Jest coś takiego w filmowych dramatach, opartych na prawdziwych wydarzeniach, co sprawia, że opowiadana historia bardziej przemawia do wyobraźni. Mocniej angażuje, jest o wiele bardziej interesująca i ekscytująca. Szczególnie, że niektóre z nich są często zbyt nieprawdopodobne, by mogły być prawdziwe. A jednak! Wszyscy znamy słynne historie z Titanica”, Ucieczki z Alcatraz”, Erin Brockovich” czy Listy Schindlera”. Ale rzeczywistość stale dostarcza nowych tematów na trzymające w napięciu, a czasem także wstrząsające filmy. Kilka najlepszych zebraliśmy w poniższym zestawieniu.


Projektor OVERMAX OV-MULTIPIC 2.4, 1920x1080, 1200 ANSI, 1500:1 

 

Sully”

Dramat biograficzny, w którym wystąpił Tom Hanks jako Chesley „Sully” Sullenberger to jeden z przykładów prawdziwych historii, które po ekranizacji cieszyły się olbrzymią popularnością. W 2016 roku „Sully” był najczęściej wypożyczanym filmem na platformie Netflix. Teraz znajdziecie go także na DVD w empik.com.

15 stycznia 2009 roku miało miejsce awaryjne wodowanie lotu US Airways 1549. Kapitan Sullenberger doprowadził do szczęśliwego lądowania samolotu na rzece Hudson po tym, jak stado gęsi zniszczyło silniki wkrótce po starcie. Dzięki jego opanowaniu i słusznym decyzjom, udało się uniknąć olbrzymiej katastrofy i uratować 155 osób. Film prezentuje wydarzenia tamtego dnia i śledztwo, które mogło zagrozić jego karierze i reputacji. Ze szczegółami opowiada historię głośnego wypadku, który wzbudził wiele kontrowersji (zwłaszcza kwestia oskarżeń wobec kapitana) oraz był szeroko komentowany przez opinię publiczną.

Podobny temat - dotyczący awaryjnego lądowania i związanego z nim późniejszego śledztwa - podejmuje też film pt. „Lot” z 2012 roku, w którym główną rolę odgrywa Denzel Washington. Jest on również wart obejrzenia.

Sully - Eastwood Clint
Sully

 

„Snajper”

To adaptacja Clinta Eastwooda oparta na pamiętniku Chrisa Kyle’a, snajpera amerykańskiej marynarki wojennej S.E.A.L. Film stanowi kronikę życia żołnierza, który dzięki niesamowitej celności uratował wielu ludzi i stał się bohaterem podczas wojny w Iraku. Był też najbardziej śmiercionośnym snajperem w Ameryce. Jednak bohater na polu bitwy po powrocie do domu staje się ofiarą wojny. Kyle (Bradley Cooper) nie może ułożyć sobie życia z żoną (Sienna Miller) i dziećmi. Próbuje uciec od nawiedzających go wspomnień z wojny i ma trudności w funkcjonowaniu w normalnym życiu.

Eastwood stworzył niezwykle intensywny, emocjonalny i porywający film, a jednocześnie wykonał szczególną pracę, aby uhonorować życie Chrisa Kyle'a. Umożliwia także widzom spojrzenie w świat, którego większość z nas nigdy nie zrozumie. Tego, jak to jest być na wojnie, a następnie żyć z psychicznym i fizycznym bólem, z którym borykają się żołnierze.

Snajper (Premium Collection) - Eastwood Clint
Snajper

 

„Wszystko za życie”

„Wszystko za życie” to film biograficzny z 2007 roku i adaptacja książki Jona Krakauera. Opowiada historię Christophera McCandlessa (Emile Hirsch), zdolnego studenta i obiecującego sportowca, który po ukończeniu szkoły zamiast rozpocząć karierę, oddaje swoje oszczędności i wyrusza w podróż. Aby zrealizować swoje pragnienie o byciu wolnym i niezależnym dociera na Alaskę. Oprócz historii walki i przetrwania na łonie natury, to film o duchowej podróży człowieka oraz próbie ucieczki od norm społecznych i odkrywania transcendencji w naturze. Odzwierciedla wiele konfliktów i problemów, które trapią ludzi skupionych na życiu materialnym.

Wszystko za życie - Penn Sean
Wszystko za życie

 

„Apollo 13”

Misja Apollo 13 miała być kolejnym, rutynowym lotem w kosmos, Amerykanów zachęconych sukcesem z 1969 roku. Gdy Apollo 13 opuścił platformę startową z Jimem Lovellem (Tom Hanks), Fredem Haise (Bill Paxton) i Jackiem Swigertem (Kevin Bacon) na pokładzie, opinia publiczna nie szczególnie interesowała się tym wydarzeniem. Dopiero gdy astronauci zgłosili: „Houston, mamy problem”, oczy niemal całego świata zwróciły się w niebo. Apollo 13 wpadł w kłopoty po wybuchu zbiornika tlenu, który spowodował uszkodzenie kluczowych układów. Rozpoczyna się walka o przetrwanie, wyścig z czasem oraz dramat dla rodzin zagrożonych astronautów. Film z 1995 roku można uznać za sukces przede wszystkim ze względu na poziom wiarygodności i dokładność w opisie sytuacji, a także stworzenie wyjątkowego napięcia oraz gry aktorów, którzy z oddaniem wcieli się w role.

Przy okazji „Apollo 13” warto wspomnieć także o innej produkcji opartej na faktach i związanej z tematyką NASA. „Ukryte działania” to film z 2016 roku, który opowiada historię trzech Afroamerykanek z NASA, które pomogły wysłać pierwszą misję załogową na orbitę Ziemi. Choć kobiety musiały uporać się z najróżniejszymi problemami i dyskryminacją, z wytrwałością i oddaniem dążyły do realizacji celu. Jako genialne matematyczki przyczyniły się do tego wielkiego sukcesu i na zawsze będą miały miejsce w historii USA obok największych umysłów NASA.

Apollo 13 - Garlington Robert
Apollo 13

 

„Gra tajemnic”

Alan Turing (Benedict Cumberbatch) był niezwykle utalentowanym matematykiem i kryptologiem. Został zatrudniony do odszyfrowania wiadomości niemieckiego wywiadu dla rządu brytyjskiego podczas II wojny światowej. W kluczowym momencie (opierając się na wynikach pracy polskich matematyków) złamał kod Enigmy, co prawdopodobnie przyczyniło się do wcześniejszego zakończenia konfliktu. Był geniuszem, z którym jednak bardzo trudno było współpracować. Dlatego „Gra tajemnic” nie skupia się wyłącznie na jego osiągnięciu, ale analizuje osobowość wybitnej jednostki. Przedstawia to, w jaki sposób targały nim sprzeczności oraz ujawnia jego cechy aspołeczne i narcystyczne. Na światło dzienne wyciąga także wątki dotyczące jego seksualności.

Granicę między czystym geniuszem a szaleństwem ukazano także we wcześniejszym „Pięknym umyśle” - historii genialnego matematyka z Russelem Crowe w roli głównej. Natomiast biografia wybitnej jednostki stała się tematem również innego wartego polecenia filmu - „Teorii wszystkiego” (w tym przypadku sportretowano genialnego naukowca Stephena Hawkinga).

Gra tajemnic


 

„Dunkierka”

Reżyser Christopher Nolan przedstawia ewakuację żołnierzy alianckich z plaży w Dunkierce w maju 1940 roku w obrazie, który odbił się szerokim echem wśród opinii publicznej. Film w 2018 roku został nominowany do Oscara w ośmiu kategoriach, ostatecznie zgarniając trzy statuetki. Historia zostaje przedstawiona z perspektywy trzech linii fabularnych: żołnierzy uwięzionych na plaży, pilotów i cywilnych żeglarzy, którzy angażują się w ewakuację wojska. Reżyser opowiada ten słynny epizod z II wojny światowej niemal bez słów, za to realistycznymi zdjęciami i muzyką. W „Dunkierce” przemawiają zatem obrazy, montaż i dźwięk. Ale przemawiają tak dobitnie, że na długo utrzymują się w pamięci.

Jeśli interesują Was filmy historyczne obejrzyjcie także tegorocznego oscarowego zwycięzcę, film pt. „1917”. Opowieść z frontu I wojny światowej, zrealizowana za pomocą jednego, długiego ujęcia kamery, oparta została na relacji dziadka reżysera filmu, Sama Mendesa.

Dunkierka (Steelbook) - Nolan Christopher
Dunkierka

 

„Moneyball”

„Moneyball” to ciekawa historia o tym, jak Billy Beane (Brad Pitt), manager drużyny Oakland Athletics, postanawia stworzyć drużynę baseballową wykorzystując do tego niestandardowe metody. Nie ma za wiele pieniędzy, ani specjalnych umiejętności, ale ma pomysł na to, jak zbudować zespół, który osiągnie sukces. Do tego celu wykorzystuje dane, statystyki i analizy komputerowe, które odtąd pozwalają na całkowitą zmianę zasad budowania, funkcjonowania oraz trenowania drużyn.

Film jest adaptacją książki Michaela Lewisa i stanowi dość nietypowy obraz o tematyce sportowej. Jest ciekawym spojrzeniem na kwestię tego, co decyduje o wyniku. Poza tym także błyskotliwą historią o człowieku, który nie idzie utartymi ścieżkami, ale dzięki nieszablonowemu myśleniu, wytycza nowe kierunki. 

Moneyball (brak polskiej wersji językowej) - Miller Bennett
Moneyball

 

„Zniewolony. 12 years a slave”

Dokumentuje życie Solomona Northupa, Afroamerykanina, który urodził się w Nowym Jorku jako wolny człowiek, a następnie został porwany i sprzedany jako niewolnik na południe Stanów Zjednoczonych. Poruszający i realistyczny film Steve’a McQueena został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i krytyków, a na gali rozdania Oscarów w 2014 roku zdobył trzy statuetki. Posiada nie tylko potężny ładunek emocjonalny związany z losami Northupa, ale przede wszystkim reżyser wykorzystał film do edukacji widzów, prezentując prawdziwą i wstrząsającą historię niewolnictwa.

Zniewolony. 12 Years a Slave - Northup Solomon
Zniewolony

 

„Podły, okrutny, zły”

To mroczna biografia, opowiadana z perspektywy Elizabeth Kendall, byłej dziewczyny Teda Bundy’ego (Zac Efron), jednego z największych seryjnych morderców w historii. Film śledzi całą historię tego, jak Bundy stał się niesławnym zabójcą (cały czas ukrywając swoje zbrodnie przed rodziną), w tym szalony proces i jego dwie ucieczki z aresztu policyjnego. Skupia się na jego relacjach z Liz Kloepfer (Lily Collins), która długo nie wierzyła w to, o co Bundy jest oskarżany. Doskonale uwypukla jego umiejętności manipulowania ludźmi oraz fenomen zainteresowania sprawą przez ówczesne media i opinię publiczną. Natomiast kreacja Zaca Efrona, znanego do tej pory raczej z łagodnych ról, a teraz wcielającego się w seryjnego mordercę jest zarówno myląca jak i oszałamiająca. Dokładnie tak, jak postać Teda Bundy’ego.


„Podły, okrutny, zły”

 

„Złap mnie, jeśli potrafisz”

Co łączy lekarza z Gruzji, pilota linii Pan American i prokuratora z Luizjany? W filmie Stevena Spielberga to jedna i ta sama osoba – Frank Abagnale. „Złap mnie, jeśli potrafisz” to historia nastoletniego oszusta (oparta na życiu Franka Abagnale’a, w tej roli Leonardo DiCaprio), który stał się ekspertem w udawaniu innych ludzi i fałszowaniu czeków, dzięki czemu zdołał wyłudzić z banków miliony dolarów. Gdy na drodze jednemu z 10 najbardziej poszukiwanych przestępców w Ameryce staje agent Carl Hanratty (Tom Hanks), panowie zaczynają prowadzić istną grę w kotka i myszkę.

Atutem filmu jest połączenie scen komicznych z szybko prowadzoną akcją oraz rewelacyjny duet aktorski. Dodając jeszcze unikalny klimat lat 60. wszystko to sprawia, że „Złap mnie, jeśli potrafisz” to prawdziwa kinowa uczta. 
 

Współczesny film bardzo często czerpie z rzeczywistości i prezentuje prawdziwe historie nagłaśniając w ten sposób pewne zjawiska czy sytuacje. Więcej tytułów inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami lub osobami znajdziecie na empik.com.