się na uchwycie drewnianym.

Nóż survivalowy - na grzyby czy na ryby? 

Jeśli wybierasz się na grzyby, dobrze wziąć ze sobą składany nóż survivalowy. Sprawdza się on w warunkach miejskich i polowych. Jego wyprofilowana rękojeść sprawia, że bardzo dobrze leży w dłoni. Zaś proste ostrze posłuży do czyszczenia grzybów. Niektóre zadania wymagają użycia noża o specjalnej formie. Na przykład do czyszczenia i patroszenia ryb odpowiednie są ostrza wklęsłe. Do takich celów można również użyć szpica typu Bowie. Warto również zwrócić uwagę na proces ostrzenia zwiększającego odporność ostrzy. Najbardziej wytrzymałe noże ostrzone są pod kątem od 20° do 40°. Jednak im większy kąt, tym trudniej będzie wykonać precyzyjne cięcia takim nożem.

 

Noże i scyzoryki

 

Jeden scyzoryk – wiele różnych funkcji 

Scyzoryki popularne są wśród wędkarzy, którzy dzięki nim mogą szybko oporządzić złowioną rybę. Jeśli jesteś amatorem wędkarstwa, zwróć uwagę na dobre ostrze służące patroszenia ryb. W przypadku wyboru opcji do turystyki, oprócz rozmiaru, ważna będzie również funkcjonalność tego rodzaju noża. Sprawdź, co będzie ci jeszcze potrzebne na wyprawie. Czy zamierzasz otwierać butelki? A może potrzebujesz krzesiwa, by rozpalić ogień? Ile funkcji scyzoryka potrzebujesz i jakie są dla ciebie najważniejsze? Mnogość modeli sprawia, że wybór jest naprawdę duży i warto poświęcić chwilę na dokładne zapoznanie się z każdym.

Zastanawiasz się nad scyzorykiem, który może być idealnym prezentem dla żeglarza, miłośnika militariów czy gadżeciarza? Jeśli tak, koniecznie poświęć nieco czasu na dokładne rozeznanie się w temacie noży i scyzoryków. Ciekawą alternatywą dla nich są także modne obecnie karty survivalowe wyposażone w noże, śrubokręty, otwieracze, miarki i piłki. Mieszczą się one w kieszeni spodni bądź w portfelu. Na rynku do wyboru masz wiele opcji przeznaczonych do różnego rodzaju wypraw.

Przejrzyj naszą ofertę i wybierz poręczny nóż lub scyzoryk, który sprawdzi się na każdej wyprawie survivalowej lub na grzyby.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock