1. Jak zostać pisarzem, Opracowanie zbiorowe

Ta książka to wyjątkowe vademecum, w którym są poruszane najważniejsze kwestie związane z zawodem pisarza, od budowania fabuły i wyboru narracji, przez prawo autorskie, do pracy

z wydawcami. Jak zostać pisarzem to dzieło zbiorowe, dzięki czemu przedstawia bardzo obiektywny obraz pisarskiej rzeczywistości. Głównym celem jego autorów było stworzenie pierwszego polskiego akademickiego podręcznika dla osób pragnących związać swoje życie zawodowe z pisaniem.

 

  1. „O pisaniu. Na chłodno”, Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz to jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich pisarzy. Autor, w wieku 32 lat, ma na swoim koncie 34 wydane tytuły i kilka oczekujących na wydanie. To imponujące tempo pracy jest najlepszym dowodem na to, że jego metoda pisania działa. W książce „O pisaniu. Na chłodno”, Remigiusz Mróz dzieli się swoimi przemyśleniami i wskazówkami z zakresu pisarstwa, a także odsłania przed czytelnikami swoje życie osobiste, które dotąd było owiane tajemnicą. „O pisaniu. Na chłodno” to duża porcja wiedzy i przede wszystkim motywacji – tak bardzo potrzebnej podczas pracy nad książką.

 

  1. „Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania”, Katarzyna Bonda

W tej książce, Katarzyna Bonda, autorka bestsellerowych kryminałów, zdradza tajniki pracy pisarza i przekonuje, że pisania można się nauczyć. „Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich pragmatyków, którzy chcą swoją przygodę z pisaniem zacząć od zdobycia kompletnej, rzetelnej i niezwykle usystematyzowanej wiedzy.

 

  1. „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”, Stephen King

Stephen King jest jednym z najsłynniejszych pisarzy na świecie. Amerykański autor słynie przede wszystkim ze swoich pełnych grozy książek, na podstawie których powstało wiele kultowych horrorów filmowych. „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” różni się jednak od jego pozostałych dzieł. Lektura tej książki jest niezwykłym przeżyciem, ponieważ daje wrażenie bardzo bliskiej, osobistej rozmowy z Stephenem Kingiem. Co ważne, pisarz nie stawia się w pozycji mentora, a bardziej przypomina przyjaciela, który szczerze opowiada o swoich doświadczeniach i szukaniu inspiracji.

 

  1. „Bohater o tysiącu twarzy”, Joseph Campbell

Teza, stawiana przez Josepha Campbella mówi, że wszystkie mity pochodzące z różnych stron świata mają tę samą strukturę, którą nazywa monomitem. Wykorzystanie tej struktury jest zauważalne w wielu znanych nam współczesnych historiach. Jej znajomość pozwala pisarzom na budowanie przekonującej i wciągającej fabuły. W książce „Bohater o tysiącu twarzy”, Campbell dokładnie i na przykładach analizuje etapy podróży bohatera, dając tym samym czytelnikom gotowy przepis na pisarski sukces.

 

  1. „Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy?”, Joanna Wrycza-Bekier

Jeśli szukasz poradnika, który wskaże ci prosty i szybki sposób na poprawienie swoich pisarskich umiejętności, to „Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy?” będzie strzałem w dziesiątkę. To zbiór bardzo cennych wskazówek, które można stosować przy różnego rodzaju tekstach. Ta książka najlepiej sprawdzi się jako przewodnik po krótkich formach takich jak teksty reklamowe czy opowiadania. Odpowiednie operowanie słowami i stylistyką pozwoli ci pisać tak, aby odbiorca nie chciał przestać czytać.

 

  1. „Jak oni pracują? Rozmowy z polskimi twórcami”,  Agata Napiórska

W pisarstwie, tak jak w każdej innej dziedzinie, warto uczyć się od najlepszych. W książce Agaty Napiórkowskiej „Jak oni pracują? Rozmowy z polskimi twórcami” wiedza dotycząca metod pracy najlepszych polskich twórców jest podana jak na talerzu. Zebrane w ciekawy zbiór historie, opisujące codzienne rytuały wybitnych pisarzy takich jak: Andrzej Sapkowski, Katarzyna Bonda czy Joanna Bator, dają możliwość wejścia do ich świata i zdobycia dużej porcji motywacji i inspiracji.

 

Powyższe przykłady książek to niepodważalny dowód na to, że instrukcje do napisania pierwszej książki są jak na wyciągnięcie ręki. Teraz, pozostaje tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcesz abyśmy mogli wkrótce zobaczyć twoje dzieło w Empiku.