29 stycznia to dzień urodzin Olgi Tokarczuk – utalentowanej pisarki, obok twórczości której nie można przejść obojętnie. Rocznica to doskonały moment, by zebrać wszystkie jej najważniejsze dzieła i zaprezentować sylwetkę autorki.

- „Czuję się, jakbym dostała Nobla” – to komentarz Olgi Tokarczuk na wieść, że została laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej przyznawanej przez Dom Kultury i Teatr Miejski w Sztokholmie.  Wyróżnienie zostało przyznane za „Księgi Jakubowe”.  Było to w październiku ubiegłego roku, a 19 stycznia pisarka (oraz tłumacz  „Ksiąg”, Jan Henryk Swahn) odebrała nagrodę. Za 10 dni od tej daty Olga Tokarczuk obchodzi urodziny, nagrodę więc można potraktować jako wspaniały i należny prezent.

Nagrody Nike dla Olgi Tokarczuk

Szwedzkie jury tak uzasadniło nagrodę: „Olśniewająca, zbijająca z nóg powieść o Jakubie Franku, żyjącym w XVIII-wiecznej Polsce charyzmatycznym żydowskim kaznodziei, którego nauki wbiły się klinem pomiędzy jego pobratymców. Olga Tokarczuk przywołuje swym znakomitym piórem epokę, jej ludzi i idee, ożywiając je różnorodnością form narracyjnych” .

W 2015 roku „Księgi Jakubowe” otrzymały nagrodę Nike. Czytelnicy i jury byli jednomyślni w wyborze. A oto zdanie z uzasadnienia werdyktu: „Jest wspaniałą pochwałą różnorodności, bogactwa mówiącego świata, który nie ma kulturowego centrum, do którego każdy skądś przybył i ma do opowiedzenia swoją historię”.

Autorka, odbierając nagrodę za „Księgi”, stwierdziła: „Można ją czytać jako metaforę tego, co dzieje się dziś u bram Europy”.

Kilka lat wcześniej, w 2008 roku, nagroda Nike przypadła powieści „Bieguni”.  Jest to książka o fenomenie podróży jako drogi do zbawienia duszy - według Biegunów, prawosławnej sekty uważającej, że człowiek pozostający w jednym miejscu jest narażony na ataki Złego, lub - według świeckiego światopoglądu – jako drogi do wolności.

W finale Nike znajdowały się też wcześniejsze powieści Olgi Tokarczuk:  „Prawiek i inne czasy”  (1997 rok), uważanej za najwyższe osiągnięcie polskiej prozy mitograficznej, „Dom dzienny, dom nocny” (1999 rok) – opowieści dziejące się między jawą a snem, między mitem a rzeczywistością, „Gra na wielu bębenkach” (2002 rok) – zbiór opowiadań zróżnicowanych tematycznie i formalnie.

Olga Tokarczuk "na ekranie"

W lutym 2017 roku na ekrany kin wejdzie film „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland. Jest to ekranizacja powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych” – thriller kryminalny z metafizyczną zagadką: czy to zwierzęta mszczą się na myśliwych?

W 2003 roku na podstawie opowiadania Olgi Tokarskiej powstał film „Żurek” w reżyserii Ryszarda Brylskiego.  Jest to historia kobiety, której upośledzona córka rodzi dziecko. Matka, grana przez Katarzynę Figurę, stara się odszukać nieznanego ojca niemowlęcia.

Filmem krótkometrażowym  zrealizowanym na podstawie opowiadania „Ariadna na Naksos” jest „Aria Diva”. To historia szczęśliwej kobiety, matki i żony, w życiu której pojawia się inna kobieta.

To trzeba znać

Olga Tokarczuk ma w swoim dorobku 15 tytułów. Debiutowała w 1989 roku tomem poezji „Miasto w lustrach”. 4 lata później wydała powieść „Podróż ludzi Księgi”, która od razu została zauważona przez literaturoznawców i czytelników. Już wtedy autorka dała się poznać jako osoba zafascynowana tajemnicą, mitologią, nieznanym i niewyjaśnionym.

Odtąd nie przestaje nas fascynować i zadziwiać, co czyni jeszcze w takich utworach jak:

  • Anna Inn w grobowcach” – ludzka historia o przezwyciężaniu śmierci na podstawie mitu sprzed kilku tysięcy lat;
  • Szafa” – zbiór opowiadań, gdzie mity mieszają się z wyobraźnią;
  • E. E.” – opowieść o poszukiwaniu sensu życia i tajemnicach ludzkiego życia;
  •  „Lalka i perła” – świadectwo fascynacji „Lalką” Bolesława Prusa, którą autorka odczytuje na swój sposób.

Fascynuje Cię twórczość Olgi Tokarczuk? A może dopiero zamierzasz zagłębić się w jej świat? Wszystkie pozycje książkowe znajdziesz w empik.com.

10 października 2019 roku, Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla.