Długi weekend to zawsze świetna okazja, by nadrobić czytelnicze zaległości. Zastanawiacie się, na które audiobooki warto zwrócić uwagę? Oto 5 najbardziej intrygujących nowości, których możecie wysłuchać w ramach abonamentu Empik Go.

„Mocna więź”, Magdalena Majcher.

Najnowsza powieść Magdaleny Majcher – jednej z najpopularniejszych autorek literatury obyczajowej w Polsce – bazuje na prawdziwych wydarzeniach, którymi niegdyś żyła cała Polska. Poznajemy w niej historię zaginionej Anny i jej matki Michaliny, która robi wszystko, żeby odnaleźć ukochane dziecko. Po miesiącach wypełnionych poszukiwaniami okazuje się, ze córka nigdy nie wróci do domu – została brutalnie zamordowana. O zbrodni zaczyna być coraz głośniej.

Magdalenie Majcher podeszła do historii opartej na faktach z ogromnym wyczuciem i dojrzałością pisarską. Atutem „Mocnej więzi” są bohaterki – wielowymiarowe, inteligentne i autentyczne. Autorka umiejętnie buduje napięcie oraz nakreśla portrety psychologiczne bliższych i dalszych znajomych Anny. Otrzymujemy powieść, która zgrabnie łączy w sobie wątki obyczajowe i kryminalne, a przy tym zapewnia czytelnikowi ogromną dawkę emocji. 

Audiobook - czytany przez Olgę Sawicką - dodatkowo podkreśla intymny charakter książki. Przeżycia Michaliny, jej uczucia, mierzenie się z potworną stratą – wszystko staje się jeszcze bardziej namacalne.

„Nie mam żadnych wątpliwości, że ta historia czekała na Magdalenę Majcher. Bo tylko ona była w stanie opowiedzieć ją w tak niezwykły sposób. Wstrząsająca i czuła książka". – mówi o książce pisarz Wojciech Chmielarz.

Mocna więź audiobook

„Halny”, Igor Jarek

Igor Jarek - jedna z najciekawszych postaci wśród młodego pokolenia pisarzy. Były górnik, poeta, współtwórca komiksów, który dał się również poznać jako aktywista w sprawie sytuacji rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Za tom opowiadań „Halny” otrzymał nagrodę Odkrycia Empiku 2020.

„Halny” jest zbiorem krótkich historii, które łączy ze sobą jedynie wspólne miejsce akcji – Nowa Huta. Poznajemy tu korowód barwnych postaci: nieoczywistych i połamanych przez życie, ale przy tym boleśnie szczerych i prawdziwych. Poznajemy ich upadki i rozterki, stracone romanse oraz zmarnowane szanse. A to wszystko opisane wyjątkowym językiem: miejscami surowym, ale przemyślanym i autentycznym. Tutaj każde opowiadanie ma swój własny rytm, a każdy monolog – cel.

Jednak „Halny” to nie tylko surowe opowieści chłopaka z nizin społecznych, ale też wyjątkowy portret miasta jako takiego. Jarek mierzy się ze stereotypem Krakowa – „Miasta Poetów” i udowadnia, że wystarczy przejechać kilka przystanków autobusem, by cała ta iluzja rozpadła się w drobny mak. Nowa Huta u Jarka przeraża i fascynuje, nie chcemy na nią patrzeć, ale jednocześnie trudno oderwać wzrok.

Jaka jest twórczość Igora Jarka? Bezkompromisowa i miejscami wulgarna, ale też pełna wrażliwości i refleksji oraz celnych obserwacji. Autor nie próbuje moralizować czy kokietować czytelników – zamiast tego uderza brutalną prawdą między oczy i czeka naszą reakcję. I to działa.

Opowiadania „Halny” w wersji na Empik Go czytają Marta Dylewska, Michał Podsiadło i Fabian Kocięcki.

Halny Igor Jarek audiobook

„Czuła przewodniczka”, Natalia De Barbaro

Najnowsza książka Natalii De Barbaro – psycholożki i felietonistki magazynu „Wysokie Obcasy” – jest pozycją absolutnie wyjątkową wśród tak popularnego obecnie gatunku poradników. Autorce udało się stworzyć świetnie zaprojektowaną i inteligentną opowieść, która z jednej strony poruszają serce, a z drugiej pozostaje rzetelna na gruncie psychologii.  

O czym jest „Czuła przewodniczka”? O kobiecości. O potrzebie poznania samej siebie i zaspokajaniu własnych potrzeb. O wpojonym przez społeczeństwo strachu, że nie jest się wystarczająco dobrą. Barbaro umiejętnie łączy ze sobą różne style pisania. Podejmuje poetycką grę z czytelniczką, by zaraz potem omówić trudny temat prosto z mostu. Potrafi być subtelna, kiedy trzeba, a innym razem zaskakuje bezpośredniością – i w obu przypadkach doskonale wie, co robi.

Z poradnika Natalii de Barbaro możemy dowiedzieć się wiele na temat kobiecej intuicji i wewnętrznego głosu, który zdaniem autorki powinien wybrzmiewać znacznie mocniej niż nakazy i wymogi kultury. To dobra propozycja dla wszystkich osób, które chcą wprowadzić do swojego życia nieco więcej radości i self-care.

Audiobook „Czuła przewodniczka” został przeczytany przez Maję Ostaszewską, która sprawdziła się w roli narratorki fenomenalnie. Aktorka umiejętnie podkreśla wszystkie zabiegi stylistyczne stosowane przez autorkę, a w jej głosie po prostu słyszymy tytułową czułość. Świetnie przygotowane słuchowisko, które może poprawić humor nawet w kiepski dzień.

Czuła przewodniczka audiobook

 „Mitologia słowiańska”, Jakub Bobrowski i Mateusz Wrona

Jakub Bobrowski i Mateusz Wrona zapraszają nas w ekscytującą podróż po mitach i wierzeniach dawnych Słowian. Kogo napotkamy w trakcie tej wyprawy? Upiorne Południce atakujące chłopów na polach. Wiły doprowadzające młodych mężczyzn do szaleństwa. Utopce, na które trzeba było uważać w okolicach rzek i jezior. A to dopiero początek przygody.

Przyglądając się szerzej „Mitologii słowiańskiej”, trudno nie odczuć podziwu wobec jej twórców. Jakub Bobrowski i Mateusz Wrona wykonali tytaniczną pracę intelektualną: na bazie aktualnych prac naukowych z zakresu religii, kultury i historii Słowian stworzyli przystępną i wciągającą opowieść, która nie tylko bawi, ale też daje nam solidną pigułkę wiedzy dotyczącą rodzimego folkloru.

 „Mitologia słowiańska” nie jest klasycznym podręcznikiem religioznawstwa, który mógłby być wciągający tylko dla garstki zainteresowanych. Sami autorzy przyznają we wstępie, że zależało im na stworzeniu opracowania „popularnego, interesującego dla szerokiego kręgu czytelników, ale bazującego ściśle na opracowaniach naukowych”. Otrzymaliśmy zbiór fabularyzowanych opowiadań stworzonych na podstawie legend i podań ludowych. I te źródła nie są wyłącznie inspiracją dla fantazji autorów, ale fundamentem całego projektu.

Co najbardziej zachwyca w „Mitologii słowiańskiej”?  Wyjątkowy klimat zalewający nas wraz z każdą kolejną minutą słuchania audiobooka. Jednocześnie nieco obcy i swojski, wywołujący ciarki na plecach, ale też dziwne ukłucie nostalgii. Dla dorosłego odbiorcy słuchanie „Mitologii słowiańskiej” będzie podobnym doświadczeniem, co odkrywanie przez dziecko pierwszych baśni. Warto dać temu szansę – nawet jeżeli rodzime duchy i upiory nigdy nie leżały w kręgu waszych zainteresowań.

Wersje audio czyta Roch Siemianowski.

Mitologia słowiańska audiobook

„Rok 1984”, George Orwell

Na koniec prawdziwa klasyka literatury i jedna z najbardziej wpływowych książek XX wieku. Trudno znaleźć czytelnika, który przynajmniej nie słyszałby o „Roku 1984” George’a Orwella. W końcu to najpopularniejsze literackie ujęcie totalitarnej dystopii w historii, frazy takie jak „Wielki Brat” czy „nowomowa” na stałe weszły już do naszego życia.

Dlaczego warto ponownie sięgnąć po jedną z najpopularniejszych lektur George’a Orwella? Ponieważ książka tak popularna, przewijająca się w tylu dyskusjach, może łatwo ulec trywializacji. Omawiane tysiąc razy tezy łatwo spłycić, czy wręcz przeinaczyć. Z czasem jako czytelnicy pamiętamy już nie tyle „Rok 1984”, co raczej jego zniekształcony obraz zapisany w powszechnej świadomości.

Sięgając po tę książkę na nowo, możemy być zaskoczeni, jak mało się zestarzała. Zagrożenia, o których mówi autor wydają się być znacznie bardziej prawdopodobne niż kiedykolwiek, a historia Winstona Smitha i jego walki z przemocowym aparatem państwa wciąż przeraża. Orwell jest mistrzem kreowania dusznej, przytłaczającej wręcz atmosfery, a emocje głównego bohatera szybko stają się naszymi. Udało mu się nie przekroczyć cienkiej granicy między polityczną grozą a karykaturalnością. Pomimo tylu lat od premiery „Rok 1984” w żadnym momencie nie staje się śmieszny.

Najnowszy audiobook Wydawnictwa Potop bazuje na uwspółcześnionym tłumaczeniu Juliusza Mieroszewskiego, które nieco lepiej oddaje charakter powieści dla obecnego czytelnika. To świetna okazja dla nowych odbiorców, ale też znawców prozy Orwella – audiobook czytany przez Wojciecha Masiaka pozwala na nowo zetrzeć się z tą powieścią i otwiera nam pole do kolejnych interpretacji. „Rok 1984” w 2021 roku wciąż wzrusza, ostrzega i chwyta za gardło.

Rok 1984 audiobook

Jakie audiobooki was najbardziej zainteresowały? Koniecznie dajcie nam znać. Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Empik Pasje. Magazyn Online w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com