Hugh Jackman

Ci, którzy Hugh Jackmana kojarzą wyłącznie z takich ról jak Wolverine, Van Helsing czy Czarnobrody, mogą się bardzo zdziwić na wieść, że gwiazdor równie często co w filmach gra na… Broadwayu!

W roku 2005 za rolę w „Chłopak z Oz” Jackman otrzymał nagrodę Tony Awards. Musical opowiadał o losach Petera Allena – piosenkarza i tekściarza znanego głównie w Australii. Próbkę talentu muzycznego aktora dostaliśmy także w filmowej adaptacji musicalu „Les Misérables. Nędznicy”. Za rolę Jean Valjeana Jackman był nominowany do Oscara, a zdobyć udało mu się Złotego Globa.

Dwie różne osobowości sceniczne Hugh Jackmana – surowa i wrażliwa, zachwycają fanów i krytyków. Aktor może swoimi talentami intrygować zupełnie różnych widzów: zarówno tych żądnych emocjonalnych uniesień oraz miłośników efektowych scen walki.

 

Logan: The Wolverine film

Logan: The Wolverine, wydanie książkowe (DVD)

 

Matthew McConaughey

Szeroka publiczność kojarzy zna go z ról w lekkich produkcjach: „Jak stracić chłopaka w 10 dni”, „Magic Mike” albo „Duchy moich byłych” to wysokobudżetowe blockbustery i prawdziwe trampoliny do sukcesu. Matthew McConaughey dzięki tym filmom ugruntował sobie pozycję hollywoodzkiego amanta, którą od kilku lat konsekwentnie obraca w niwecz.

Jednak jednym z największych osiągnięć gwiazdora jest niezwykła kreacja w filmie „Witaj w klubie”, za którą otrzymał Oscara. Jest to opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych, w drugiej połowie lat 80. McConaughey wcielił się w rolę Rona Woodroofa, który dowiadując się o tym, że jest nosicielem wirusa HIV, organizuje nie do końca legalny system pomocowy dla innych pacjentów. Jeśli do dnia premiery ktokolwiek myślał o Matthew jak o wyłącznie przystojnym lekkoduchu, to po napisach końcowych nie było już miejsca na wątpliwości.

 

Witaj w klubie film

Witaj w klubie (DVD)

 

Bryan Cranston

Talent komediowy jest bardzo cenną umiejętnością aktorską, ale częste granie w parodiach czy sitcomach może aktora zaszufladkować. Przez wiele lat fani Bryana Cranstona cieszyli się jego rolą w serialu „Zwariowany świat Malcolma”. Była to satyra na styl życia klasy średniej, mieszkającej na przedmieściach. Rola Hala – ojca tytułowego bohatera, którą Cranston ogrywał przez 6 lat trwania emisji, przysporzyła mu popularności i ogromnej sympatii odbiorców.

Po kilku latach aktor zaangażował się w kolejną wielosezonową produkcję i sprawił tym ogromną przyjemność widzom i krytykom. „Breaking Bad”, bo o tym serialu mowa, okazało się wielkim hitem na skalę światową, a rola Waltera White’a pozwoliła Cranstonowi zaistnieć w świadomości fanów jako aktor dramatyczny. Opowieść o losach bohatera, który ze względu na chorobę i w obawie przed pozostawieniem rodziny bez środków do życia, postanawia podjąć się wytwarzania narkotyków dla groźnego kartelu, poruszyła widzów oraz krytyków. Produkcja otrzymała łącznie 125 różnych nominacji do prestiżowych nagród. Sam Cranston aż cztery razy miał szansę na otrzymanie Złotego Globa w kategorii „Najlepszy aktor w serialu dramatycznym”, co finalnie udało się w 2014 roku.

Śledząc karierę i późniejsze wybory aktora, łatwo zauważyć, że zarówno w komediach, jak i kinie akcji, czuje się on bardzo dobrze.

 

Breaking Bad. Sezon 2 dvd

Breaking Bad. Sezon 2 (DVD)

 

Adam Sandler

Już same tytuły niektórych produkcji, które Adam Sandler uświetniał swoim udziałem, sugerują, że opowiadana w nich historia ma widza rozbawić. „Kariera frajera” czy „Nie zadzieraj z fryzjerem” to nic innego jak zapowiedzi komedii omyłek i slapstickowych sekwencji. I dokładnie takie są wspomniane filmy. To, co w nich śmieszy to: prędka akcja, absurdalny humor i dziwaczne postaci, które wikłają się w niebywale skomplikowane sytuacje.

Jeśli jednak jesteście ciekawi tych ról Sandlera, które ujawniają jego zupełnie inne oblicze, zachęcam do obejrzenia dwóch produkcji: „Opowieści o rodzinie Meyerowitz (utwory wybrane)” lub „Nieoszlifowane diamenty”. Pierwsza z nich to obraz niezwykle wdzięczny i refleksyjny. Sandler wciela się w rolę człowieka, który nie wykorzystał życiowej szansy na karierę muzyczną i chcąc zaczerpnąć nieco tchu, wraca do domu rodzinnego. Jego relacje z pozostałymi członkami familii to słodko-gorzkie ilustracje, w których sami możemy przejrzeć się jak w lustrze.

 

Rodzinne rewolucje film

Rodzinne rewolucje (Blu-ray Disc)

 

Drugi z wspomnianych filmów niewiele ma wspólnego z senną i leniwą narracją. Akcja filmu toczy się żwawo i od razu wpycha nas w wir wydarzeń. Główny bohater grany przez Adama Sandlera (Howard Ratner) to suma stereotypów na temat handlarzy z lombardów. Chciwy, zabiegany i interesowny biznesmen zmaga się z przytłaczającą ilością problemów. Widz na zmianę współczuje mu lub marzy w końcu przestał na kogoś krzyczeć.

A tym jeszcze bardziej spragnionym poznania nieoczywistych talentów aktora, polecam również przesłuchanie jego… płyt, na przykład „100% Fresh”. W przerwach pomiędzy jednym filmem a drugim, gwiazdor nagrywa piosenki i występuje jako standup’er. Jego poza aktorska twórczość opiera się na autoironii oraz humorze obserwacyjnym.

 

100% Fresh płyta

100% Fresh (Album mp3)

 

Steve Carell

Romans komedii z dramatem to zupełnie oczywiste połączenie w kinie, w ramach jednego filmu. Jeśli jakiś aktor przez lwią część swojej kariery rozśmiesza widzów, dużym zaskoczeniem może być, jeśli dla odmiany postanowi poruszyć ich rolą dramatyczną. Steve Carell jest tego doskonałym przykładem. Jego kreacje w takich produkcjach jak „Czterdziestoletni prawiczek” lub „Dorwać Smarta” bawiły do łez i utrwaliły w widzach przekonanie, że Carell doskonale radzi sobie z kreowaniem karykatur.

Tymczasem przyszło nam się zmierzyć z zupełnie innym obrazem. Aktor wcielając się w rolę Davida Sheffa w dramacie „Mój piękny syn” dał się poznać ze swojej wrażliwej strony. Jego interpretacja postaci ojca dziecka, które wikła się w szpony druzgocącego nałogu, sprawiła, że wielu fanów doceniło talent dramatyczny gwiazdora.

 

Mój piękny syn film

Mój piękny syn (DVD)

 

Helena Bonham Carter

Jedną z aktorek, która ma dwa zupełnie różne oblicza, jest Helena Bonham Carter. Jej kreacje w filmach kostiumowych nieraz wyglądają iście groteskowo lub mrocznie.

Postaci, którym Carter użycza swego talentu, zapadają w pamięć zarówno ze względu na nietuzinkowy wygląd, ale także ujmujący sposób bycia. Nie byłoby „Alicji w Krainie Czarów” gdyby nie absolutnie fantastyczna Czerwona Królowa! To ona jest powodem wielu trosk w tytułowej Krainie Czarów i swym okrucieństwem budzi lęk pomimo karykaturalnego wizerunku.

Gdy więc aktorka w jakimś filmie pojawia się bez natapirowanej burzy loków i demonicznej stylizacji, mamy szansę odkryć jej delikatną stronę. W filmie „Sufrażystka” Helena Bonham Carter zagrała Edith Ellyn, kobietę silną i charyzmatyczną, chociaż tym razem nie mogła schronić się pod charakteryzacją. Ten dramat obyczajowy to ilustracja losów ruchu emancypacyjnego, który powstał w roku 1912 i w radykalny sposób próbował wywalczyć dla kobiet prawa wyborcze.

 

Sufrażystka film

Sufrażystka (DVD)

 

Jeśli macie ochotę dalej pozostać w klimatach filmowych, zapraszam na stronę Magazynu Empik Pasje, do działu poświęconego pasji do oglądania.