„Dunbar”, Edward St Aubyn

O Edwardzie St Aubynie zrobiło się głośno po premierze serialu „Patrick Melrose” z Benedictem Cumberbatchem w roli głównej, opartego na jego książkowej serii o tym samym tytule. W swojej nowej książce „Dunbar”, autor opowiada historię starszego mężczyzn, który zostaje wysłany przez córki do sanatorium, podczas gdy one próbują przejąć jego biznes. W opowieści nie zabraknie ironii i krytyki elit, z której słynie pisarz.

Premiera: 16.01.2019
 

„Nieodgadniona”, Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz przyzwyczaił nas do niesamowitego tempa z jakim wydaje swoje kolejne książki. Młody autor podobno ma zaplanowane premiery na kilka najbliższych lat. Nic więc dziwnego, że fani wyczekują informacji o nowych tytułach i reagują na nie z wielkim entuzjazmem. „Nieodgadniona” to kontynuacja wydanego rok temu thrillera psychologicznego „Nieodnaleziona”, który dotyka ważnego tematu przemocy domowej.

Premiera: 30.01.2019
 

„Oscary. Sekret największej nagrody filmowej”, Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

To książkowa premiera, której powinni oczekiwać wszyscy fani filmowego świata. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk zdradzi w niej kulisy przyznawania najważniejszych filmowych nagród na świecie, opowie o zwycięzcach, wielkiej gali i o polskich twórcach, którzy zapisali się w historii tej ceremonii.

Premiera: 13.02.2019

 

„Becoming. Moja historia”, Michelle Obama

To z pewnością jedna z książek, o której w tym roku będzie głośno. Autobiografia Michelle Obamy, która miała swoją światową premierę 13 listopada, przez kilka tygodni była najchętniej kupowaną książką w Stanach Zjednoczonych. Historia opisana przez byłą żonę prezydenta USA zaczyna się w czasach jej dzieciństwa. Autorka opowiada o dorastaniu w Chicago, swojej młodości, karierze, macierzyństwie, małżeństwie z Barackiem Obamą i sprawowaniu funkcji pierwszej czarnoskórej Pierwszej Damy.

Premiera: 13.02.2019

 

„Pianie kogutów, płacz psów”, Wojciech Tochman

Czytelnicy reportaży, z pewnością nie mogą się już doczekać kolejnej książki jednego z najlepszych polskich reporterów, Wojciecha Tochmana. Jego nowy tekst to opowieść o strasznej ludobójstwie w Kambodży z czasów rządów Czerwonych Khmerów. Książka będzie poruszać temat brutalnej ideologii i jej konsekwencji, które odcisnęły wielkie piętno na społeczności tamtejszego regionu.

Premiera: 27.02.2019

 

„Podróż ludzi księgi”, Olga Tokarczuk

Ta premiera to prawdziwy powrót do przeszłości. „Podróż ludzi księgi” to pierwsza książka Olgi Tokarczuk, wydana w 1993 roku, za którą autorka otrzymała wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Powieść opowiada o grupie ludzi, będących członkami tajnego stowarzyszenia, którzy próbują odnaleźć księgę, jaką Bóg miał podarować Adamowi. Olga Tokarczuk, należąca do najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy, uznała, że jej debiutanckie dzieło wymaga poprawek. Nowe wydanie „Podróży ludzi księgi” będzie można przeczytać już wiosną.

Premiera: Wiosna 2019

 

„Serotonina”, Michel Houellebecq

Zapowiadając tę książkę autor nie zdradził wiele poza tym, że nad nią pracuje. Do czasu francuskiej premiery 4 stycznia nie wiadomo było nawet, czego będzie dotyczyć fabuła. Dziś wiemy, że to opowieść o smutku i miłości, która jako jedyna potrafi go wyleczyć. „Serotonina” to siódma powieść jednego z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych pisarzy w Europie.

Premiera: Maj 2019

 

„Nóż”, Jo Nesbø

Autor słynnego cyklu kryminałów z komisarzem Harrym Holem powraca z kolejną częścią historii. „Nóż” to już 12 książka z serii, którą pokochało miliony czytelników na całym świecie. Największą zaletą tych powieści jest niezwykły sposób narracji, który pozwala czytelnikowi wejść do świata głównego bohatera i razem z nim prowadzić śledztwo. Tym razem Harry Hole będzie musiał zmierzyć się z niebezpiecznym wrogiem, ale także pokonać swoje wewnętrzne demony.

Premiera: 11 lipca 2019

 

„The testaments”, Margaret Atwood

Serial „Opowieść podręcznej” ożywił pamięć o doskonałej książce autorstwa kanadyjskiej pisarki. W ostatnim czasie „Opowieść podręcznej” była często przywoływana w kontekście walki o prawa kobiet. W Polsce protest kobiet w czerwonych pelerynach, charakterystycznych dla bohaterek serialu, był związany ze sprzeciwem wobec zaostrzeń prawa aborcyjnego.

Po ponad 30 latach od wydania tej poruszającej dystopii, opowiadającej o państwie, w którym kobiety straciły większość swoich praw, a ich rola ograniczyła się do rodzenia dzieci, Margaret Atwood powraca z drugą częścią opowieści zatytułowaną „The testaments”. Akcja nowej historii będzie rozgrywać się 15 lat po zdarzeniach z finału „Opowieści podręcznej”. Autorka przyznała, że podczas pisania inspirowała się obecną sytuacją polityczną w Stanach Zjednoczonych.

Premiera: Jesień 2019

 

Czarne słońce, Jakub Żulczyk

O nowej książce Jakuba Żulczyka wiemy tylko tyle, że powstaje i ukaże się jesienią tego roku. Nie ma jednak wątpliwości, że na Czarne słońce” warto czekać. Autor ma za sobą bardzo dobry rok. Do dużych sukcesów Żulczyka w 2018 roku należy zaliczyć świetnie przyjętą premierę serialu Ślepnąc od świateł” w telewizji HBO, który powstał na podstawie jego powieści o tym samym tytule. Pisarz odpowiadał także za przełożenie powieści na język filmowy i stworzenie scenariusza.

Premiera: Jesień 2019

 

A wy, na jakie książki jeszcze czekacie w 2019 roku?