Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza

Tomek Mackiewicz wśród himalaistów zawsze był outsiderem, który znalazł własny sposób na realizację wspinaczkowej pasji, z dala od fleszy i ścigania się na kolejne zdobyte szczyty. Gdy w styczniu 2018 roku zaginął pod Nanga Parbat – górą, której poświęcił ostatnie lata swojego życia, tą tragedią żyła cała Polska. Także dlatego, że jego historia to nie tylko przestroga przed potęgą natury, która jeszcze raz pokazała swoje nieprzejednane oblicze, ale przede wszystkim opowieść o człowieku pełnym pasji i nieustającym w dążeniu do realizacji marzeń. „Czapkins. Prawdziwa historia...” to traktat o samotności, uzależnieniu i wolności, którą Tomek w górach kochał najbardziej.

TOPR. Żeby inni mogli przeżyć

Są na każde wezwanie i bez względu na warunki atmosferyczne. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego już od ponad 100 lat dbają o bezpieczeństwo turystów. Po raz pierwszy, ci bezimienni bohaterowie, otwierają się przed czytelnikami. Mówią o odpowiedzialności, strachu i wysiłku, który podejmują każdego dnia. Opowiadają o najtrudniejszych akcjach, niecodziennych przypadkach oraz o tym, co ich motywuje i sprawia, że kochają to co robią.
 

Polskie Himalaje

Najważniejsze wyprawy, największe sukcesy oraz tragiczne w skutkach polskie wyjścia w najwyższe góry świata. Ten bogato ilustrowany leksykon stanowi podsumowanie osiągnięć Polaków i kompletne kompendium wiedzy na temat rodzimego himalaizmu. To zdecydowanie lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników wspinaczki wysokogórskiej.

Anatomia góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami

Dlaczego ludzie decydują się wspinać na najwyższe szczyty? Co sprawia, że są one tak kuszące? I jak takie wyprawy zmieniają człowieka? Autor „Anatomii góry” stara się odpowiedzieć na te pytania prezentując swoje przeżycia związane ze wspinaczką wysokogórską. Tworzy niezwykłą opowieść o himalaizmie oraz obcowaniu z górami, pozwalając czytelnikowi poczuć się, jak uczestnik wyprawy.

 

Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi

Zdobywanie szczytów to dla każdego inne przeżycia i inna droga do osiągnięcia celu. „Siła marzeń...” to historia kobiety, która pomimo piętrzących się trudności życia codziennego zrealizowała swój wymarzony projekt. Opowieść o zdobyciu wszystkich najwyższych wierzchołków kontynentów przez matkę (na co dzień pracującą na etacie), pozwala uwierzyć, że niemożliwe nie istnieje i skutecznie motywuje do realizacji własnych wielkich planów.

Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi - Raulin Miłka


Szczyty marzeń. Góry z duszą

Każdy z trzech tomów kolekcji to intrygujące opowieści z wypraw w najwyższe góry świata pełne ciekawostek na temat przyrody, historii, zdobywców, legend związanych z górami, a także  praktycznych porad dotyczących wspinania się i organizacji wypraw. Z najnowszego trzeciego tomu można dowiedzieć się m.in.: dlaczego o ośmiotysięczniku Annapurna mówi się że to góra-zabójca? Na co warto zwrócić uwagę w diecie przed wyjazdem na wyprawy wysokogórskie i co jeść będąc już w górach?
 

Pakiet: Artur Hajzer. Droga Słonia / Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu

Dwie zupełnie różne osobowości i zasłużone postacie polskiego himalaizmu w poruszających historiach o dążeniu do realizacji marzeń, związanych ze zdobywaniem szczytów najwyższych gór świata. Artur Hajzer, przez znajomych nazywany Słoniem, był twórcą programu Polskiego Himalaizmu Zimowego i znanym organizatorem wypraw, który z uporem pokonywał wszelkie przeszkody. Tomek Mackiewicz to pasjonat od zawsze będący na uboczu wielkiego wspinaczkowego świata, dla którego góry to nie tylko kolejne osiągnięcia, ale przede wszystkim poczucie wolności i spełnienia. Obie historie to wciągające opowieści o wielkiej fascynacji górami i najwyższej cenie za realizację marzeń.

Jeśli fascynują Was góry - te i inne powieści, biografie, przewodniki (przydatne w podróży i nie tylko) znajdziecie na empik.com. A jakie książki o górskiej tematyce jeszcze polecacie?