Igor Jarek

Jeden z najlepiej zapowiadających się pisarzy młodego pokolenia. Autor komiksów, tomików poezji oraz opowiadań, które opublikowane zostały w popularnym zbiorze pt. „Halny”. W 2021 roku otrzymał tytuł Odkrycie Empiku 2020 w kategorii Literatura podczas Bestsellerów Empiku 2020.

 

Podstawowe dane:

Opis autora

Życie prywatne

Igor Jarek urodził się w 1989 roku w Katowicach. Sam o sobie mówi, że jest poetą, pisarzem, ale i górnikiem – pracował kilka lat w jednej ze śląskich kopalni – KWK Staszic. Nawet fakt, że nie skończył liceum, nie przeszkodził mu realizować literackiej pasji. Ma żonę i córkę, z którymi mieszka w krakowskiej Nowej Hucie.

Tomiki poezji Igora Jarka

Igor Jarek jest autorem dwóch tomików poezji – „Różyczka” i „Białaczka”. Pierwszy został wydany w 2008 roku, kiedy autor miał zaledwie 19 lat. Na drugi tomik miłośnicy jego liryki musieli poczekać kolejne 8 lat, do 2016 roku.

Tomik „Białaczka” zawiera wiersze Igora Jarka powstałe w latach 2008–2012. Reprezentują one klasyczny nurt liryki. Tematyka wierszy oscyluje wokół dwóch tematów: dzielnicy i snów. Swoim tomikiem poezji autor dowiódł, że ma potencjał, a kolejne wydawane przez niego książki, zarówno poezja, jak i proza, mogą okazać się jeszcze ciekawsze. Zdaniem krytyków poezji Jarka tom „Białaczka” zawiera wiele ciekawych wierszy, jednak niektóre z nich nieco odstają od pozostałych. Zauważalne jest to, że poeta eksperymentuje i wciąż nie do końca pewnie stawia kroki na swojej literackiej drodze, co może się zmienić w przyszłości.

Pozostałe dokonania literackie

Debiutem w prozie Igora Jarka był zbiór opowiadań pod tytułem „Halny”. O czym pisze? O tym, co dobrze zna, czyli o życiu w Nowej Hucie. Przedstawione przez niego realia nie identyfikują jednak wyłącznie jednego, konkretnego miejsca. Są to współczesne historie opowiadające o uczuciach, które towarzyszą mieszkańcom nowohuckiej dzielnicy. Autor pisze o zrządzeniach losu, niekoniecznie szczęśliwych. Podejmuje różne problemy, przypisuje je różnym bohaterom, których łączą marzenia i plany, które rozpadają się jak domek z kart, kiedy na światło dzienne wychodzą sprawy z przeszłości.

Igor Jarek pisze także – wraz ze swoją żoną – komiksy. W jego dorobku komiksowym znajdują się scenariusze wydane przez Kulturę Gniewu: „Słowackiego”, „Spodouści” i „Czarna studnia”.

Igor Jarek za swoją książkę „Halny” został nominowany do Paszportów POLITYKI w 2020 roku. W 2021 roku otrzymał również tytuł Odkrycie Empiku 2020 w kategorii Literatura podczas Bestsellerów Empiku 2020 .

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
Okładka
Dostępność
Cena
Ocena

Igor Jarek - książki