Najlepsze filmy o górach

1. „K2”

To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów tego gatunku. Stanowi luźną relację prawdziwej historii Jima Wickwire i Louisa Reichardta, pierwszych Amerykanów, którzy z powodzeniem wspięli się na K2 w 1978 r.

W filmie dwóch przyjaciół (Michael Biehn i Matt Craven) dołącza do grupy wspinaczy zmierzających do Karakorum, aby pokonać prawdopodobnie najtrudniejszą górę na świecie. Jednak wspinaczka nie przebiega zgodnie z planem, a po drodze dochodzi do katastrofy. To, co może się tu widzowi podobać, to sceneria i dużo akcji.

Film nie unika jednak wielu błędów, razić mogą słabe, oczywiste dialogi czy wątpliwe decyzje podejmowane przez bohaterów. Nie zmienia to faktu, że jest to produkcja, która świetnie prezentuje ducha wspinaczki, co dla fanów tego gatunku jest prawdopodobnie najważniejsze. Oglądanie „K2” z 1991 roku dzisiaj, a zwłaszcza sprzętu wykorzystanego w filmie, pozwala dostrzec, jak daleko zaszliśmy w profesjonalizacji tego sportu w ciągu ostatnich kilku dekad.

 

2. „Everest

„Everest” to prawdopodobnie jedyny film z gatunku filmów o górach, w którym występuje tyle gwiazd (Jake Gyllenhaal, Jason Clarke, Josh Brolin, Keira Knightley) i który stał się kinowym przebojem. Opowiada historię dramatycznej próby wspięcia się grupy himalaistów na Mount Everest w 1996 roku. Fabuła rozwija co najmniej kilka wątków. Jednym z nich jest aspekt przewodników i wspinaczki na Everest, która stała się komercyjnym biznesem.

Choć sam film otrzymał wiele mieszanych recenzji pozostaje tym, który wypełnił lukę między dokumentem wspinaczkowym a hollywoodzkim hitem. Dużo lodu, dramatycznych sytuacji i zapierających dech w piersiach zdjęć sprawia, że „Everest” potrafi zadowolić zarówno poszukiwaczy wrażeń, jak i miłośników wspinaczki.

 

3. „The summit”

W 2008 roku kilka zespołów wspinaczy próbowało wspiąć się na szczyt K2, góry uważanej za najbardziej niebezpieczną i najtrudniejszą na świecie. Podczas ataku szczytowego seria nieprzewidzianych wydarzeń doprowadziła do śmierci 11 wspinaczy. Był to jeden z najbardziej tragicznych dni świecie wspinaczki.

„The Summit” dokumentuje katastrofalny incydent na K2. Przygląda się wydarzeniom, które doprowadziły do tragedii i opowiada widzom, kim są główne postacie. Niektóre z ich bohaterskich czynów pomogły bowiem zapobiec jeszcze większej tragedii, choć czasem kosztem ich własnego życia.

To nietypowy film o górach - zawiera zarówno odtworzone sceny, jak i materiał dokumentalny. Opowiada o determinacji, katastrofie i ostatecznie, śmierci, która w wysokich górach zdarza się niezwykle często. 

 

4. „Północna ściana”

Niemiecki film wspinaczkowy z 2008 roku został oparty na prawdziwej historii z czasów Trzeciej Rzeszy. Prezentuje zmagania dwójki wspinaczy w ich wyprawie na potężną północną ścianę Eigeru w Alpach Berneńskich. Bohaterowie dodatkowo będą rywalizować w tym wyścigu z innymi europejskimi zespołami. Szybko ich talent staje się nacjonalistyczną dumą Hitlera i partii nazistowskiej, choć ich samych nie interesuje polityka, co stanowi jeszcze jeden wymiar tej historii.

Ta wielopłaszczyznowa opowieść zawiera sporo oszałamiających wspinaczkowych scen. Pełna jest trzymających w napięciu momentów i wartkiej akcji. Ostatecznie stanowi dla widza całkiem angażującą historię. 

 

5. „Na krawędzi”

To propozycja, która wnosi do zestawienia filmów o górach odrobinę klasycznej energii lat 90-tych i hollywoodzkiego rozmachu. Akcja dość nietypowej historii rozgrywa się w Górach Skalistych, gdzie Sylvester Stallone musi zmierzyć się nie tylko z siłą natury, ale także grupą złoczyńców.

Ten film ma wszystko, co trzeba by przykuć widza do fotela. Jest pełna brawury akcja, czarny charakter, niebezpieczeństwo i bohater, który poradzi sobie nawet w najtrudniejszej sytuacji. Oprócz tego piękna sceneria, napięcie i zawrotne tempo, co pozwala produkcji utrzymać status jednego z najlepszych thrillerów akcji lat 90-tych.

 

6. „127 godzin

Góry to nie tylko niska temperatura i śnieżna sceneria. „127 godzin” przedstawia wstrząsającą opowieść o turyście, który wspinał się w Kanionie Blue John. Aron Ralston (James Franco) w wyniku wypadku został przygnieciony przez głaz i uwięziony w górach przez ponad 5 dni. Miał jedynie mały zapas wody i tępy scyzoryk, ale ogromną chęć przetrwania, dlatego udało mu się uratować.

Film oparty na treści znalezionej w pamiętniku Ralstona, stanowi kronikę jego bolesnej decyzji o amputacji ramienia w celu ratowania życia. Niesamowita historia opisuje dramat człowieka, który w niebezpiecznych górach mógł polegać wyłącznie na sobie.

 

7. „Alive, dramat w Andach”

Samolot z drużyną urugwajskich rugbistów na pokładzie rozbija się w Andach. Ocaleli z katastrofy, nieprzystosowani do panującego zimna i którym kończy się zaopatrzenie czekają na grupę ratunkową. Szybko jednak okazuje się, że poszukiwania zostają zaniechane a sportowcy odtąd muszą liczyć wyłącznie na siebie. Desperacja i chęć przetrwania popychają ich do podejmowania dramatycznych decyzji. To, co początkowo wydawało się nie do pomyślenia, stopniowo staje się nieuniknione.

Film Franka Marshall’a wywołał w swoim czasie wiele kontrowersji. Porusza bowiem społeczne tabu, o którym do tej pory nie było mowy w kinie i tym samym wystawia widza na niemałą próbę.

 

8. „Infinite Storm”

To kolejna ciekawa propozycja, w której górski wyjście jest tylko punktem wyjścia do dalszych, głębszych rozważań. A dzieje się tak za sprawą twórców: reżyserki Małgorzaty Szumowskiej i operatora Michała Englerta. Główna bohaterka grana przez Naomi Watts wychodzi w góry jako ratowniczka. Pewnego dnia, na Górze Waszyngtona w New Hampshire, w pełnej śnieżycy, znajduje mężczyznę ledwo ubranego, który w pierwszej chwili wygląda jak nieżywy. Gdy okazuje się, że jednak żyje - postanawia sprowadzić go na dół. Co nią powoduje? Jaką mroczną historię kryje w sobie?

Film - pierwsza amerykańska produkcja duetu twórców - jest przejmujący także z tego powodu, że został oparty na faktach. Na premierze w Nowym Jorku obecna była nie tylko obsada, artyści, ale też Pam Bales - pierwowzór głównej bohaterki. To, co zachwyca w tym filmie, to świetna rola Naomi Watts. Surowa, stworzona w bardzo trudnych warunkach, jest jak role, które zazwyczaj dostają nominacje do Oscara. Czy tak będzie i tym razem?

Jeśli te kilka tytułów to dla Was wciąż za mało, obejrzyjcie koniecznie „Pomiędzy nami góry” z Kate Winslet i Idrisem Elbą w rolach głównych oraz dokumentalny film Netfliksa z 2017 roku pt. „Góra”. Więcej propozycji znajdziecie także na empik.com.

Zdjęcie okładkowe: mat. prasowe.