Przede wszystkim suszenie

Dla zapalonego grzybiarza, znalezionych grzybów nigdy nie jest za wiele, co w praktyce oznacza, że potrzeba dużej kreatywności, aby wymyślić sposób wykorzystania kilku wypełnionych po brzegi koszy. Podstawowym patentem wszystkich zbieraczy jest suszenie. Dawniej w celu zasuszenia, kładziono grzyby na kaloryferze lub wieszano na sznurkach w miejscach z dużym nasłonecznieniem. Dzisiaj, dzięki nowoczesnym suszarkom do grzybów, ten proces jest dużo łatwiejszy i szybszy.

Kup teraz

 

Suszenie na suszarce krok po kroku

Suszarka to urządzenie, które powinno znaleźć się w domu każdego, kto chce cieszyć się smakiem ulubionych grzybów przez cały rok. Dzięki specjalnej dmuchawie o dużej mocy, proces suszenia trwa tylko kilka godzin i nie wymaga od użytkownika specjalnych umiejętności. Aby ususzyć grzyby, wystarczy je oczyścić wilgotną ściereczką, pokroić w plastry przy użyciu ostrego noża, a następnie rozłożyć na sitach suszarki.

Kup teraz

Zalety suszonych grzybów

Suszenie to jedna z najstarszych metod zachowywania świeżości produktów przez długi czas. Redukcja wody w grzybach pozwala na utrwalenie ich właściwości i smaku, bez konieczności stosowania żadnych konserwantów. Suszonki można następnie wykorzystać do przyrządzania zup lub jako dodatek do wielu dań np. barszczu wigilijnego, risotta czy bigosu. Suszone grzyby sprawdzają się także jako składnik farszu w pierogach lub uszkach, a także po zmieleniu stanowią doskonałą i bardzo aromatyczną przyprawę.

Kup teraz

Jakie grzyby nadają się do suszenia?

Według wielu grzybiarzy najlepsze do suszenia są podgrzybki i prawdziwki, ale oczywiście można suszyć właściwie wszystkie ich rodzaje. Przed wyprawą na grzyby, warto zaopatrzyć się w atlas, bo umiejętność rozróżnienia jadalnych i trujących gatunków to najcenniejsza umiejętność każdego zbieracza.

Kup teraz

Co zamiast suszenia?

Chociaż suszenie ma wielu fanów to oczywiście są również inne sposoby, które pozwalają dłużej się cieszyć z zebranych grzybów. Wśród amatorów grzybobrań bardzo popularne jest marynowanie swoich zdobyczy. Marynowane grzybki w zalewie octowej to jeden z najbardziej popularnych przysmaków polskiej kuchni. Aby stworzyć takie przetwory, należy przygotować specjalną wrzącą zalewę, a następnie zalać nią grzyby w słoikach i odczekać do ich przestudzenia. Do marynowania lepiej wykorzystać drobne małe grzybki np. borowiki, gąski i kurski. Zarówno przy suszeniu, jaki marynowaniu warto wybierać zdrowe i świeże grzyby.

Kup teraz

A jakie są Wasze ulubione przetwory z grzybów?