„Czwarta władza”

Gwiazdorski dramat Stevena Spielberga to opowieść o zderzeniu dziennikarzy „The Washington Post” z administracją prezydenta Richarda Nixona. Wydawca gazety Katharine Graham (Meryl Streep) i redaktor Benem Bradlee (Tom Hanks), stają przed dylematem czy opublikować serię raportów Pentagonu dokumentującą rządowe tuszowanie pewnych faktów na temat wojny w Wietnamie. Wysoce niepochlebna dla rządu decyzja przysporzy dziennikarzom kłopotów i ujawni ich poświęcenie dla sprawy. Poza ciekawą fabułą i gwiazdorską obsadą, wrażenie może wywrzeć także ukazanie specyficznego klimatu panującego w redakcji oraz przedstawienie etapów powstawania codziennego wydania gazety i pracy maszyn drukarskich w całej okazałości. 


Czwarta władza (Blu-ray Disc)

 

„Good Night and Good Luck”

Film George’a Clooney’a to historia o tym, jak Edward R. Murrow, uwielbiany przez Amerykanów dziennikarz radiowy i telewizyjny, doprowadził do politycznego upadku senatora Josepha McCarthy’ego. Niegodziwy polityk oskarżał wiele osób z kręgów władzy, wojska i showbiznesu o działalność komunistyczną, czym zrujnował niejedno życie i karierę. Znany z odważnego stanowiska dziennikarz wypowiedział politykowi wojnę.

„Good Night and Good Luck” to film o mrocznych czasach lat pięćdziesiątych, antykomunistycznej histerii i odważnym dziennikarstwie. Jest nieskazitelnie czarno-biały, aby uchwycić sens epoki i dopasować do telewizyjnego nagrania McCarthy'ego, którego poznajemy jako arogancką i kłamliwą postać. Umiejętnie wykorzystuje przeszłość, by uczulić dzisiejsze media i publiczność na wagę rzucanych oskarżeń. Pozwala też zmierzyć się Amerykanom z makkartyzmem. 

Good Night, and Good Luck (brak polskiej wersji językowej) - Clooney George

Good Night, and Good Luck (brak polskiej wersji językowej) (DVD)

 

„Informator”

„Informator” to film o współczesnych apostołach prawdy, walczących z wielką amerykańską korporacją. Biochemik Jeffrey Wigand (Russell Crowe), były pracownik koncernu tytoniowego i dziennikarz z misją Lowell Bergman (Al Pacino), ujawniają nieetyczne działania największych firm przemysłu tytoniowego, które dodają substancje chemiczne do papierosów, by uczynić je bardziej uzależniającymi.

Film Michaela Manna zrealizowany na podstawie artykułu dziennikarki „Vanity Fair” Marie Brenner pt. „The Man Who Knew Too Much”, to kolejny demaskatorski tytuł w zestawieniu, który pozwala poznać mroczne strony działalności potężnych korporacji. Od początku wywołuje w widzu napięcie i mrozi krew w żyłach, gdy na jaw wychodzą wszystkie nieczyste procedery potężnej branży.

O dziennikarstwie śledczym. Normy, zagrożenia, perspektywy - Opracowanie zbiorowe
O dziennikarstwie śledczym. Normy, zagrożenia, perspektywy (okładka miękka)

 

„Zodiak”

Wśród filmów opowiadających o śledztwach dotyczących skandali politycznych i afer korupcyjnych, film Davida Finchera reprezentuje dochodzenie w sprawie seryjnego mordercy. Szalenie niebezpieczny i do dziś nieuchwytny „Zodiak” w latach 60-tych i 70-tych XX prowadził z tropiącymi go policjantami San Francisco swoistą grę na oczach opinii publicznej. Odpowiedzialny za kilkadziesiąt zbrodni tajemniczy mężczyzna, którego nazwano zodiakiem, bo w swoich listach do gazet San Francisco podpisywał się charakterystycznym znakiem, przez wiele lat kpił z funkcjonariuszy, usiłujących go schwytać. W listach do redakcji przechwalał się swoimi zbrodniami i dołączał zaszyfrowane wiadomości, ale przede wszystkim starał się przykuć uwagę świata i zyskać popularność.

O Zodiaku powstało co najmniej kilka filmów. Thriller Finchera z 2007 roku ma świetną atmosferę i obsadę, w tym przede wszystkim Jake’a Gyllenhaala, który wcielił się w rolę Roberta Graysmith’a, rysownika „San Francisco Chronicle”, który na własną rękę prowadził poszukiwania mordercy. To na podstawie jego książek reżyser zobrazował historię seryjnego mordercy.

Zodiak - Fincher David
Zodiak (Blu-ray Disc)

 

„Obywatel Kane”

W zestawieniu nie mogło zabraknąć filmu z 1941 roku, uznawanego za jedno z najwybitniejszych dzieł w historii i przełomowego dla kina pod wieloma względami (m.in. wykorzystania zdjęć i środków technicznych czy nielinearnej narracji). Magnat prasowy Charles Foster Kane (Orson Welles) na łożu śmierci wypowiada słowo, które wprawia w konsternację jego najbliższe otoczenie. Rozwikłania tej symboliki podejmuje się reporter Jerry Thompson (William Alland), który w tym niecodziennym dziennikarskim śledztwie stopniowo odkrywa skomplikowane dziedzictwo tytułowego bohatera. To, co skrywało życie Kane’a okazuje się zaskakującą, dobrą dziennikarską historią, wzbogaconą wywiadami z bliskimi i spreparowanymi kronikami filmowymi. Wykorzystanie takich zabiegów, mających na celu nadanie relacji autentyczności, to nie jedyna innowacja zaproponowana przez reżysera. „Obywatela Kane’a” uznaje się także jako pierwszy obraz, w którym przedstawiono dwuznaczność bohatera.

Obywatel Kane - Welles Orson
Obywatel Kane (Blu-ray Disc)

 

„Spotlight”

Przełom 2001/2002 roku, czwórka dziennikarzy „The Boston Globe” ujawnia szokujące fakty na temat pedofilii w Kościele katolickim. Grupa roboczo nazwana Spotlight odkrywa, że w aferę zamieszanych jest ok. 70 bostońskich księży, a ich ofiar może być nawet ponad tysiąc. Sprawa wywołuje trzęsienie ziemi w amerykańskim Kościele i największy skandal pedofilski w historii. Pracę dziennikarzy uhonorowano Pulitzerem, a następnie także filmem z 2015 (nagrodzonym dwoma Oscarami). W „Spotlight” nie ma wartkiej akcji, czy permanentnego napięcia. Jest za to żmudne dziennikarskie dochodzenie, szczegółowa sprawozdawczość, obraz poświęcenia dziennikarzy i intrygujące poczucie, że jest się blisko odkrycia czegoś, co naprawdę wstrząśnie opinią publiczną. To film tak bliski realizmu, że może być pouczający dla studentów dziennikarstwa. Może się podobać także ze względu na grę aktorską. W rolach głównych wystąpili: Michael Keaton, Mark Ruffalo, Rachel McAdams, Liev Schreiber, John Slattery i Stanley Tucci

Spotlight - McCarthy Tom
Spotlight (Blu-ray Disc)

 

„Wszyscy ludzie prezydenta”

Historia oparta na prawdziwym śledztwie dziennikarzy „The Washington Post” - Boba Woodwarda i Carla Bernsteina, które położyło cień na prezydenturze Richarda Nixona. Afera Watergate, czyli skandal związany z nielegalnym podsłuchiwaniem przeciwników politycznych amerykańskiego przywódcy, ostatecznie doprowadziła do usunięcia go z urzędu. Film prezentuje nie tyle zawziętość w dochodzeniu do prawdy, ale ogrom pracy, jaką wykonali główni bohaterowie (w tych rolach Robert Redford i Dustin Hoffman), by odkryć jeden z największych skandali politycznych w historii Stanów Zjednoczonych. Dlatego „Wszyscy ludzie prezydenta” to thriller polityczny z solidnym wątkiem detektywistycznym, w którym demaskatorska funkcja dziennikarstwa bryluje na pierwszym planie. 

Wszyscy ludzie prezydenta - Pakula J. Alan
Wszyscy ludzie prezydenta (DVD)

 

„Zawód: Dziennikarz”

Michael Keaton gra nowojorskiego redaktora tabloidu, który zmaga się z problemami osobistymi i rodzinnymi, podczas gdy relacjonuje sprawę czarnych nastolatków z Brooklynu, oskarżonych o zabójstwo dwóch białych biznesmenów. Film podąża za postacią Keatona, który próbuje pogodzić życie zawodowe i prywatne, a także kwestię misji swojej profesji w twardym biznesie, którym stały się dzisiejsze media. Prezentuje rzadkie osobiste podejście do zawodu dziennikarza, które w filmach tego gatunku najczęściej skupia się na skandalu lub samym procesie śledztwa czy raportowania.

Po takich historiach macie ochotę drążyć temat? Filmów z dziennikarzami w rolach głównych jest więcej! Jeśli zaciekawił Was gatunek dziennikarstwa śledczego sprawdźcie koniecznie kolejne tytuły: „Capote”, „Sieć”, „Frost/Nixon”, „Pierwsza strona”, „Stan gry”, „Pola śmierci” czy „Wolny strzelec”. Więcej inspiracji znajdziecie także na empik.com.