E.E. (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

 "E.E." jest (...), jak pierwsza powieść Tokarczuk, przypowieścią o tajemnicy ludzkiej osobowości i poszukiwaniu sensu życia, świata. Autorka, mimo fantastycznego kostiumu, okultystycznego, gnostycznego, teozoficznego etc. sztafażu, jest pisarką reprezentującą psychologiczny realizm i sceptycyzm poznawczy. Pisze w możliwie atrakcyjny sposób o rzeczach poważnych i w poważnym tonie. Zwróćmy uwagę, że w jej twórczości w ogóle nie ma ironii, nawet bardziej wyrazistego humoru. Jest chłodna wiwisekcja zdarzeń, życia i osobowości bohaterów, wielostronny ogląd zjawiska i towarzyszących mu okoliczności.

Ciekawie jest obserwować jak Tokarczuk zadbała o uatrakcyjnienie swojej powieści, o "wpasowanie" jej w aktualne dyskusje krytyczne i gusty czytelnicze. Jest w "E.E." wątek dziś tak popularny, jak dojrzewanie małych dziewczynek, są tropy feministyczne, jest warstwa "New Age-owska", sięganie do problematyki pogranicza kultur i epok, jest "klasyczna" tradycja powieściowa. Nawet tytuł może być traktowany jako mrugniecie do czytelnika, w którego życiorysie zapisał się skrót "E.T.". Wszystko to wzbudza zaciekawienie, ale w ostatecznym rezultacie jest sprawą drugorzędną.

Prawdziwą wartością, jaką ma do zaproponowania autorka "E.E.", jest przywrócenie zainteresowania osobą, jednostką ludzką, w pełni jej duchowych wymiarów i nie dezaktualizującej się tajemniczości. Jest to rodzaj indywidualizmu na miarę epoki, która się otworzyła i nie ma on wiele wspólnego z tzw. indywidualizmem Polaków, jakim dotąd się szczyciliśmy."
Mirosław Ratajczak, "Odra", 1996 nr 2


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: E.E.
Autor: Tokarczuk Olga
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 268
Numer wydania: II
Data premiery: 2015-11-18
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 34 x 208 x 132
Indeks: 18018455
 
średnia 4,6
5
30
4
3
3
3
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
13 recenzji
5/5
03-01-2016 o godz 21:27 Książkożercy dodał recenzję:
Olgi Tokarczuk nie trzeba przedstawiać polskiemu czytelnikowi, bo nawet jeśli nie czytało się żadnek książki pisarki, to jej nazwisko to marka sama w sobie. I choć sama wielokrotnie o niej słyszałam, to muszę przyznać, że lektura „E.E.” jest moim pierwszym spotkaniem z ubiegłoroczną laureatką Nagrody Nike. Z obawy, że nie dam rady, nie rzuciłam się od razu na wychwalane „Księgi Jakubowe”, ale wybrałam książkę, która nie przeraża objętością. „E.E.” należy do pierwszych utworów prozatorskich Tokarczuk – wydano ją po raz pierwszy w 1995 roku.


Akcja powieści rozgrywa się na początku XX wieku we Wrocławiu, choć trafniej napisać w Breslau. Erna Eltzner – tytułowa bohaterka - jest jednym z kilkorga dzieci w zamożnej niemieckiej rodzinie fabrykantów. Piętnastolatkę poznajemy w momencie, kiedy z dziewczyny przeistacza się w młodą kobietę. Wtedy to do głosu dochodzą zdolności mediumiczne Erny. Matka – zafascynowana zjawiskami nadprzyrodzonymi – jest tym faktem podekscytowana i od razu planuje kolejne seanse spirytystyczne z udziałem córki. Ojciec podchodzi do tego faktu w sposób bardziej racjonalny. Mieszczański dom państwa Eltznerów w niemieckiej, szacownej kamienicy zaczynają odwiedzać przeróżnego gatunku goście, zaintrygowani zdolnościami młodej panienki.


Erna – z pewnością scalająca całą opowieść – nie jest jedyną bohaterką. Pisarka podzieliła książkę na rozdziały, przedstawiając w nich poszczególnych bohaterów i ich niezwykłe historie i poglądy. A mamy tutaj całą galerię niezwykłych osobowości: młodego studenta Artur Schatzmanna – zafascynowanego fizjonomią mózgu czy dziwne rodzeństwo Teresy i Waltera Frommerów. W ogóle słowo „dziwna” zdaje się dobrze oddawać atmosferę panującą w książce. Dziwna, tajemnicza, magiczna, z pogranicza jawy i snu – pewnie przez fascynację bohaterów zjawiskami nadprzyrodzonymi, oniryzmem. Dodać do tego trzeba jeszcze zatopione we mgle niemieckie miasto.


Trudno mi było jednoznacznie określić, o czym najbardziej jest „E.E.” – ale biorąc pod uwagę historię Erny, dla mnie najważniejszy wydał się problem związany z dojrzewaniem, wchodzeniem w dorosłość. Niezwykłość tego etapu została podkreślona przez objawienie się u Erny zdolności paranormalnych.


Muszę przyznać, że męczyły mnie trochę niektóre naukowe rozważania bohaterów na temat na przykład psychoanalizy czy innych poglądów filozoficznych. Natomiast za duży plus historii uważam same kreacje bohaterów, zwłaszcza Erny oraz klimat, jaki panuje w całej opowieści. Bardzo dobre jest zakończenie całej historii, nieoczywiste i nieprzesłodzone. Dodatkowym atutem jest dla mnie umieszczenie fabuły w niemieckim Wrocławiu – było to dla mnie ciekawe, bo to w końcu moje rodzinne miasto.


Reasumując – „E.E.” to bardzo ciekawa powieść utrzymana w klimacie tajemnicy, z ciekawą galerią postaci, również tych drugoplanowych. Wydaje mi się, że na początek przygody z twórczością Olgi Tokarczuk „E.E.” może być naprawdę dobrym wyborem.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
18-12-2019 o godz 20:10 Strategia Syjonu dodał recenzję:
POLACY czytamy książkę "Powrót do Jedwabnego" Premiera 25 listopada 2019. Książka zakazana przez Gminę Żydowską ... Kulminacyjna praca dziennikarza śledczego Wojciecha Sumlińskiego, majora ABW Tomasza Budzyńskiego i dr Ewy Kurek, opowiadająca prawdę uznaną za zbyt prawdziwą, by o niej opowiadać, której wpływ na rzeczywistość przekracza wyobrażenie wielu z nas. Ta książka podważa kłamstwa J. T. Grossa w książce "Sąsiedzi" „Można oszukiwać wszystkich jakiś czas, a niektórych cały czas, ale nie można oszukiwać wszystkich cały czas” - Abraham Lincoln.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 4
14-01-2016 o godz 00:00 Roksana Stępień dodał recenzję:
Twórczością Olgi Tokarczuk (choć nie znam jej jeszcze w całości) jestem zafascynowana. Cudowny "Prawiek i inne czasy" należy do grupy moich ulubionych książek, chociaż teraz muszę przyznać, że "E.E." depcze mu po piętach :-) Niezwykle klimatyczna, ciekawa i bogata w arcyciekawe kreacje bohaterów książka, która zaspokoi wymagania najbardziej wymagających czytelników.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
28-05-2016 o godz 00:00 Małgorzata Czajkowska dodał recenzję:
Niesamowita, zapadająca w pamięć. W stylu Tokarczuk powiedziałabym. Pisarka jak zwykle wspaniale żongluje słowem i tworząc piękną, elektryzującą powieść. W E.E. Tokarczuk powoli odkrywa cały fenomen tego dzieła, nie waham się użyć tego słowa. Stopniowo pozwala czytelnikowi delektować się obrazami utkanymi ze słów i wyjątkowym klimatem. E.E. wymaga nieco skupienia, ale jak najbardziej warto sięgnąć, poprzez swoją książkę Olga Tokarczuk prowokuje do refleksji. Jak zawsze w jej twórczości, także w E.E. nic nie jest przypadkowe, wszystko ma swoje miejsce. Powieść w każdym calu znakomicie dopracowana.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-11-2019 o godz 00:00 ErnestaPajzderski dodał recenzję:
Myślę, że o obliczu zdobycie przez Olgę Tokarczuk Nagrody Nobla warto sięgnąć po każdą jej książkę. Ja jestem jej fanką od początku. Uwielbiam jej powieści, ponieważ moim zdaniem niebywale prowadzi ona narrację. Jej książki są wielowymiarowe i zawsze dostarczają mi mnóstwo czytelniczych wrażeń. Na pewno nie są to oczywiście książki łatwe, ale wiele można z nich wyciągnąć dla siebie. Ta jest jedną z moich ulubionych, ponieważ jest to pierwsza powieść naszej Noblistki. Napisana została lekko, lecz zawiera dużą dozę przemyśleń. Polecam, ponieważ na pewno docenicie tę propozycję.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-12-2015 o godz 00:00 Julita Majkowska dodał recenzję:
Od tego tytułu rozpoczęłam swoją literacką przygodę z Olgą Tokarczuk. Jestem zaciekawiona innością tej książki względem tych jakie czytałam do tej pory. Myślę że w znacznej mierze jest to zasługą stylu Olgi Tokarczuk, teraz odkryłam jego doskonałość, czy może nawet fenomen. E.E. ociera się o ten szczególny klimat mistycyzmu, co w wydaniu Tokarczuk zachęca dodatkowo.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
09-06-2020 o godz 13:48 szalonachemiczka dodał recenzję:
Moim zdaniem z pewnością w repertuarze Tokarczuk można znaleźć ciekawsze opcje,ale książka nie jest zła.Dużą część treści stanowią refleksje. Mimo wszystko warta przeczytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-04-2020 o godz 18:33 Anonim dodał recenzję:
Język, styl opowiadania przez autorkę - niezwykłe. Trzeba jednak czytać uważnie i trochę rozmyślać.Ja tak lubię.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-02-2021 o godz 07:40 Malgorzata Ohli dodał recenzję:
Polecam. Książki Olgi Tokarczuk to uczta literacka. Czytając delektujemy się każdym zdaniem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-12-2020 o godz 10:02 Anonim dodał recenzję:
Książka kupiona na prezent. Osoba obdarowana bardzo zadowolona.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-12-2019 o godz 06:36 JacekzOpola dodał recenzję:
Noblistki się nie recenzuje. Noblistkę się czyta. Jest super.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-02-2021 o godz 16:05 Anonim dodał recenzję:
Bardzo ciekawa historia. Genialnie napisana. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-08-2020 o godz 12:19 Jakub Solarz dodał recenzję:
Noblistki się nie recenzuje, noblistke się czyta!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

O autorze: Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk to jedna z najpopularniejszych polskich pisarek współczesnych. Urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Tworzy powieści obyczajowe, pisze scenariusze, a także poezję. Z wykształcenia psycholog, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Otrzymała dwie Literackie Nagrody Nike - w 2008 roku za "Bieguni" i w 2015 za "Księgi Jakubowe".Została nagrodzona literacką nagrodą Nobla. Wyróżniona także m.in. Paszportem "Polityki" oraz Nagrodą Fundacji im. Kościelskich. Literackim debiutem był wydany w 1989 roku zbiór wierszy pod tytułem "Miasto w lustrach".

Czuły narrator Tokarczuk Olga
4.4/5
31,50 zł
44,90 zł
Bieguni Tokarczuk Olga
4.1/5
25,15 zł
39,90 zł
Lalka i perła Tokarczuk Olga
5/5
29,49 zł
32,90 zł
Bieguni Tokarczuk Olga
5/5
30,08 zł
39,90 zł
Księgi Jakubowe Tokarczuk Olga
4.3/5
46,99 zł
74,90 zł
Prawiek i inne czasy Tokarczuk Olga
4.4/5
24,62 zł
38,00 zł
Dom dzienny, dom nocny Tokarczuk Olga
4.5/5
31,45 zł
49,90 zł
Podróż ludzi Księgi Tokarczuk Olga
4.3/5
23,96 zł
38,00 zł
Opowiadania bizarne Tokarczuk Olga
4.2/5
23,96 zł
38,00 zł
Szafa Tokarczuk Olga
4.4/5
18,85 zł
29,90 zł
E.E. Tokarczuk Olga
4.8/5
25,15 zł
39,90 zł
Ostatnie historie Tokarczuk Olga
4.6/5
28,30 zł
44,90 zł
Prawiek i inne czasy Tokarczuk Olga
4.5/5
28,30 zł
44,90 zł
Lalka i perła Tokarczuk Olga
4.2/5
21,99 zł
24,90 zł
Księgi Jakubowe Tokarczuk Olga
4.6/5
47,01 zł
59,90 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Kruchy dom duszy Thorwald Jurgen
5/5
35,79 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dom marionetek Socha Natasza
4.2/5
25,15 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zjadacz czerni 8 Grochola Katarzyna
4.4/5
28,15 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Solaris Lem Stanisław
4.6/5
25,75 zł
38,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Eli, Eli Tochman Wojciech
5/5
25,15 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Pokój Jakuba Woolf Virginia
4.5/5
28,62 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bajki robotów Lem Stanisław
4.5/5
19,66 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Golem XIV Lem Stanisław
5/5
22,94 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Modopolis Thomas Dana
4.3/5
38,08 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Fale Woolf Virginia
4.6/5
25,15 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Historia pszczół Lunde Maja
4.3/5
30,10 zł
48,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Księga tęsknot Kidd Monk Sue
4.7/5
31,45 zł
49,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.